Cea mai titrată jucătoare din Era Open, Serena Williams, a revenit cu succes la Cincinnati luni seară, obținând o victorie pe muchie de cuțit în trei seturi împotriva olandezei venită din calificări, Arantxa Rus. Dublă campioană la Western & Southern Open, denumirea oficială a turneului de la Cincinnati, Serena Williams a revenit luni cu victorie la competiție, învingând-o pe olandeza Arantxa Rus 7-6 (6), 3-6, 7-6 (0) pentru a ajunge în optimile de finală.
Partida s-a încheiat la capătul a exact trei ore de meci, fapt care a consemnat un record negativ pentru marea campioană din Statele Unite ale Americii. Meciul cu Arantxa Rus de la Cincinnati a fost pentru Serena Williams cel mai lung duel disputat de ea în ultimii opt ani. În 2012, meciul ei din primul tur cu Virginie Razzano la Roland Garros a durat trei ore și trei minute de joc. La acel moment, Serena ceda în fața adversarei ei din Franța după trei seturi foarte disputate.

Serena Williams, luptă pe muchie de cuțit în turul doi la Cincinnati

US Open
Succesul Emmei Răducanu la US Open, "o glumă" pentru Andy Murray. Scoțianul, fără cuvinte
12/09/2021 LA 16:11
Serena Williams, care a jucat ultima oară la Cincinnati în 2018, a salvat o minge de set în tie-break-ul primului set și l-a pierdut pe al doilea pentru ca apoi să se califice după trei ore pline de un tenis captivant: ”Simt că am trecut acum acel test și cred că pot trece și testul de la US Open, să joc pe Arthur Ashe Stadium. La un moment dat îmi strângeam pumnul și spuneam ”Haide!”. Auzeam publicul în mintea mea. A fost amuzant pentru mine. A fost ca și cum aveam public”, a declarat Serena după meci.
În continuare, Serena va avea parte de un nou test la Cincinnati. Ea o va întâlni pe sportiva din Grecia, Maria Sakkari, locul 21 WTA. Sakkari a bifat deja două victorii impresionante la Cincinnati și nu a cedat niciun set – cu Cori Gauff, noua senzație a tenisului mondial feminin, și Yulia Putintseva.
Emma Răducanu provoacă un "război" între Nike și Adidas: "Negocieri pe sume uriașe!"
12/09/2021 LA 12:26
US Open
Wilander o vede pe Emma Răducanu printre cele mai bune din istorie. Câte Grand Slamuri va câştiga
12/09/2021 LA 09:32