După ce a trecut la limită de turul precedent, Serena Williams (9 WTA) a început bine meciul din optimi cu Maria Sakkari (21 WTA), dar a avut nevoie de prelungiri pentru a închide în cele din urmă primul set, scor 7-5.
În setul 2 s-a ajuns în tie-break, acolo unde Serena a reușit prima un minibreak, dar elena a avut nervii m ai tari pe final și s-a impus cu 7-5, împingând meciul în decisiv. Acolo, americanca a căzut inexplicabil și a pierdut clar, 6-1, deși a salvat într-un game 7 mingi de meci ale elenei.
Așadar, perspectivele Serenei înainte de US Open sunt destul de sumbre. Deși mare parte dintre favorite nu vor merge la Flushing Meadows, Serena va avea dificultăți în a se impune chiar și în aceste condiții, având în vedere jocul său, care nu este deocamdată la cel mai înalt nivel.
O mare campioană anunță retragerea Serenei Williams din tenis: "E la o accidentare distanță!"
11/10/2021 LA 19:18
O altă surpriză pe tabloul fetelor a fost eliminarea A.Sabalenka, care a pierdut cu J.Pegula (2-6, 6-2, 3-6), tot în optimile de finală. În aceste condiții, N.Osaka rămâne marea favorită pe tablou. Nipona a trecut clar în optimi de D.Yastremska, scor 6-3, 6-1.
Turneul de "Cincinnati" continuă astăzi cu meciurile din sferturile de finală de pe tabloul masculin, care vor începe la ora 20:00 și vor fi transmise în direct pe Eurosport.
Simona Halep a coborât pe locul 17 WTA. Naomi Osaka a ieșit din TOP 10. Cum arată clasamentul
04/10/2021 LA 09:37
Tot ce trebuie să știi despre Indian Wells, "al cincilea" turneu de Grand Slam al anului
03/10/2021 LA 13:03