După ce a trecut la limită de turul precedent, Serena Williams (9 WTA) a început bine meciul din optimi cu Maria Sakkari (21 WTA), dar a avut nevoie de prelungiri pentru a închide în cele din urmă primul set, scor 7-5.

În setul 2 s-a ajuns în tie-break, acolo unde Serena a reușit prima un minibreak, dar elena a avut nervii m ai tari pe final și s-a impus cu 7-5, împingând meciul în decisiv. Acolo, americanca a căzut inexplicabil și a pierdut clar, 6-1, deși a salvat într-un game 7 mingi de meci ale elenei.

Kvitova: "Toți știam că se poate întâmpla asta!" Dialog fabulos cu "recepția" în carantina de la AO
IERI LA 15:06

Așadar, perspectivele Serenei înainte de US Open sunt destul de sumbre. Deși mare parte dintre favorite nu vor merge la Flushing Meadows, Serena va avea dificultăți în a se impune chiar și în aceste condiții, având în vedere jocul său, care nu este deocamdată la cel mai înalt nivel.

O altă surpriză pe tabloul fetelor a fost eliminarea A.Sabalenka, care a pierdut cu J.Pegula (2-6, 6-2, 3-6), tot în optimile de finală. În aceste condiții, N.Osaka rămâne marea favorită pe tablou. Nipona a trecut clar în optimi de D.Yastremska, scor 6-3, 6-1.

Turneul de "Cincinnati" continuă astăzi cu meciurile din sferturile de finală de pe tabloul masculin, care vor începe la ora 20:00 și vor fi transmise în direct pe Eurosport.

"Aussie Ladies" | 12 jucătoare au câștigat primul titlu de Mare Șlem din carieră la Australian Open
21/01/2021 LA 16:47
Lider, din "zona zero" de carantină. Azarenka, discurs elegant pentru comunitate și jucători
20/01/2021 LA 08:55