Se scrie istorie la București. Recordul doborât de fenomenul Joao Fonseca la Țiriac Open

Actualizat 18/04/2024 la 21:17 GMT+3

Joao Fonseca, unul dintre cei mai talentați jucători de tenis din noua generație, a doborât un record istoric la București, după ce s-a calificat în sferturile de finală de la Țiriac Open. Brazilianul de 17 ani și aproape 8 luni a atins o bornă remarcabilă la turneul organizat la noi în țară, după ce l-a învins pe Radu Albot în optimi.

Joao Fonseca

Joao Fonseca a obținut o nouă victorie la Țiriac Open, după ce în primul tur l-a învins pe favoritul numărul 6, Lorenzo Sonego. Brazilianul de doar 17 ani s-a calificat în sferturile competiției ATP 250 de la București, după ce a obținut încă o victorie în fața unui jucător mai bine clasat decât el, moldoveanul Radu Albot (139 ATP).
Partida dintre cei doi a început de miercuri, însă a fost amânată pe motiv de ploaie și reluată ulterior abia astăzi, joi. Primul set a fost extrem de echilibrat și a fost decis în tie-break, unde fenomenul brazilian a avut nervii mai tari. Ba mai mult, Fonseca a încheiat actul inaugural cu o lovitură extrem de elegantă, și anume o scurtă aplicată de la fileu.
În actul secund, sud-americanul nu a mai avut așa mari emoții și a câștigat două game-uri pe serviciul lui Albot, care au fost decisive. Astfel, după o oră și 38 de minute, Fonseca s-a impus cu 7-6 (2), 6-2.

În urma calificării sale în ultimii 8 jucători de la Țiriac Open, Fonseca a devenit cel mai tânăr jucător din istoria competiției care ajunge în sferturi, la 17 ani și aproape 8 luni, potrivit GSP. Această bornă era deținută în trecut de tenismenul român Ion Moldovan, care în 1996, ajungea în sferturi la 18 ani și 8 luni.
Grație rezultatului din capitala României, Fonseca a ajuns pentru a doua oară în cariera sa în sferturile unui turneu din circuitul ATP. Merită menționat că deținătorul titlului de la US Open la juniori nici măcar nu are 10 meciuri în picioare la cel mai înalt nivel.
În prezent, "puștiul minune" al Braziliei este la o singură victorie distanță de a fi eligibil pentru calificările turneului de seniori de la Roland Garros.