Rafa Nadal vrea ca Turneul Campionilor să se joace pe zgură! Dezvăluirea președintelui ATP

Irina Aldea

Publicat 11/10/2022 la 15:30 GMT+3

Președintele ATP a declarat într-un interviu acordat de curând că Rafael Nadal va fi cel mai probabil prezent la Torino pentru Turneul Campionilor și a făcut o dezvăluire interesantă despre dorința marelui campion cu privire la competiția finală.

Rafael Nadal

Rafael Nadal e în acest moment în Spania, iar potrivit mai multor surse din presa internațională, ibericul a devenit tată pentru prima dată în urmă cu câteva zile. Chiar dacă viața personală primează în acest moment, "Matadorul" nu neglijează tenisul, motiv pentru care a apărut antrenându-se zilele acestea la academia sa din Mallorca.
Marele campion spaniol, câștigător a 22 de titluri de Grand Slam, va participa la sfârșitul lunii noiembrie la un turneu demonstrativ în America de Sud cu Casper Ruud. Deocamdată, el nu a confirmat încă participarea la turneul Masters 1000 de la Paris-Bercy (30 octombrie - 6 noiembrie) sau la Turneul Campionilor (13 - 20 noiembrie), două turnee pe care nu le-a câștigat niciodată, dar pe care le are fără îndoială în vedere.

Prezent la Florența, în Italia, unde se joacă săptămâna aceasta un turneu ATP 250, Andrea Gaudenzi a vorbit pentru Ubitennis despre prezența lui Rafa Nadal la Torino: "Nu știu. Sper că va veni. Eu personal cred că va veni pentru că nu a câștigat niciodată acest turneu. A câștigat orice altceva, dar încă nu a câștigat Turneul Campionilor. El s-a plâns mereu că se joacă pe hard și nu pe zgură.
Are dreptate, dar faptul că se joacă pe hard e pur și simplu inevitabil, având în vedere structura calendarului competițional. În orice caz, știu că este un eveniment pe care și-ar dori să-l câștige cu orice preț, pentru că este singurul titlu important care lipsește din palmaresul lui, iar anul acesta a traversat o formă foarte bună. E așteptat acolo", a declarat președintele ATP.