Ruse e în semifinale la Trophee Clarins, după victoria uimitoare cu Alize Cornet! Românca a cedat doar 3 game-uri

Actualizat 17/05/2024 la 20:39 GMT+3

Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la turneul WTA 125K Trophee Clarins, după ce a învins-o în mod clar pe fosta sfertfinalistă de la Australian Open, Alize Cornet.

Gabriela Ruse

Gabriela Ruse, ocupanta locului 148 WTA, a obținut vineri calificarea în semifinale la turneul WTA 125K Trophee Clarins. Sportiva noastră, care a învins-o în sferturile de finală pe Kristina Mladenovic cedând un singur game, s-a impus în fața unui fost număr 11 WTA, Alize Cornet.
Românca în vârstă de 26 de ani a învins-o pe franțuzoaică în minimum de seturi, scor 6-0, 6-3, după o oră și 20 de minute de joc, în ceea ce a fost a treia întâlnire directă dintre cele două. Franțuzoaica are acum 2-1, după ce s-au mai confruntat în 2021 și 2023.

Venită din calificări, acolo unde a învins-o pe Zvonareva în trei seturi, Ruse a reușit în fața lui Alize Cornet o nouă evoluție extrem de solidă. Partida a fost întreruptă mai bine de două ore din cauza ploii, la scorul de 3-0 în primul set. Gabriela a revenit pe teren cu aceeași determinare și a reușit să se impună în minimum de seturi, chiar dacă a fost condusă cu 2-0 în setul secund.
În continuare, Gabriela Ruse se va duela în capitala Franței cu principala favorită a turneului, Emma Navarro, care a trecut de Fiona Ferro în minimum de seturi. Ruse e singura sportivă din România care a rămas în competiție la turneul de 125 de puncte WTA din capitala Franței. Din păcate, Simona Halep nu a putut continua ieri cu Kessler și s-a retras după câștigarea primului set. Bogdan, pe de altă parte, a fost și ea nevoită să se retragă din meciul cu Gracheva în primul set.