Românii la US Open 2020: rezultate LIVE TEXT. Tecău și Rojer s-au oprit în semifinale la dublu

Cezara Paraschiv

Actualizat 09/09/2020 la 02:02 GMT+3

US Open 2020 readuce tenisul spectacol în direct pe canalele Eurosport, începând de luni, 31 august. Sorana Cîrstea strălucește la Flashing Meadows și a obținut o victorie mare contra Johannei Konta, calificându-se în turul 3 la New York.

tecau

Horia Tecău și Jean Julien Rojer se opresc în semifinale la US Open 2020. Bruno Soares și Mate Pavic au câștigat patru game-uri consecutive după acel unic break reușit de campionii din 2017, punând capăt partidei în minimum de seturi, 6-4, 7-5, într-o oră și 24 de minute. Finala probei de dublu va fi: Pavic / Soares versus Koolhof / Mektic (capi de serie 8).
Rojer nu a reușit să încheie setul cu serviciul: brazilianul s-a revanșat pentru ratarea din game-ul anterior, reușind un retur câștigător pe mingea de set avută de perechea româno-olandeză, iar în cele din urmă Soares și Pavic au obținut re-break-ul, prelungind setul doi.
Trecuți cu bine de un game șapte ajuns la egalitate pe serviciul lui Horia, Tecău și Rojer au reușit primul break al setului doi, pe lansarea lui Bruno Soares, desprinzându-se pe tabelă la 5-3.
Horia Tecău și Jean Julien Rojer au pierdut primul set al semifinalei cu perechea Pavic / Soares. Cei doi au luptat din greu și le-au refuzat lui Pavic și Soares obținerea celui de-al doilea break și desprinderea la 4-1, apoi au salvat două mingi de set în game-ul cu numărul zece, însă în cele din urmă croatul și brazilianul și-au adjudecat actul inaugural cu 6-4.
Din păcate, startul de meci nu le este favorabil lui Tecău și Rojer. Așa cum s-a întâmplat și în duelul din optimi cu liderii mondiali Cabal și Farah, perechea româno - olandeză a cedat break chiar în primul game.
UPDATE Este ziua a 9-a la US Open 2020, iar Horia Tecău și Jean-Julien Rojer joacă pe Louis Armstrong Stadium pentru un loc în finala turneului de la Flushing Meadows. Cei doi îi înfruntă o pereche formată anul trecut, din doi experimentați jucători de dublu: Bruno Soares, câștigător la Flashing Meadows în 2016 și croatul Pavic, fost număr 1 mondial la dublu, în 2018,
Horia Tecău și Jean-Julien Rojer s-au calificat în semifinalele probei de dublu, după o victorie cu 7-5, 7-5 în fața perechii Bopanna / Shapovalov. Românul va juca pentru a doua oară în carieră în careul de ași la New York. De la succesul de la Flushing Meadows, din 2017, Tecău și Rojer nu mai reușiseră să treacă de faza sferturilor de finală în turneele de Mare Șlem. Ei vor reveni pe teren marți, pe Louis Armstrong Stadium, în ziua a noua de la US Open, pentru duelul cu perechea formată din Mate Pavic și Bruno Soares.
UPDATE / În ziua a opta de la US Open 2020, Horia Tecău și Jean-Julien Rojer joacă pentru ultimul loc disponibil în semifinalele tabloului de dublu, cu perechea Rohan Bopanna / Denis Shapovalov - de la ora 23.00 în România. Acesta este ultimul meci din sferturi la dublu masculin: Mate Pavic și Bruno Soares așteaptă în semifinale învingătorii partidei programate pe Terenul 17.
Este de remarcat performanța canadianului Denis Shapovalov: sportivul de 21 de ani a ajuns pe tabloul final de opt în ambele probe - simplu și dublu, neavând, astfel, zi liberă la New York.

UP Open 2020, ziua a 8-a

Victorie mare pentru Tecău și Rojer. Campionii din 2017 de la Flushing Meadows au reușit cea mai mare surpriză a tabloului de dublu masculin, eliminându-i pe liderii mondiali și principalii favoriți - columbienii Juan Sebastian Cabal și Robert Farah, scor 4-6, 6-3, 6-4. Horia Tecău și Jean Julien Rojer s-au calificat, astfel, în sferturile probei de dublu, acolo unde așteaptă învingătorii duelului dintre perechea cap de serie 6 - Krawietz / Mies și cuplul Bopanna / Shapovalov.
Sorana Cîrstea (30 ani, 77 WTA) părăsește US Open 2020 în turul trei, după un meci cu final agonizat împotriva favoritei 20, Karolina Muchova. Sportiva din Târgoviște a fost pe punctul de a reuși o nouă revenire excelentă, după un prim set cedat în urma unei serii de patru game-uri consecutive ale Muchovei. Cîrstea a condus cu 4-2 și 5-3 în setul decisiv, a servit pentru victorie la scorul de 5-4 la game-uri, apoi a irosit trei mingi consecutive de meci la 6-3 în tie-break-ul final. Sorana a fost învinsă pentru a 11-a oară în carieră în "finala pentru săptămâna a doua" în turneele de Mare Șlem, reușind să treacă de turul trei la acest nivel doar de două ori în carieră. România a rămas, astfel, fără reprezentantă la US Open 2020 (simplu sau dublu), ultimele speranțe agățându-se, în acest moment, de evoluția lui Horia Tecău, în proba de dublu.
UPDATE / US Open, ziua a 6-a Partida Sorana Cîrstea - Karolina Muchova va avea loc sâmbătă, în jurul orei 19.00, ora României, acesta fiind al doilea meci de pe Terenul 7. Partida celor două din turul trei de la New York va începe doar după încheierea unui meci de dublu, dintre perechile Kalashnikova / Kudryavtseva și Peschke / Schuurs. Tot sâmbătă, revin în acțiune Horia Tecău și Jean Julien Rojer: îi vor înfrunta pentru un loc în sferturile de finală pe principalii favoriți de la Flushing Meadows, Juan Sebastian Cabal și Robert Farah, în al doilea meci de pe Terenul 12.
Sorana Cîrstea a obținut o mare victorie în turul doi la US Open 2020: 2-6, 7-6(5), 6-4 în fața britanicei Johanna Konta, cap de serie 9 la Flushing Meadows. Întreaga desfășurare a partidei de două ore și 49 de minute este aici.
Sportiva din Târgoviște o va înfrunta mai departe pe Karolina Muchova (Cehia, #20).
O veste bună din proba de dublu masculin: Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au debutat cu victorie. Foștii campioni au revenit după pierderea primului set și s-au impus cu 6-7(3), 6-2, 6-4 în fața perechii Arevalo / O'Mara, stabilind un duel extrem de tare în optimi cu principalii favoriți ai tabloului, Juan Sebastian Cabal și Robert Farah.
Patricia Țig s-a oprit în turul doi la US Open 2020. Favorită 18 pe tabloul principal, Donna Vekic a avut emoții doar în start de meci, când românca a reușit break-ul și a servit pentru 3-1. Croata a avut însă în serviciu o armă redutabilă, obținând o victorie clară, 6-2, 6-1, în 74 de minute. Țig părăselte "bula" de la New York cu satisfacția de a fi reușit prima sa victorie pe tabloul principal la un turneu de Mare Șlem.
UPDATE / US Open 2020, ziua a 4-a: Azi, în competiție le avem pe Sorana Cîrstea și Patricia Țig. Patricia va intra prima pe teren la Flushing Meadows, în compania Donnei Vekic, de la ora 18.00. De partea cealaltă, Sorana Cîrstea o va întâlni la New York pe Johanna Konta în jurul orei 20.00.
Tot joi, va debuta în competiție, la dublu, și Horia Tecău, alături de Jean-Julien Rojer. Campionii din 2017 vor evolua în primul meci de pe Terenul 9, împotriva perechii Arevalo / O'Mara, de la ora 18.00.
Raluca Olaru părăsește competiția de la New York încă de la primul meci, iar România rămâne fără reprezentantă pe tabloul de dublu feminin. Lucie Hradecka și Andreja Klepac s-au impus cu 6-3, 6-2 în fața perechii Olaru / Sara Sorribes Tormo, în 74 de minute.
UPDATE / US Open 2020, ziua a 3-a: Astăzi nu avem reprezentante în proba de simplu, însă încep partidele de la dublu, iar Raluca Olaru, împreună cu spaniola Sara Sorribes Tormo, înfruntă perechea formată din Lucie Hradecka și Andreja Klepac, în primul meci de pe Terenul 14.
Ocupanta locului 88 WTA, Patricia Țig, s-a calificat în turul secund la US Open după ce a trecut fără nicio emoție de japoneza Kurumi Nara, locul 142 WTA, scor 6-1, 6-0, la capătul unui meci care a durat exact o oră de joc. În continuare, Patricia se va duela cu învingătoarea partidei dintre Donna Vekic și Kristyna Pliskova.
Sloane Stephens, fostă campioană la Flushing Meadows, a fost mult prea puternică pentru Mihaela Buzărnescu în primul tur la New York. Sportiva noastră a cedat în fața americancei la capătul unui meci care a durat o oră și 18 minute de joc. Scorul final a fost 3-6, 3-6. Pentru Miki, partida cu Stephens din turul întâi a fost primul meci după aproape un an în care nu a mai disputat vreun meci oficial.
Sorana Cîrstea a obținut, marți, a zecea victorie a carierei sale la US Open: 6-4, 7-5 în fața americancei Christina McHale. În turul secund, sportiva din Târgoviște va înfrunta învingătoarea duelului sută la sută britanic dintre Johanna Konta (cap de serie 9) și Heather Watson.
UPDATE / US Open 2020, ziua a 2-a: Azi, de la ora 18.00, Sorana Cîrstea o întâlnește pe Christina McHale, iar mai apoi Mihaela Buzărnescu dă piept cu Sloane Stephens, de la ora 23.30. Patricia Țig va intra în concurs după miezul nopții, de la ora 01.00, atunci când o va întâlni pe japoneza Kurumi Nara.
UPDATE / US Open 2020, ziua 1: Irina Begu, locul 73 WTA, a fost eliminată în primul tur la US Open de către favorita numărul 6, Petra Kvitova, scor 6-3, 6-2, după o oră și 5 minute de joc. Cehoaica nu i-a dat sportivei noastre prea multe șanse în meci și va juca în turul doi cu ucraineanca Kozlova, locul 99 WTA.

US Open 2020 | Irina Begu, singura româncă în program în prima zi

Irina Begu (70 WTA) a înregistrat evoluții bune în acest an, reușind să se desprindă de marginea alunecoasă a Top 100, cu un bilanț de 18 victorii și 6 înfrângeri. Semifinala jucată la Praga constituie un argument solid, oferindu-i un bonus de încredere, înaintea unui meci de debut complicat la US Open 2020, în fața uneia dintre cele mai abile jucătoare pe suprafețele rapide. Ce-i drept, rezultatul Irinei de la Praga a venit în condiții diferite, pe zgură, iar multele meciuri amânate și reprogramate au testat destul de serios pregătirea fizică și rezistența bucureștencei care tocmai a împlinit 30 de ani.
Istoric, US Open-ul este turneul de Grand Slam la care Irina nu a reușit niciodată să treacă de turul secund (fază atinsă doar de trei ori în carieră, din opt prezențe pe tabloul principal). Anul trecut, Begu nu a trecut de calificări, însă în palmaresul româncei se regăsește și o superbă victorie, 6-2, 6-2 în fața danezei Caroline Wozniacki, în 2012, pe când “Caro” se afla pe locul 9 în clasamentul mondial.
Petra Kvitova, de două ori câștigătoare a Wimbledonului, a învins-o până acum pe Irina în toate cele patru meciuri directe disputate – ultima dată în turul secund la Australian Open 2019 (6-1, 6-3). Cea mai bună prestație a Irinei în fața stângacei din Cehia venise cu un an înainte, la St. Petersburg, când românca și-a adjudecat cu 6-1 setul de mijloc. Chiar și în Rusia însă, Kvitova a dominat seturile 1 și 3, impunându-se și acolo cu scoruri similare cu ceea ce s-a văzut ulterior la Melbourne.
Un semn de întrebare în ceea ce privește forma Petrei Kvitova există: în singurul meci oficial jucat de la reluarea circuitului, la Western & Southern Open, Kvitova a pierdut de la 1-0 la seturi în fața conaționalei Marie Bouzkova, aceasta fiind una dintre multele surprize consemnate în această săptămână-test la New York. Mai trebuie spus și că sportiva din Cehia în vârstă de 30 de ani a pierdut doar de două ori în carieră meciul inaugural de la Flushing Meadows: la debutul din 2008 și în 2011, imediat după câștigarea primului ei titlu de la Wimbledon.
Partida Irina Begu – Petra Kvitova, din turul 1 la US Open 2020, se va juca luni seară, pe Terenul 17, în jurul orei 19.30 în România, după încheierea partidei dintre Kristina Mladenovic (Franța) și tânăra americancă Hailey Baptiste (18 ani).
Trei dintre cele patru tricolore prezente pe tabloul principal au fost repartizate pe jumătatea inferioară, acestea urmând să evolueze în ziua a doua la US Open 2020.
Sorna Cîrstea, cealaltă stea a României

Românii la US Open 2020 | Sorana Cîrstea, meci la prima oră, marți

Sorana Cîrstea (77 WTA) nu a convins în acest sezon. De la reluarea turneelor, ea a fost învinsă la Palermo de Sara Errani și nu a reușit să ajungă pe tabloul principal la “Cincinnati”, fiind depășită de Kalinskaya, jucătoare din afara primei sute mondiale.
Cu doar patru victorii obținute pe tabloul principal la ultimele cinci turnee de Grand Slam disputate, Sorana Cîrstea va deschide programul zilei a doua de la US Open 2020 împotriva Christinei McHale (90 WTA), pe Terenul 7, de la ora 18.00 în România. Din 2016, Cîrstea nu a mai plecat fără victorie de la Flushing Meadows, însă la ultimele trei Grand Slam-uri disputate a fost învinsă de fiecare dată de americance (Anisimova, Townsend și Gauff).
McHale a adunat în săptămâna premergătoare US Open-ului câteva meciuri în picioare: a pornit ca și Sorana din calificările Western & Southern Open și a legat patru victorii, fiind învinsă abia în optimile tabloului principal de Ons Jabeur (Tunisia, 39 WTA).
Meciul Sorana Cîrstea – Christina McHale, din turul 1 la US Open 2020, va fi al patrulea meci direct dintre cele două: până acum, americanca a obținut două victorii, însă ultima confruntare – din 2017, de la Beijing – i-a revenit Soranei, 7-6, 6-0.

Românii la US Open 2020 | Mihaela Buzărnescu, primul meci după 11 luni

Mihaela Buzărnescu (122 WTA) își trece în palmares a treia prezență pe tabloul principal la US Open. Fără meci disputat în circuit de pe 21 septembrie 2019, bucureșteanca o va înfrunta pe câștigătoarea ediției 2017, Sloane Stephens, fiind în căutarea primei sale victorii la Flushing Meadows.
US Open 2019 a fost o mare dezamăgire pentru Stephens, învinsă de Anna Kalinskaya, în minimum de seturi. 2020 a curs de manieră similară pentru americancă, aceasta reușind o singură victorie din șapte meciuri jucate.
Stephens rămâne însă o jucătoare impredictibilă – la fel ca și stângacea din echipa de Fed Cup a României, Mihaela Buzărnescu. În plus, va fi primul meci direct al celor două.
Partida Mihaela Buzărnescu – Sloane Stephens, din turul 1 la US Open 2020, este al patrulea meci de pe Terenul 17 și va începe după finalizarea partidelor: Tomova versus Anisimova, Auger-Aliassime versus Monteiro și Mayer – Raonic.
Patricia Maria Tig | Tennis | ESP Player Feature

US Open 2020 | Patricia Țig încearcă să obțină prima victorie la un Grand Slam și are o oportunitate

Patricia Țig (86 WTA) va încerca să obțină prima sa victorie pe tabloul principal într-un turneu de Mare Șlem, din a cincea încercare. Diferența majoră față de experiențele din 2016 și 2017 este că de această dată nu va înfrunta o sportivă de pe lista capilor de serie, ci o adversară mai slab clasată.
Din păcate însă, de la reluarea circuitului Patricia Țig nu a reușit să câștige nici măcar un set în cele trei meciuri disputate la Palermo, Praga și New York. Kurumi Nara, de partea cealaltă, nu a jucat meci oficial din martie, nipona fiind în prezent pe locul 142 WTA.
Fostă jucătoare de Top 32, Kurumi Nara a învins-o în ambele meciuri directe pe Țig, în 2016.
Partida Patricia Țig – Kurumi Nara, din turul 1 la US Open 2020, va încheia programul zilei a doua de competiții de la Flushing Meadows pe Terenul 15. Înainte, pe același teren sunt programate următoarele partide: Pironkova versus Samsonova, Wikhlyantseva versus Scott, Pella versus Wolf și Fucsovics versus Dellien.