România va înfrunta Bulgaria la Davis Cup în 2025! Când și unde va avea loc confruntarea
România și-a aflat adversara din Davis Cup, pentru startul sezonului 2025. Tricolorii vor înfrunta Bulgaria pe teren propriu, în perioada 31 ianuarie - 2 februarie.
Romania, Davis Cup. Sursă foto: FRT
Credit imagine: Facebook
Echipa masculină de tenis a României va înfrunta formaţia Bulgariei, în play-off-ul Grupei Mondiale I a Cupei Davis, potrivit tragerii la sorţi efectuate luni la Londra. România va fi gazdă, iar întâlnirea va avea în intervalul pe 31 ianuarie-2 februarie, scrie Agerpres.
Câştigătoarea va juca în Grupa Mondială I în septembrie 2025, iar echipa învinsă va evolua în Grupa Mondială II. România şi Bulgaria s-au întâlnit o singură dată în Cupa Davis, în 1988, când tricolorii câştigau cu 5-0, la Sofia, în Grupa I a zonei Europa, punctele fiind aduse de Adrian Marcu (două), Florin Segărceanu (două) şi de perechea George Cosac/Florin Segărceanu.
CITEȘTE ȘI:
- Neașteptat: ce țară termină 2024 cu cei mai mulți jucători în top 100 ATP. Italia, detronată
- Antrenorul lui Medvedev l-a "citit" pe Djokovic: "Sunt sigur că are altceva în cap"
România - Bulgaria, în Davis Cup 2025. Confruntarea, organizată în România
În 2024, România a fost învinsă în deplasare de Grecia cu 4-0, în play-off-ul Grupei Mondiale I, în februarie, iar în septembrie a dispus de China cu 3-2, la Craiova, în Grupa Mondială II. Bulgaria a dispus de El Salvador cu 3-2 în septembrie, în Grupa Mondială II, după ce cedase în faţa Bosniei-Herţegovina în februarie, în play-off-ul Grupei Mondiale I.
În clasamentul Cupei Davis, România ocupă locul 37, iar Bulgaria se află pe 43. Bulgaria e reprezentantă în Davis Cup de ocupantul locului 10 ATP, Grigor Dimitrov, în timp ce următorii cei mai buni tenismeni bulgari sunt Adrian Andreev (217 ATP), Dimitar Kuzmanov (339 ATP) sau Petr Nesterov (431 ATP) la simplu, în timp ce la dublu ar putea conta pe Alexander Donski (228 ATP) sau Anthony Genov (274 ATP).
România, de cealaltă parte, s-ar putea baza pe Filip Cristian Jianu (215 ATP), Cezar Crețu (308 ATP), Nicholas David Ionel (327 ATP) sau Gabi Adrian Boitan (365 ATP) la simplu. La dublu am putea conta pe Victor Cornea (93 ATP) sau Alexandru Jecan (155 ATP).
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/06/image-6342f19a-87fd-4231-8da2-cb0dd2e4ef92-68-310-310.jpeg)