Eurosport
Victoria cu Djokovic, "povară" pentru Ruud? De ce a fost copleșit Casper în finala cu Tsitsipas de la Monte Carlo
De
Publicat 15/04/2024 la 12:38 GMT+3
Casper Ruud a vorbit la Monte Carlo despre ce a simțit în finala disputată cu Stefanos Tsitsipas, asta după ce l-a eliminat în semifinale pe liderul mondial, Novak Djokovic. Jurnaliștii l-au întrebat dacă nu cumva a fost sleit de puteri după victoria cu sârbul, atât pe plan fizic, dar și în plan mental.
Casper Ruud, Monte Carlo 2024
Credit imagine: Getty Images
Stefanos Tsitsipas a câştigat pentru a treia oară în cariera sa turneul ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, după ce l-a învins duminică pe norvegianul Casper Ruud, cu 6-1, 6-4. Stefanos Tsitsipas a mai triumfat în 2021 şi 2022 la Monte Carlo. Grecul s-a impus duminică după ceva mai mult de o oră şi jumătate de joc în faţa lui Casper Ruud, locul 10 ATP. Tsitsipas, la 25 de ani, este al cincilea jucător din era Open (după 1968) care câştigă de cel puţin trei ori acest turneu, după Ilie Năstase (3), Bjorn Borg (3), Thomas Muster (3) şi Rafael Nadal (11).
După încheierea turneului din Monaco, Ruud a fost întrebat la conferința de presă dacă faptul că s-a confruntat cu Djokovic în semifinale a avut vreun efect asupra evoluției sale în finală. Norvegianul a declarat că meciul cu numărul 1 mondial nu i-a afectat prea mult performanța împotriva lui Tsitsipas, însă a precizat că i-a fost extrem de greu să se adapteze din cauza condițiilor de joc de duminică.
CITEȘTE ȘI:
Victoria cu Djokovic, "povară" pentru Ruud? De ce a fost copleșit de finala cu Tsitsipas
"Nu chiar (n.r. dacă a fost afectat după victoria cu Djokovic), dar e evident că a fost un meci greu cu Novak ieri. Astăzi, sincer, a fost primul meci pe care l-am jucat cam în timpul zilei în aceste condiții de căldură destul de mare. Sincer, a fost puțin diferit, pentru că atunci când soarele apune, joci seara, nu este la fel de rapid cum a fost astăzi. Așa că mi-a luat mai mult timp până să mă adaptez la condițiile și viteza terenului", a declarat Ruud.
Finalistul din 2023 de la Roland Garros a mai spus că, în ciuda factorilor de mediu, din punct de vedere emoțional, a fost "pregătit" și a crezut că îl poate învinge pe Tsitsipas. Cu toate acestea, el a recunoscut, de asemenea, că nu a fost suficient de bun atunci când a contat cel mai mult: "Din punct de vedere emoțional, da, eram pregătit. M-am trezit astăzi și m-am gândit că este o zi în care voi încerca să câștig un titlu important. Doar că nu am fost capabil să performez când am intrat pe teren", a adăugat Ruud.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo