LIVE BLOG România la Roland Garros 2021 | Irina Begu joacă acum! Buzărnescu și Cîrstea, în turul 2

Actualizat 01/06/2021 la 00:15 GMT+3

Azi continuă meciurile din primul tur la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros, în direct pe Eurosport și Eurosport Player. Trei românce vor debuta azi la Paris. Este vorba despre Sorana Cîrstea, Mihaela Buzărnescu și Irina Begu.

Sorana Cîrstea

• UPDATE / Irina nu a mai găsit răspuns la jocul Serenei și a cedat setul secund, scor 2-6.
  • UPDATE / E 4-2 pentru Serena, care continuă să rămână în față, chiar dacă Irina are din nou momente bune.
  • UPDATE / Serena confirmă break-ul și face 2-0, dar Irina ajunge și ea pe tabelă în acest al 2-lea set. E 2-1 pentru americancă.
  • UPDATE / Serena a început cu break setul doi.
  • UPDATE / Serena Williams câștigă primul set la tie-break, scor 8-6! Irina a avut 2 mingi de set consecutive, dar nu a reușit să fructifice.
  • UPDATE / Serena reușește break-ul! Primul set se va decide la tie-break.
  • UPDATE / Irina continuă revenirea și face un nou break! Românca va servi pentru câștigarea setului.
  • UPDATE / Irina egalează la 5! Excelentă revenirea sportivei noastre.
  • UPDATE / Break Begu!! Românca rămâne în primul set, după un nou game foarte bun la retur.
  • UPDATE / Irina rezistă presiunii și reușește un game alb. E 5-3 pentru americancă.
  • UPDATE / Serena confirmă cel de-al 2-lea break și se distanțează la 5-2. Irina va servi pentru a rămâne în set.
  • UPDATE / Serena reface avantajul de 2 game-uri, câștigând din nou pe serviciul Irinei.
  • UPDATE / Irina a reacționat imediat și a făcut rebreak, după un game perfect la retur. E 3-2 pentru Serena.
  • UPDATE / Serena reușește primul break al meciului! E 3-1 pentru jucătoarea din Statele Unite.
  • UPDATE / Serena conduce cu 2-1! Irina a avut 2 mingi de break consecutive.
  • UPDATE / 1-1. Irina begu egalează la game-uri după o evoluție bună la serviciu.
  • UPDATE / Serena câștigă cu greu primul game al meciului.
  • UPDATE / Începe meciul dintre Irina Begu și Serena Williams. Americanca începe la serviciu! Partida e pe Eurosport 1.
  • UPDATE / Mihaela Buzărnescu, ajunsă pe tabloul principal după abandonul belgiencei Kirsten Flipkens, a debutat cu victorie la Roland Garros. Românca s-a calificat în turul doi al competiției de la Paris după ce a trecut de olandeza Arantxa Rus.

Rezumatul partidei Mihaela Buzărnescu - Arantxa Rus, încheiată cu victoria româncei

• UPDATE / Începe în curând meciul dintre Miki Buzărnescu și Arantxa Rus, în direct pe Eurosport 1. Olandeza începe la serviciu.
UPDATE / GAME, SET & MECI Sorana Cîrstea! Românca născută la Târgoviște s-a impus după o oră și 30 de minute de joc cu scorul de 7-6 (5), 6-2, iar în continuare o va întâlni la Paris în turul al doilea pe câștigătoarea meciului dintre Alison Van Uytvanck și Martina Trevisan. La forma de joc pe care o arată Sorana acum, sportiva noastră are șanse mari să ajungă în fazele avansate ale competiției de la Paris.

Roland Garros 2021: Rezumatul meciului Sorana Cîrstea - Johanna Konta 7-6, 6-2

• UPDATE / Sportiva noastră își consolidează break-ul și conduce și în setul 2 cu 2-0.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea începe și setul secund cu break!
  • UPDATE / EXCELENT! Sorana Cîrstea câștigă primul set la tiebreak, scor 7-6 (5), după 58 de minute de joc.
  • UPDATE / E 5-5 în primul set.
  • UPDATE / Johanna Konta conduce cu 3-1 în primul set.
  • UPDATE / Schimb de break-uri între Sorana și Johanna în primele două game-uri ale partidei.
  • UPDATE / Începe meciul dintre Sorana Cîrstea și Johanna Konta, pe Eurosport Player. Sorana începe la serviciu.
Știre inițială
A doua zi de concurs de la Roland Garros 2021 ne propune câteva partide fascinante, printre care duelurile a trei românce pe tabloul principal, Irina Begu, Sorana Cîrstea și Mihaela Buzărnescu. Meciul zilei pe partea feminină de tablou este de departe ultimul meci al zilei pe Arena Philippe Chatrier, cel dintre Irina Begu și Serena Williams. O româncă este deja calificată în turul al doilea.

ROLAND GARROS | SORANA CÎRSTEA – JOHANNA KONTA, 1-2 LA ÎNTÂLNIRILE DIRECTE

Prima jucătoare din România care va intra în scenă în cea de-a 2-a zi de concurs de la Roland Garros va fi Sorana Cîrstea (61 WTA). Sportiva din Târgoviște va avea o adversară extrem de dificilă, urmând a o întâlni pe Johanna Konta (20 WTA). Forma traversată de cele 2 sportive ne dă însă mari speranțe. Sorana tocmai a făcut finală la Strasbourg și are deja un turneu câștigat în acest an (Istanbul), în timp ce britanica a jucat doar 3 meciuri pe zgură în 2021, având o singură victorie.
Cele 2 jucătoare s-au mai întâlnit de 3 ori în carieră, Konta având 2-1 la mecirile directe. Ultima confruntare însă, disputată în turul 2 de la US Open 2020, a fost câștigată de Sorana, scor 2-6, 7-6, 6-4. Dacă va reuși o victorie contra Johannei Konta, Sorana va juca în turul secund cu învingătoarea duelului Alison Van Uytvanck (67 WTA) - Martina Trevisan (97 WTA). Meciul dintre Cîrstea și Konta va fi al 3-lea de pe terenul 6 de la Paris și va începe în jurul orei 15:30.

ROLAND GARROS | IRINA BEGU – SERENA WILLIAMS, MECIUL DE GALĂ AL ZILEI

Irina Begu (74 WTA) nu a avut parte de o tragere la sorți favorabilă și o va înfrunta pe Serena Williams (8 WTA) în primul tur. Totuși, dacă Serena Williams poate fi învinsă în primul tur la un Grand Slam, acela e Roland Garros, astfel că Irina are toate motivele să fie optimistă. Confruntarea va marca o premieră în istoria turneului de la Paris, fiind prima care se va juca într-o sesiune de seară, pe arena Philippe Chatrier, cu începere de la ora 22:00 (ora României).
Roland Garros 2021
Irina Begu a mai întâlnit-o o singură dată în carieră pe Serena Williams. Se întâmpla în urmă cu 5 ani, în semifinalele de la Roma. Marea campioană din Statele Unite câștiga atunci în 2 seturi, scor 6-4, 6-1. Învingătoarea dintre Irina și Serena va juca în turul secund cu Mihaela Buzărnescu (173 WTA) sau Arantxa Rus (84 WTA), care se vor duela tot astăzi, în turul 1.

ROLAND GARROS | Mihaela Buzărnescu – Arantxa Rus, 2-0 LA ÎNTÂLNIRILE DIRECTE

Mihaela Buzărnescu va juca împotriva olandezei Arantxa Rus în ultimul meci de pe terenul cu numărul 12, în jurul orei 17, ora României. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit în circuit de două ori până în prezent, sportiva noastră având 2-0. Un singur set a reușit olandeza să-i ia sportivei noastre, pe iarba de la Wimbledon în 2017. Tot în 2017, la Versmold, pe zgură, Miki s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1.
Mihaela nu vine în acest meci un moral foarte bun, asta pentru că în ultimele cinci partide a adunat patru înfrângeri și doar o victorie. La capătul opus, Rus are trei victorii și două înfrângeri, însă bilanțul întâlnirilor directe ar putea să conteze mai mult decât ne-am aștepta. Dacă se va impune în acest meci, Mihaela Buzărnescu va da piept mai departe cu învingătoarea dintre Serena Williams și Irina Begu.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.