Simona Halep o învinge pe Alison Riske și se califică în turul al doilea de la Dubai

Actualizat 14/02/2022 la 18:55 GMT+2

Simona Halep a obținut calificarea în turul al doilea de la Dubai, după ce a trecut în turul inaugural fără emoții de americanca Alison Riske, scor 6-2, 6-4.

Simona Halep

Simona Halep (22 WTA) s-a calificat în turul al doilea de la Dubai, după ce a trecut fără emoții de Alison Riske (55 WTA), scor 6-2, 6-4. În prima partidă de la eliminarea din optimile Australian Open, dar și de la despărțirea de Adrian Marcu și Daniel Dobre, Simona Halep a obținut a patra victorie în fața jucătoarei din Statele Unite. Cu două break-uri în primul set și game-uri pe propriul serviciu foarte scurte, Halep a controlat partida încă de la bun început.
În setul al doilea, americanca a crescut puțin nivelul, dar acest lucru nu a împiedicat-o pe Halep să obțină victoria. În turul următor, Halep poate întâlni o jucătoare din România. Gabriela Ruse are o misiune dificilă însă, jucând contra Paulei Badosa. Partida dintre jucătoarea din România și numărul 5 WTA va avea loc marți. Gabriela Ruse a ajuns pe tabloul principal după ce a învins-o pe Ajla Tomljanovic.
  • 6-4. Simona Halep câștigă partida contra lui Alison Riske și se califică în turul al doilea de la Dubai.
  • 5-4. Riske își face serviciul, iar Halep va servi pentru partidă după pauză.
  • 5-3. Game alb pentru Halep, care se află la un singur game de câștigarea partidei.
  • 4-3. Alison Riske își face serviciul, în urma unui game echilibrat.
  • 4-2. Un nou game bun pe propriul serviciu pentru Halep, care își păstrează avantajul în setul al doilea.
  • 3-2. Alison Riske își face serviciul și rămâne la doar un game în spatele Simonei Halep.
  • 3-1. Simona Halep salvează două mingi de break și își păstrează avantajul și în manșa a doua.
  • 2-1. Alison Riske își face serviciul și ea în setul al doilea, dar Simona e în avantaj.
  • 2-0. Simona Halep își face serviciul și arată un nivel de joc excelent în partida cu Riske.
  • 1-0. Simona Halep începe și setul secund foarte bine, cu break.
  • Începe setul secund.
  • 6-2. Simona Halep își adjudecă prima manșă a meciului cu Alison Riske după doar 27 de minute de joc, arătând un nivel de joc foarte bun.
  • 5-2. Riske supraviețuiește în mare stil, câștigându-și game-ul de serviciu la 0, însă Simona Halep va servi pentru a încheia setul inaugural.
  • 5-1. Simona Halep își face serviciul fără nicio emoție, iar Riske va servi pentru a rămâne în primul set.
  • 4-1. Simona Halep obține un nou break și e la doar două game-uri distanță de adjudecarea primului set.
  • 3-1. Simona consolidează break-ul și e în față. Sportiva noastră dictează ritmul partidei.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break al meciului, chiar la prima minge de break avută.
  • 1-1. Simona Halep își face serviciul la 0. Game de serviciu excelent pentru româncă.
  • 0-1. Alison Riske își face serviciul fără probleme în game-ul de debut al partidei.
  • UPDATE / Jucătoarele sunt la încălzire. Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească în primul game al partidei de la Dubai.
Știre inițială
Simona Halep revine azi în circuit, după eliminarea în faza optimilor de finală la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open. Campioană la edițiile din 2015 și 2020, Simona Halep revine la turneul de 500 de puncte de la Dubai și o va întâlni în primul tur pe americanca Alison Riske, ocupanta locului 53 WTA, beneficiară a unui wildcard la turneul din Emiratele Arabe Unite.
Partida dintre Simona Halep și Alison Riske va fi a treia de pe terenul central și nu va începe mai devreme de ora 17:00, ora României. Duelul va fi transmis în format LIVE TEXT pe eurosport.ro. Partida Simonei va avea loc după meciurile Caroline Garcia - Barbora Krejcikova (favorită 2) și Cori Gauff - Jessica Pegula. În mod normal, sportiva noastră nu ar trebui să aibă probleme în a se califica mai departe, chiar dacă americanca are și ea câteva arme importante. Totuși, în privința valorii nu există dezbatere.

Simona Halep – Alison Riske, LIVE TEXT în primul tur la Dubai, de la ora 17:00

Simona Halep, ieșită din top 20 mondial, pare favorită clară împotriva americancei Riske, pe care a învins-o în toate cele trei partide anterioare. În prima confruntare directă, la Roma, Halep a învins-o categoric pe Riske, 6-3, 6-0. Următoarele două partide au fost mai echilibrate. În 2017, la Beijing, Halep a avut nevoie de set decisiv pentru a închide partida, la fel s-a întâmplat și un an mai târziu, de data aceasta pe zgura de la Roland Garros, când Simona pierdea primul set cu 6-2, câștigându-le categoric pe următoarele două, cu scorul de 6-1.
În cazul în care trece de Alison Riske, Simona Halep ar urma să dea în optimile de finală peste iberica Paula Badosa, favorită numărul 3. În sferturi, sportiva noastră s-ar putea întâlni cu Ons Jabeur, în semifinale cu Aryna Sabalenka sau Iga Swiatek, iar în finală s-ar putea duela cu una dintre Barbora Krejcikova, Garbine Muguruza sau Anett Kontaveit, campioana de la Sankt Petersburg.
"Este unul dintre turneele mele preferate pentru că l-am câştigat de două ori, am jucat meciuri foarte bune, aşa că abia aştept să înceapă. Este extraordinar să fie spectatori. Publicul ne dă energie. Este o nouă provocare de fiecare dată când vin aici. Îmi plac terenurile, îmi place atmosfera", a spus Simona Halep înaintea turneului de la Dubai.