Roland Garros 2020: Rafael Nadal s-a calificat pentru a 13-a oară în semifinale și are un nou record

Cezara Paraschiv

Actualizat 07/10/2020 la 08:34 GMT+3

Rafael Nadal își continuă cursa spre al 13-lea titlu la Roland Garros și egalarea recordului de 20 de titluri de Grand Slam deținut de Roger Federer, după un test serios în sferturi, în fața italianului de 19 ani, Jannik Sinner. Nadal va lupta cu Diego Schwartzman pentru un loc în finala ultimului turneu de Mare Șlem al anului, transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Rafael Nadal v Jannik Sinner, Roland Garros 2020

Tânărul italian Jannik Sinner (19 ani) l-a provocat pe Nadal cum n-a reușit să o facă nimeni până acum la această ediție a turneului de la Roland Garros, însă după două ore și 49 de minute, spaniolul a reușit să închidă meciul tot în minimum de seturi, 7-6(4), 6-4, 6-1.
Într-o zi a zecea de la Roland Garros în care programul de pe "Chatrier" a început cu o "restanță" din faza optimilor de finală de pe tabloul feminin, iar Diego Schwartzman și Dominic Thiem au jucat mai mult de cinci ore, Rafael Nadal și Jannik Sinner au fost nevoiți să aștepte până la ora 22:30 pentru a-și începe duelul.

Roland Garros 2020: Sinner, replică fantastică pentru Nadal în primele două seturi

Temperatura scăzută și vântul abătut în rafale asupra terenului central au complicat ecuația, iar Nadal s-a văzut târât într-o bătălie aprigă preț de două seturi. Sinner s-a adaptat mai bine și mai rapid, fiind chiar jucătorul mai periculos în primele 55 de minute, având și o tactică de joc bine definită, pusă în practică inteligent și eficient în condițiile de joc. După ce italianul a reușit însă break-ul la 5-5, diferența uriașă de experiență s-a văzut din plin, Rafa reușind să ridice mult nivelul, după ce până atunci nu amenințase deloc serviciul puștiului de 19 ani. Nadal a găsit forehandurile câștigătoare fix când a avut mai mare nevoie de ele, la egalitate, iar în tie-break și-a dominat adversarul, mai ales mental. La limită, campionul spaniol a câștigat la fotofiniș primul set, luând avantaj și la loviturile câștigătoare (14-13). Descătușarea lui Nadal, care a sărbătorit energic cu pumnul în aer, a spus totul despre un set dur.
În setul doi, Nadal și Sinner au arătat un nivel de joc și mai ridicat, spaniolul reușind să își calibreze forehandul și să obțină mai mult presând reverul adversarului. Per total însă, istoria din primul set s-a repetat: Sinner a obținut primul break (pentru 3-1), iar ibericul a apăsat accelerația reușind să răstoarne imediat balanța, italianul nefiind capabil să își păstreze concentrarea în momentele în care scorul îi era favorabil. De la 3-4 în setul doi, Nadal a declanșat atacul decisiv și a fost de neoprit. Abia în setul trei, Sinner a pierdut din turație, devenind victimă sigură în fața unui Nadal montat la sută la sută, care a pus capăt meciului cu al nouălea game câștigat din 10 disputate și patru lovituri câștigătoare de pe forehand.
Nadal a încheiat meciul cu numărul 100 jucat la Roland Garros cu 37 de lovituri câștigătoare, ajungând la 98 de victorii pe zgura de la Paris.