"Inamicul public numărul 1" al lui Djokovic l-a "dat dispărut" pe sârb pentru Roland Garros. Singurul om care poate "strica" finala Sinner - Alcaraz
Publicat 23/05/2025 la 08:59 GMT+3
Adriano Panatta, cel mai aprig contestatar al lui Novak Djokovic, nu l-a inclus pe sârb nici măcar pe lista extinsă de jucători care ar putea ajunge în finala Roland Garros 2025. Italianul crede că, în proporţie mare, ultimul act de la Paris se va juca între Sinner şi Alcaraz, doar Musetti având capacitatea să strice meciul pe care toţi îl așteaptă.
Roland Garros 2025 începe pe 25 mai și va fi în exclusivitate în România pe Eurosport și Max
Sursa video: Eurosport
Au mai rămas două zile până la startul celui de-al doilea Grand Slam al anului, iar specialiştii fac predicţii în legătură cu ce se va întâmpla la Paris. Mulţi anticipează o reeditare a finalei de la Roma, între Alcaraz şi Sinner, destui considerând că, după alte 3 săptămâni de pregătire, numărul unu mondial va fi capabil să îi ofere o altă replică învingătorului de la Roland Garros 2024.
Fost campion la French Open 1976, Adriano Panatta a analizat tabloul masculin, după tragerea la sorţi de ieri şi crede că e aproape imposibil ca, într-un turneu desfăşurat după sistemul 3 din 5 seturi, un alt jucător exceptându-i pe cei mai buni doi ai lumii să ajungă să lupte pentru trofeu.
Panatta: "Doar Musetti se poate opune unei finale Alcaraz - Sinner la Roland Garros". Djokovic, "dat dispărut"
Fostul mare jucător italian a explicat de ce nu îi vede pe Zverev, Draper, Tsitsipas, Medvedev, De Minaur sau Ruud cu şanse să producă surpriza, menţionând că singurul capabil să strice socotelile hârtiei e Lorenzo Musetti. Într-adevăr, conaționalul lui Jannik traversează forma vieţii, urcând pe 8 ATP după ce a făcut cel puţin semifinală în cele 3 mari turnee pe zgură de anul acesta.
"Sinner și Alcaraz sunt de departe cei mai buni din circuit, nu există adversari care să-i poată provoca. Dacă pierd un set, este doar pentru că sunt distrași, diferența dintre ei și ceilalți este prea evidentă.
Acum, la Roland Garros, care se joacă după sistemul cel mai bun din 5 seturi, există şi mai mult spațiu de manevră, în caz de o zi proastă: jucătorii mai valoroşi au un mare avantaj într-un Grand Slam, au timp să revină.
Nu văd cine poate sta în calea unei noi finale între Carlos şi Jannik. Singurul care ar putea să producă surpriza cred că ar fi Musetti, nu cred că ceilalți sunt în stare. Zverev, da, este un jucător grozav, dar, pentru numele lui Dumnezeu, e Zverev... Cine ar mai putea fi? Draper? E într-o formă bună, dar încă îi lipseşte ceva, mai ales pe zgură. Tsitsipas "a dispărut", Medvedev nu mai este ce era acum un an și jumătate, De Minaur pierde înainte să joace, Ruud la fel. Singurul care ar putea să ne priveze de o finală între primii doi din lume e Musetti, spun eu", a dezvăluit Panatta pentru Gazzetta dello Sport.
Interesant e că fostul mare tenismen italian nu a menţionat numele lui Novak Djokovic, sârbul care deţine cele mai multe Grand Slamuri din istorie şi care s-a impus de 3 ori în carieră la Roland Garros. Panatta a fost mai mereu în ultimii ani un adevărat "inamic" al lui Nole, criticându-l cu fiecare prilej extrem de aspru.
Nu ştim dacă ignorarea lui Djokovic vine din tenisiunile dintre italian şi sârb sau dacă Panatta pur şi simplu nu l-a menţionat considerând că Nole nu are vreo şansă la finală, în contextul în care i-ar putea întâlni, în sferturi şi semifinale, pe Zverev, respectiv Sinner.
Cert e că, deşi în 2025 a avut prestaţii slabe, Novak arată o creştere de formă vizibilă în această săptămână la Geneva, unde azi va juca semifinală. După setul doi al confruntării cu Arnaldi, din sferturile competiției, Nole a spus că simte că pe final "a jucat cel mai bun tenis al său", astfel că e contra-intuitiv să nu îl nominalizezi printre marii favoriţi la Roland Garros.
Roland Garros 2025 se desfășoară în perioada 25 mai - 8 iunie și se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația Max.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo