Sorana Cîrstea este la un pas să își egaleze cea mai bună performanță din carieră la Roland Garros - sfertul de finală atins în 2009, atunci când a pierdut în fața lui Stam Stosur, în două seturi. De această dată, Cîrstea va da piept cu slovena Tamara Zidansek, numărul 85 mondial. Partida va avea loc astăzi în direct pe Eurosport 1 de la ora 12:00.

6-7, 0-5
Deznodământul pare inevitabil în aceste momente.
6-7, 0-4
Sorana este pierdută total, greșește mingi simple, în timp ce lui Zidansek îi ies toate loviturile. Victoria pare aproape pentru slovenă.
6-7, 0-3
Zidansek își face serviciul fără probleme și pare o jucătoare transformată față de primul set, reușind lovituri mult mai precise.
6-7, 0-2
Sorana pare căzută în aceste momente, în timp ce Zidansek a câștigat multă încredere după acel prim set câștigat. Reușește break-ul slovena.
6-7, 0-1
Zidansek câștigă un prim game extrem de dificil în al doilea set.
6-7
SET! Zidansek câștigă tiebreak-ul și câștigă acest prim set după mai multe lovituri forțate, poate, de Sorana prea mult.
6-6
Zidansek a salvat o minge de set și s-a impus în cele din urmă în cel mai echilibrat game al meciului. Avem tiebreak.
6-5
Sorana se impune și ea și Zidansek servește din nou sub presiune!
5-5
ZIdansek își câștigă clar serviciul și se păstrează echilibrul, nu am mai avut o minge de break din al treilea game.
5-4
Sorana este la un game distanță de câștigarea primului set!
4-4
Zidansek a trecut la atac și și-a câștigat și ea serviciul. Pare că ne îndreptăm spre un prim tiebreak.
4-3
Un joc excelent al Soranei pe propriul serviciu, lovind mingea extrem de precis și agresiv. Revine la conducere.
3-3
Sorana greșește două retururi cu care a riscat și Zidansek readuce astfel egalitatea, ambele jucătoare având câte un break în acest prim set echilibrat.
3-2
Zidansek nu reușește să returneze așa cum și-ar fi dorit și comite mai multe erori, dându-i oportunitatea Soranei să preia din nou conducerea în acest prim set.
2-2
Zidansek își face și ea serviciul fără emoții, în ciuda unor retururi puternice ale Soranei.
2-1
Sorana își face serviciul fără probleme de această dată și conduce pentru prima oară în acest meci.
1-1
Rebreak! Un nou game echilibrat, câștigat de această dată de Sorana.
0-1
Break făcut de Tamara Zidansek în startul partidei! Sorana ratează ultima lovitură, trimite în fileu și începe cu stângul acest meci. Este însă foarte devreme.
12:04
Cele două jucătoare și-au făcut apariția în arenă iar meciul va începe în curând. Îi ținem pumnii Soranei pentru un nou meci mare la Paris.
12:00
Zidansek are un 2021 excelent.
În primul meci al sezonului, la Abu Dhabi, Zidansek a trecut de finalista de la Australian Open, Jennifer Brady iar apoi a învins în două seturi pe campioana de la Monterrey, Leylah Fernandez.
Ulterior ea a avut un meci extrem de echilibrat cu Barty la Madrid, partidă desfășurată în trei seturi iar în calificările de la Roma s-a impus în fața americancei Sloane Stephens.