Eurosport
Schimbări în circuitul feminin! WTA ia noi măsuri pentru a ajunge la premii egale cu cele din ATP
De
Publicat 27/06/2023 la 19:07 GMT+3
WTA, circuitul profesionist feminin de tenis, a anunțat marți noi măsuri care tind către premii egale cu cele de la turneele ATP, precum și un calendar revizuit, informează L'Equipe.
Woman tennis balls
Credit imagine: Getty Images
Unul dintre principalii piloni ai acestei noi strategii este crearea unei căi către egalitatea premiilor, cu o creștere treptată. Evenimentele combinate (cu ATP) WTA 1.000 și 500 vor ajunge la premii egale până în 2027, iar turneele WTA 1.000 și 500 de o săptămână, până în 2033.
În ceea ce privește calendarul WTA revizuit, turneele WTA 1.000 (care vor ajunge la un total de 10) vor include mai multe turnee cu durata de două săptămâni. Acest lucru este valabil pentru turneele de la Roma (2023), Beijing (2024), Cincinnati și Toronto / Montreal (2025), pe lângă turneele de la Indian Wells, Miami și Madrid. Turneele WTA 1.000 suplimentare vor fi evenimente de o săptămână la Doha, Dubai și într-o localitate care nu a fost încă stabilită.
Această nouă strategie urmărește și consolidarea valorii turneelor WTA 500, prin reducerea suprapunerilor în calendar și introducerea unor noi reguli de înscriere, pentru a îmbunătăți calitatea jucătoarelor participante.
Numărul turneelor WTA 500 va crește la 17 în noul calendar, cu Abu Dhabi, Adelaide, Berlin, Brisbane, Charleston, Eastbourne, Monterrey, San Diego, Seul, Strasbourg, Stuttgart, Tokyo, United Cup, Washington, Zhengzhou, precum și alte două turnee al căror nume nu a fost încă dezvăluit.
Citește și:
Se remarcă ascensiunea turneului de la Strasbourg, care va fi de acum de categoria 500.
În săptămânile în care turneele WTA 500 și 250 se vor disputa în paralel, jucătoarele din top 30 trebuie să evolueze la turneele WTA 500, cu excepția unor dispense (în număr de două pe an).
La nivelul WTA 250, WTA se așteaptă la o creștere de 34% a premiilor în bani pentru fiecare dintre aceste turnee pentru perioada 2023-2033. În săptămânile în care va avea loc un singur turneu WTA 250, doar o jucătoare din top 10 poate participa.
Sursa: AGERPRES
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo