UPDATE: Un nou set extrem de echilibrat încheiat, din nou, tot cu un tiebreak. Cam pe la jumătate, Federer a apăsat pe pedala de accelerație, s-a apărat excelent și a profitat de forehand-ul său extraordinar pentru a face 5-4 iar de acolo victoria a fost ușoară. 2-1 pentru Federer.
UPDATE: Al doilea set se decide tot la tiebreak, dar de această dată germanul are câștig de cauză. 1-1.
Wilander surprinde! Cum vrea să se încheie cursa pentru supremație între Federer, Nadal și Djokovic
ACUM 7 ORE
UPDATE: Federer a câștigat în tiebreak un prim set extrem de echilibrat. Elvețianul nu va avea un meci ușor în această seară.
UPDATE: Meciul dintre Roger Federer și Dominik Koepfer va începe imediat pe arena Philippe-Chatrier. Este prima sesiune de seară pentru Federer la Roland Garros.

M. Sakkari - E. Mertens 7-5, 6-7, 6-2
UPDATE: Jennifer Brady s-a retras după un prim set pierdut cu 6-1 în fața adolescentei Cori Gauff. Americanca merge mai departe și va juca cu Ons Jabeur în optimile de finală.
UPDATE: Rafa Nadal se impune în cele din urmă în trei seturi în fața britanicului Cameron Norrie și pare de neoprit în aceste momente la Paris.
UPDATE: Iga Swiatek continuă turul de forță la Roland Garros! Poloneza a câștigat din nou în seturi consecutive și s-a calificat în sferturile de finală după victoria în fața lui Anett Kontaveit cu 7-6, 6-0.
UPDATE: Cine poate să îl oprească matador? Rafa Nadal continuă să facă un turneu impecabil și și-a adjudecat al doilea set în 42 de minute, 6-3.
UPDATE: Condusă pe durata primului set în permanenţă, Swiatek a luptat incredibil, a recuperat breakul şi s-a impus cu 7-6.
UPDATE: Nadal a ajuns la 30 de seturi la rând câştigate la Roland Garros. Între timp, la feminin se prefigurează o altă surpriză, după ce Magda Linette a câştigat primul set cu Ons Jabeur, scor 6-3.
UPDATE: Nadal nu lasă nimic la voia întâmplării şi îşi adjudecă primul set al duelului cu Norrie, scor 6-3.
UPDATE: Sinner s-a impus cu 6-1, 7-5, 6-3 în confruntarea cu Ymer şi îl aşteaptă pe Nadal în optimi. "Matadorul" abia şi-a început disputa cu Norrie, un stângaci care e în mare formă.

Djokovic, nou record în era Open pentru Roland Garros

UPDATE: Djokovic e în optimi la Roland Garros pentru a 12-a oară consecutiv, după un meci fără istoric, 6-1, 6-4, 6-1 cu Berankis.
În optimi la Roland Garros s-a calificat şi germanul Struff, care a trecut de marea speranţă a spaniei, Carlos Alcaraz, scor 6-4, 7-6(3), 6-2.
UPDATE: Duelul 100% american a fost tranşat în cele din urmă de Kenin, care a revenit spectaculos în duelul cu Pegula. Şi Kostyuk merge în optimi, după ce nu i-a dat vreo şansă rusoaicei Gracheva, de care a dispus cu 6-1, 6-2.
UPDATE: Sinner se desprinde la 6-1, 7-5 în duelul cu Ymer, Djokovic are 2-0 la seturi şi break în faţă cu Berankis, iar Kenin şi Kostyuk sunt foarte aproape să îşi câştige partidele.
UPDATE: Djokovic îşi adjudecă la pas primul set al confruntării cu Berankis.
UPDATE: Pegula - Kenin, scor 6-4, 1-6. Kostyuk şi-a adjudecat primul set cu Gracheva, scor 6-1, în timp ce Sinner i-a administrat un 6-1 sec lui Ymer.

Musetti, victorie memorabilă la Roland Garros

UPDATE: Musetti şi Cecchinato au oferit un spectacol total în turul 3 la Roland Garros, primul calificându-se mai departe după 3-6, 6-4, 6-3, 3-6, 6-3. În optimi, italianul va da piept, probabil, cu Novak Djokovic.
UPDATE: Alcaraz a pierdut primul set al duelului cu Struff, în timp ce Pehula şi-a adjudecat prima manşă a confruntării cu Sofia Kenin.

Krejcikova trece de Svitolina, la Roland Garros

UPDATE: Barbora Krejcikova (numărul 33 WTA) s-a calificat în optimile de finală de la Roland Garros, după ce a trecut neașteptat de ușor de Elina Svitolina, numărul 6 mondial și cap de serie numărul 5, scor 6-3, 6-2.
UPDATE: Cecchinato şi Musetti vor juca decisiv, după ce Marco s-a impus în setul 4 cu 6-3.

Schwartzman, calificare la pas

UPDATE: Un specialist pe zgură, Diego Schwartzman a avut o primăvară dificilă și inconstantă, dar și-a găsit cadența exact când avea nevoie mai mult. Victorie ușoară pentru micuțul argentinian, care merge în optimile de finală la Paris.
UPDATE: Musetti a revenit în disputa cu Cecchinato și îl conduce pe compatriotul său cu 3-6, 6-4, 6-3.
UPDATE: Se prefigurează o nouă eliminare a unei mari favorite la Roland Garros, după ce primi trei capi de serie au părăsit deja competiția. Svitolina a pierdut cu 6-3 setul contra Krejcikovei.

Sloane Stephens, în optimi la Roland Garros

UPDATE: Sloane Stephens își asigură un loc în optimi la Roland Garros, după 6-3, 7-5 cu Muchova. Sportiva din SUA va juca pentru un loc în sferturi contra învingătoarei din duelul Svitolina/Krejcikova.
UPDATE: Diego Schwartzman a câștigat primul set cu Kohlschreiber, scor 6-4.
UPDATE: Sloane Stephens continuă să joace excelent la Paris. Finalista din 2018 a câștigat primul set al disputei cu Muchova.
UPDATE: Cecchinato e în mare revenire de formă în ultima lună și confirmă acest lucru prin adjudecarea setului de debut din disputa cu Musetti, marea speranță a tenisului italian, alături de Sinner: 6-3 pentru semifinalistul din 2018.

Zi magică la Roland Garros 2021: Nadal, Djokovic, Federer și Swiatek, în programul de azi

A șaptea zi de concurs de la Roland Garros 2021 ne propune câteva partide fascinante, printre care duelurile celor trei coloși: Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic, dar și alte meciuri excelente, cum ar fi duelul campioanei en-tire, Iga Swiatek, cu estona Anett Kontaveit.
Atenția ni se va concentra în cea de-a șaptea zi de concurs pe duelurile finaliștilor de anul trecut, Rafael Nadal, campion de 13 ori la Paris, cu britanicul Cameron Norrie, și Novak Djokovic cu lituanianul Ricardas Berankis. Pe aceeași parte de tablou joacă sâmbătă și roger Federer, care-l va întâlni în turul 3 pe germanul Dominik Koepfer. Vă prezentăm, în continuare, meciurile zilei:

Roland Garros 2021 | Rafael Nadal – Cameron Norrie. Bilanțul întâlnirilor directe

Meciul zilei la Roland Garros este considerată partida dintre Rafael Nadal și Cameron Norrie, programat surprinzător pe a doua arenă din complex, Suzanne-Lenglen, a treia a zilei, după confruntările dintre Schwartzman – Kohlschreiber și Kenin – Pegula. Partida din turul 3 dintre Nadal și Norrie urmează să înceapă sâmbătă în jurul orei 16, ora României.
Cei doi jucători s-au mai întâlnit până acum de două ori, Rafa Nadal câștigând ambele partide autoritar, fără ca britanicul să câștige vreun set în fața celui mai titrat jucător la Paris. O singură dată s-au întâlnit cei doi pe zgură, chiar anul acesta la Barcelona. Ibericul a câștigat clar, scor 6-1, 6-4.

Roland Garros 2021 | Novak Djokovic – Ricardas Berankis. Nole conduce autoritar bilanțul întâlnirilor dircte

Novak Djokovic, finalistul de anul trecut de la Roland Garros, îl va întâlni în turul al treilea la Paris pe lituanianul Ricardas Berankis, aflat pe locul 93 ATP. Campion la ediția din 2016, Nole are pe hârtie cel puțin o misiune mai ușoară decât a rivalilor săi, ai căror adversari sunt mai sus clasați decât al lui Djokovic. Meciul dintre Djokovic și Berankis este programat pe arena Philippe Chatrier, a doua a zilei, după confruntarea Krejcikova – Svitolina.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Astfel, meciul Djokovic – Berankis va începe în jurul orei 15, ora României. Cei doi sportivi s-au mai întâlnit până în prezent de trei ori, toate meciurile fiind câștigate de liderul mondial din ATP. Lituanianul nu a câștigat până acum niciun set cu Nole. Ultimul meci direct dintre ei a avut loc chiar la Roland Garros, anul trecut, atunci când Nole se impunea, scor 6-1, 6-2, 6-2.

Roland Garros 2021 | Roger Federer – Dominik Koepfer, întâlnire în premieră în circuit

Roger Federer, campion la ediția din 2009, îl va întâlni sâmbătă la Roland Garros în turul al treilea pe germanul Dominik Koepfer, ocupant al locului 59 ATP. Meciul dintre cei doi sportivi este programat pe arena principală, Philippe Chatrier, în sesiunea de seară. Astfel, Federer – Koepfer va începe sâmbătă la ora 22, ora României.
Acesta va fi primul meci direct dintre cei doi în circuitul masculin de tenis. În primele două tururi, Roger Federer a trecut de Istomin și Cilic. De partea cealaltă, Koepfer a trecut de Bourgue și Fritz.
Programul zilei la Roland Garros
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
"Sfârșitul unei ere!" Verdictul lui Woodbridge privind carierele lui Djokovic, Nadal și Federer
ACUM 15 ORE
US Open
Cum a făcut agentul lui Federer tot posibilul ca Medvedev să-l bată pe Djokovic în finala US Open