Reacţia lui Sinner după ce omul care l-a dopat a fost angajat de un fost finalist de Grand Slam
Publicat 15/11/2024 la 14:54 GMT+2
Italianul Jannik Sinner, liderul mondial în tenisul profesionist, l-a prezentat joi, cu ocazia Turneului Campionilor de la Torino, pe Umberto Ferrara, fostul său preparator fizic de care s-a despărţit după răsunătoarea afacere de dopaj în urma căreia numărul unu mondial a fost exonerat, drept "un excelent preparator".
Jannik Sinnerund sein Ex-Fitnesscoach Umberto Ferrara
Credit imagine: Getty Images
Ferrara s-a alăturat staff-ului lui Matteo Berrettini, fost număr 6 mondial, finalist de Wimbledon şi actualmente ocupant al locului 35 în clasamentul ATP, o decizie care a surprins şi a cauzat o anumită emoţie în Italia.
"Umberto este cu adevărat un excelent preparator, este tot ce pot spune. El va face o treabă foarte bună cu Matteo, care a avut multe probleme fizice în trecut", a declarat Sinner după victoria contra rusului Daniil Medvedev, a treia în tot atâtea meciuri de la Turneul Campionilor 2024.
Înainte de US Open, turneu pe care l-a câştigat, Sinner s-a separat de Umberto Ferrara şi fizioterapeutul Giacomo Naldi pentru rolul lor în cele două controale antidoping pozitive la un steroid anabolizant. Italianul a fost depistat pozitiv la două controale antidoping în martie 2024, la opt zile distanţă: pe 10 martie în timpul turneului de la Indian Wells şi pe 18 martie în afara competiţiei, cu puţin înaintea turneului de la Miami. În urina sa au fost găsite urme de clostebol, un anabolizant.
Dar un tribunal independent a acceptat explicaţia lui Sinner conform căreia contaminarea cu o substanţă interzisă, clostebol, un agent anabolizant, a avut loc atunci când un membru al echipei sale a aplicat un spray fără prescripţie medicală pentru a trata o rană uşoară la începutul acestui an, a indicat Autoritatea Internaţională de Integritate a Tenisului (ITIA).
Sinner l-a angajat ulterior pe Marco Panichi, care a lucrat multă vreme cu Novak Djokovic, pentru a-l înlocui pe preparatorul său fizic.
Sinner, "învins" de naţionala Italiei
Liderul mondial Jannik Sinner, care l-a învins joi seară în două seturi (6-3, 6-4) pe rusul Daniil Medvedev şi a încheiat astfel faza grupelor Turneului Campionilor la tenis cu trei victorii în tot atâtea meciuri, a pierdut însă în termeni de audienţă TV în faţa echipei de fotbal a Italiei, care juca în acelaşi timp cu Belgia în Liga Naţiunilor. Asta după ce numărul unu mondial "bătuse" duminică seară audienţa de la Inter - Napoli, duelul ultimelor două campioane din Serie A.
Conform cifrelor publicate vineri dimineaţă de societatea Auditel, care măsoară audienţele TV în Italia, Sinner a atras în faţa televizoarelor 2,2 milioane de telespectatori, cu o cotă de audienţă de 9,6%.
În acelaşi timp, victoria cu 1-0 a Italiei în faţa Belgiei, la Bruxelles, sinonimă cu calificarea în sferturile de finală ale Ligii Naţiunilor, a atras 6,8 milioane de telespectatori, cu o cotă de audienţă de 30,9%.
Cele două evenimente au fost difuzate pe două canale ale televiziunii publice italiene, Rai.
Partida dintre Sinner şi Medvedev, care s-a încheiat în jurul 22:00, a permis astfel telespectatorilor să urmărească finalul meciului Squadrei Azzurra, şi a fost difuzată şi de canalul cu plată Sky Sport, a cărui audienţă nu a fost luată în calcul în această cifră de 2,2 milioane.
Duelul dintre Sinner, care s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor, şi naţionala Italiei, în plină reconstrucţie după un EURO 2024 dezastruos, era foarte aşteptat, în special de partea instanţelor italiene ale tenisului care visează să facă din tenis un sport mai popular decât veneratul "Calcio".
Miercuri, Sinner, un mare amator de fotbal, a refuzat să prezinte această confruntare între cele două evenimente drept un duel între tenis şi fotbal.
"Este bine că în Italia există o asemenea pasiune pentru cele două sporturi şi să sperăm că va fi o zi de sărbătoare pentru fotbal şi tenis", a declarat tenismenul.
Sinner îl va înfrunta sâmbătă, în semifinalele Turneului Campionilor, pe ocupantul locului secund în Grupa "John Newcombe'', al cărei clasament final va fi decis după meciurile de vineri: Carlos Alcaraz (Spania/N.3) - Alexander Zverev (Germania/N.2) şi Casper Ruud (Norvegia/N.6) - Andrei Rublev (Rusia/N.8).
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo