• UPDATE / Mihaela Buzărnescu, ocupantă a locului 174 WTA, este eliminată în turul secund la Roland Garros 2021 de tripla campioană de Grand Slam de la Paris, Serena Williams. Sportiva noastră a cedat după un meci care a durat două ore și 5 minute de joc, scor 3-6, 7-5, 1-6. În continuare, americanca se va duela în turul 3 cu a sa compatrioată, Danielle Collins.
  • UPDATE / Serena Williams conduce cu 2-0 în setul 3.
  • UPDATE / Mihaela Buzărnescu își adjudecă setul al doilea în fața Serenei Williams cu 7-5, după 54 de minute de joc.
  • UPDATE / Miki se află la conducere, 5-4! Americanca va servi pentru a rămâne în primul set.
  • UPDATE / În setul secund se merge cu serviciul. Buzărnescu e la conducere, 2-1.
  • UPDATE / Serena Williams se impune cu scorul de 6-3 în primul set, după 33 de minute de joc.
  • UPDATE / Se merge cu serviciul până acum. 3-3
  • UPDATE / Williams trece iar în avantaj și conduce cu 2-1..
  • UPDATE / Mihaela Buzărnescu egalează la 1.
  • UPDATE / Serena Williams începe la serviciu meciul. Americanca își adjudecă primul game la 0.
  • UPDATE / Mihaela Buzărnescu și Serena Williams vor intre pe teren în scurt timp la Paris.
  • UPDATE / Mihaela Buzărnescu și Serena Williams vor intra pe teren în jurul orei 19, după meciul Khachanov - Nishikori.
  • Ocupantă a locului 54 WTA, Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros după ce a învins-o pe Martina Trevisan, din Italia, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute de joc. În continuare, Sorana se va duela pentru un loc în optimile de finală cu Daria Kasatkina.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea egalează la 4.
  • UPDATE / Sorana egalează la 3, dar Trevisan își face serviciul și conduce cu 4-3.
  • UPDATE / Sorana obține break-ul, va urma la serviciu.
  • UPDATE / Sorana are probleme mari la serviciu, iar Trevisan conduce cu 3-1 în setul 3.
  • UPDATE / Excelent! Sorana Cîrstea recuperează break-ul și va servi pentru a egala la 2.
  • UPDATE / Situația se complică pentru Sorana, care cedează game-ul pe serviciu. Trevisan conduce, 2-0.
  • UPDATE / Deși a avut 30-0 și minge de break, Sorana Cîrstea nu reușește să înceapă setul 3 cu avantaj.
  • UPDATE / Începe setul decisiv cu Martina Trevisan la serviciu.
  • UPDATE / Avem set decisiv între Cîrstea și Trevisan! Italianca a câștigat setul 2 cu 6-3, după 42 de minute de joc.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea recuperează un break. Italianca are 5-3.
  • UPDATE / Trevisan e mult mai eficientă în setul 2 și va servi pentru a trimite partida în set decisiv la scorul de 5-2.
  • UPDATE / Sorana nu mai are aceeași eficiență la serviciu, iar Trevisan profită. Italianca e în față, scor 3-2.
  • UPDATE / Exact ca în primul set, Trevisan nu poate consolida break-ul, iar Sorana egalează la 2.
  • UPDATE / Trevisan egalează la 1, iar apoi obține break-ul. Italianca conduce cu 2-1 în setul 2.
  • UPDATE / Sorana începe foarte bine și setul al doilea. Conduce cu 6-4, 1-0.
  • UPDATE / Sorana Cîstea a câștigat primul set cu scorul de 6-4, după 52 de minute de joc.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea conduce cu 5-4. Trevisan va servi pentru a rămâne în set.
  • UPDATE / Trevisan salvează situația și egalează la 4.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea salvează o minge de break și trece în față. Are 4-3.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea egalează la 3, obținând rebreak-ul imediat.
  • UPDATE / Martina Trevisan obține primul break al partidei, în ciuda faptului că în primele două game-uri ale Soranei Cîrstea nu a câștigat niciun punct. Italianca e în față, 3-2.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea nu dezamăgește la serviciu și domină punctele cu autoritate.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea își face serviciul în game-ul de debut fără probleme. Trevisan, de partea cealaltă, salvează o minge de break și egalează la 1 cu ceva emoții.
  • UPDATE / Începe partida dintre Sorana Cîrstea și Martina Trevisan la Roland Garros pe terenul numărul 12. Meciul e transmis în direct pe Eurosport 1. Sportiva noastră începe la serviciu.
Știre inițială
Naomi Osaka n-a glumit cu anunțul de la US Open! Decizia de ultim moment luată de niponă
IERI LA 13:42
În absența Simonei Halep, învingătoare la Roland Garros în 2018 și triplă finalistă la Paris, România e la înălțime în tenisul feminin. Ana Bogdan e deja calificată în turul al 3-lea, după ce a beneficiat de retragerea lui Naomi Osaka, iar azi alte două reprezentante ale României o pot urma.
Marile speranțe pentru un rezultat mare în capitala Franței sunt legate de Sorana Cîrstea. Sportiva născută în București e la cel mai bun sezon al carierei, câștigând la Istanbul și reușind o finală la Strasbourg.

Roland Garros 2021 | Sorana Cîrstea - Martina Trevisan VIDEO (ora 12:00, Eurosport 1)

Ajunsă la 31 de ani, Sori a devenit extrem de constantă, lucru care i-a lipsit pe parcursul carierei, până acum. Cîrstea a câștigat mult și în plan mental, astfel că într-o zi bună poate să se lupte de la egal la egal cu majoritatea adversarelor. Gestionează foarte bine momentele dificile, e prezentă în puncte în situațiile limită și are foarte multă încredere în propriile forțe. Toate aceste atribute se corelează cu un talent enorm, prezent mereu, astfel că nu e exclus să o vedem pe sportiva noastră egalându-și cea mai bună performanță din carieră, sfertul de finală de la Roland Garros 2009.
Pentru a accede în turul trei, fostul număr 21 mondial are o misiune destul de dificilă, însă după cum a arătat în primul tur, cu Johanna Konta, pleacă favorită în disputa cu Trevisan.
Micuța italiancă (are doar 160 cm) este o jucătoare exclusiv de zgură, care s-a calificat pe tabloul principal al unui alt turneu de Grand Slam doar la Australian Open. Totuși, la Paris a impresionat anul trecut, când a ajuns până în faza sferturilor de finală.
Excelentă la retur, Trevisan are un joc de cadență excelent, dar dacă Sorana își poate face jocul agresiv va avea, fără îndoială, prima șansă. Trevisan a jucat până acum 16 finale în circuitul ITF, toate pe zgură. A câștigat 9, cel mai important titlu fiind obținut pe târăm francez, la Open de Biarritz (premii de 100.000 de euro), în 2016.
Chiar dacă e obosită după ce săptămâna trecută a ajuns până în ultimul act la Strasbourg, Cîrstea a stat pe teren în primul tur doar o oră și jumătate. De partea cealaltă, italianca a petrecut aproape trei ore înainte de a trece de Van Uytvanck, cor 7-5, 4-6, 6-4.
Partida dintre Sorana Cîrstea și Martina Trevisan va începe azi de la ora 12:00 și va putea fi urmărită pe Eurosport 1 și Eurosport Player.

Sorana Cîrstea a trecut de Johanna Konta și a anunțat ce obiectiv are pentru Rolnad Garros 2021

Roland Garros 2021: Buzărnescu - Serena Williams VIDEO (nu înainte de ora 17:00)

Mihaela Buzărnescu a trecut peste perioada grea cauzată de operația din 2019 și revine încet dar sigur la forma din urmă cu trei ani, când performanțele fantastice au adus-o între primele 20 de jucătoare ale lumii în clasamentul WTA.
Miki a trecut în prima manșă de o sportivă în formă, Arantxa Rus, scor 7-5, 7-5, după ce a salvat în manșa inaugurală două mingi de set. Buzărnescu începuse să își facă un obiciei din a ceda partide pe care le conducea, dar acum a avut nervii tari, reușind să se concentreze excelent.
Pentru disputa de azi, contra Serenei Williams, are nevoie de un mental puternic și trebuie să uite că în față stă a doua cea mai titrată sportivă din istorie la Grand Slamuri. Chiar dacă va împlini în curând 40 de ani și zgura nu e nici pe departe suprafața ei favorită, sportiva din SUA are o mulțime de calități care o fac să câștige în continuare multe dintre dispute.
În manșa întâi, Serena a trecut în două seturi de Begu, 7-6(6), 6-2, dar Irina i-a arătat lui Miki că poate rămâne aproape de adversară. Evident, jucătoarea de peste ocean e favorită în duelul de azi, dar Buzărnescu nu are nimic de pierdut: dacă va juca extrem de concentrată, fără presiune, are o șansă bună să producă surpriza.
Ca și în cazul Soranei Cîrstea, cea mai bună performanță într-un turneu de Grand Slam pentru Buzărnescu a venit tot la Roland Garros, în 2018. Atunci, sportiva din București ajungea până în optimi (a pierdut la Madison Keys), dar a reușit o victorie uriașă: a trecut, în turul trei, de Elina Svitolina.
Partida Mihaela Buzărnescu - Serena Williams va fi în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player nu înainte de ora 17:00.

Mihaela Buzărnescu, "îndrăgostită" de Franța: "M-au primit excelent, îmi strigau Allez, Miki!"

Orice lovitura de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep