Halep-Barty 2-6/6-1/10-8 | Simona începe anul cu o victorie contra primei jucătoare a lumii

Partida dintre primele 2 jucătoare ale lumii a început cu siguranță la serviciu din partea amândurora. Australianca a fost însă mult mai prezentă în joc și a rupt echilibrul în game-ul 8, distanțându-se apoi repede la 5-2. Simona și-a făcut seviciul dar Barty a închis apoi prima manșă cu 6-2.

Tăieri de 80% din premiile financiare! Câți bani va lua Simona Halep la Miami, în comparație cu 2019

În setul secund ostilitățile s-au schimbat dintr-o dată și Halep a preluat inițiativa, iar Barty a scăzut mult nivelul. Românca s-a impus în doar 26 de minute cu 6-1, astfel că meciul a ajuns în super tie-break.

Acolo Simona a preluat repede conducerea și nu a mai cedat-o până la final, chiar dacă Barty a rămas mereu aproape. În final, sportiva noastră săa impus cu 10-8 și începe astfel noul sezon cu o victorie în primul rând de moral, împotriva primei jucătoare a lumii.

Chiar dacă a fost vorba despre un meci demonstrativ și au existat și momente de relaxare, forma Simonei este îmbucurătoare în acest debut de an. Pentru Halep, urmează primul turneu oficial al sezonului, ea urmând să participe săptămâna viitoare la Gippsland Trophy, turneu care se va disputa la Melbourne.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Simona se impune în Super Tie-break

10-8 Simona convertește prima șansă de meci și obține așadar prima victorie din 2021.

9-8 Cele 2 jucătoare continuă să câștige pe rând câte un punct, iar Halep este prima care își creează o minge de meci.

7-6 Din nou Simona ratează șansa de a se distanța la 3 puncte, returnând în fileu un serviciu nu foarte puternic al adversarei.

6-5 Halep continuă să fie la cârma jocului și o obligă pe adversară să greșească.

4-3 Simona are șansa de a face 5-2, dar greșește o minge ușoară și echilibrul se menține.

3-2 Halep rămâne în față după serviciile lui Barty, reușind un retur de excepție la 2-2.

2-1 Halep începe cu un minibreak și apoi face 2-0, dar o eroare neforțată o ține pe asutraliancă aproape.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Halep câștigă clar setul secund și împinge meciul în decisiv

6-1 După ce Simona a ratat 2 șanse de set, acesta a convertit-o pe cea de-a 3-a, reușind să împingă meciul în Super Tie-break.

5-1 Simona reușește un nou break și e la un pas de a împinge meciul în decisiv.

4-1 Simona se desprinde pe tabelă după un game sigur la serviciu, care a adus un nou punct foarte spectaculos.

3-1 Break Halep! Simona reușește primul break, după o eroare din apropierea fileului a adversarei.

2-1 Simona câștigă game-ul fără emoții și dă impresia că a intrat mai bine în acest set secund.

1-1 Barty egalează după un nou game consistent pe lansare.

1-0 Simona își face serviciul, după ce a salvat o minge de set.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Australianca câștigă primul set

3-6 Barty își trece în cont primul set după un nou game solid la seviciu. Simona nu a reușit să își creeze nici o oportunitate de break, australianca având precentaje foarte bune pe lansare. Sportiva noastră trebuie să facă mai mult în setul secund pentru a-și putea apropia victoria.

3-5 Simona câștigă un game echilibrat și rămâne în set. În acest game a avut loc și cel mai spectaculos punct al meciului.

2-5 Australianca își concretizează break-ul și se desprinde pe tabelă după un game alb.

2-4 Break Barty! Numărul 1 mondial reușește să câștige pe serviciul Simonei. Simona a salvat primele 2 mingi de break ale australiencei, dar nu a mai avut ce face la cea de-a 3-a. Barty e mai prezentă în joc și e mult mia precisă în lovituri.

2-3 Game alb pentru australiancă. Niciuna dintre jucătoare nu își găsește ritmul la retur. Cele 2 jucătoare sunt foarte relaxate, lucru normal pentru un meci demonstrativ. Un moment hazliu a avut loc în acest game, când Barty i-a sugerat Simonei să ceară challenge, iar românca a ascultat-o, dar reluarea a arătat că mingea trimisă de sportiva noastră fusese evident afară.

2-2 Se merge cu servicul. Simona închide game-ul cu un rever superb în lung de linie.

1-2 Primul game mai echilibrat al meciului! S-a ajuns la 40-40, dar Barty a găsit 2 servicii bune și a trecut din nou în față pe tabelă.

1-1 Halep servește bine și egalează repede situața la game-uri.

0-1 Barty ajunge prima pe tabelă, încheind primul game cu o dreaptă inversă foarte rumoasă.

Simona Halep-Ashleigh Barty | Cele 2 jucătoare au intrat în arenă în uralele publicului

În fața unei arene aproape pline, Simona Halep și Ashleigh Barty au intrat pe teren și sunt gata de prima confruntare din 2021. Barty va începe la serviciu.

Nadal și Thiem, spectacol total la prima apriție în 2021

În ciuda faptului că au venit după o perioadă de izolare de 2 săptămâni, în care au stat doar în camera de hotel în afara antrenamentelor, Rafa Nadal și Dominic Thiem au oferit un tenis de calitate. Ibericul s-a impus la capătul unui meci foarte echilibrat, dar punctul meciului a fost reușit de austriac.

Nadal - Thiem 7-5, 6-4, la Adelaide! Austriacul a reușit punctul meciului

Rafa Nadal-Dominic Thiem 7-5/6-4

Rafa Nadal s-a impus și în setul secund al meciului contra lui Thiem. Ibericul a reușit să rupă echilibrul la scorul de 4-4 și a făcut break-ul, iar apoi și-a făcut serviuciul și și-a trecut astfel în cont voctoria în primul meci din 2021.

În scurt timp va începe partida dintre Simona Halep și Ashleigh Barty.

Simona Halep și-a aflat traseul de la Gippsland Trophy

Simona Halep și-a aflat în această dimineață tabloul de la Gippsland Trophy, primul turneu oficial la care va participa în 2021.

Simona va avea un prim tur liber, după care va da peste învingătoarea din disputa Osuigwe-Potapova. Laura Siegemund va fi, posibil, adversara din turul trei, pentru ca în sferturi să aibă șansa revanșei cu Iga Swiatek. Poloneza a învins-o la Roland Garros, în toamnă, înainte de a câștiga primul său turneu de Grand Slam al carierei de o manieră impresionantă.

Pentru a își exersa jocul la fileu și pentru a avea cât mai multe meciuri oficiale în picioare înainte de Australian Open, acolo unde vizează al 3-lea Grand Slam al carierei, Simona Halep s-a înscris și în proba de dublu de la Gippsland Trophy. Sportiva din Constanța va face pereche cu Daria Gavrilova.

11:40 - Rafa Nadal, învingător în primul set cu Thiem

Primul meci din 2021 a început bine pentru locul doi mondial, Rafa Nadal. Ibericul s-a impus cu 7-5 în fața austriacului Thiem după un prim set extrem de echilibrat între cei doi. Partida continuă în direct pe Eurosport 1 și va fi urmată de Simona Halep - Ashleigh Barty.

11:30 - Halep, la o bornă istorică

Astăzi la Adelaide se întâlnesc primele două jucătoare ale lumii - Ashleigh Party (nr. 1 mondial) și Simona Halep (locul 2 mondial). Nu că prezența în jucătoarele de top ale lumii ar fi ceva nou pentru Halep - pe 28 ianuarie campioana noastră a ajuns la șapte ani consecutivi petrecuți în Top 10 mondial. Fără îndoială, cea mai bună jucătoare de tenis din istoria României.

11:20 - Simona Halep, în tribunele de la Adelaide

Cum a fost surpinsă Halep la partida Nadal - Thiem, printre miile de fani din tribune

11:10 - Lovitură superbă reușită de Thiem

10:45 - Începe Nadal - Thiem

Rafael Nadal și Dominic Thiem sunt deja pe teren și vor începe în curând partida. După acest meci va avea loc mult așteptatul debut al Simonei Halep în 2021. Campioana noastră va juca un meci demonstrativ împotriva liderului mondial, Asleigh Barty.

10:30 - Tenis cu tribunele pline la Adeilaide

Lumea întreagă a reacționat după ce australienii, fără măști, au umplut arena din Adelaide pentru turneul demonstrativ la care va participa și Simona Halep, astăzi, în direct pe Eurosport 1.

Având în vedere numărul extrem de redus al cazurilor în sudul Australiei, lucru datorat carantinei foarte stricte, australienii s-au putut bucura de tenis chiar din tribunele arenei din Adelaide.

Serena Williams a învins-o pe Naomi Osaka în trei seturi în al doilea meci demonstrativ al zilei, cu 6-2, 2-6, 10-7. Deși partida a fost una cu adevărat spectaculoasă, revenirea fanilor a fost adevărata poveste a zilei.

Aflată în carantină la Adelaide, Simona Halep se pregătește alături de Irina Begu pentru debutul în noul sezon competițional. În funcție de programul strict impus de organizatorii primului turneu de Grand Slam al anului, campioana noastră își programează antrenamentele în orașul natal al antrenorului ei, Darren Cahill.

Dublă campioană de Grand Slam, Simona Halep știe deja împotriva cui va juca primul meci din 2021, iar adversara va fi una de calibru. Simona Halep, locul 2 WTA, va disputa primul ei meci din 2021 împotriva liderului WTA, australianca Ashleigh Barty. Partida va avea loc, vineri, 29 ianuarie, în cadrul turneului demonstrativ de la Adelaide, și va putea fi urmărită în direct pe Eurosport 1, de la ora 11.00.

În plus, Irina Begu, ocupanta locului 79 în clasamentul WTA, care a însoţit-o pe Simona Halep la Adelaide ca parteneră de antrenament, va juca şi ea în cadrul acestei competiţii, împotriva americancei Venus Williams, locul 80 WTA. Ele vor disputa un meci de un set, la finalul sesiunii de zi.

Programul meciurilor din turneul demonstrativ este următorul:

De la ora locală 13:30 (04:30, ora României)

• Novak Djokovic (Serbia), locul 1 ATP vs Jannik Sinner (Italia), locul 36 ATP
  • Naomi Osaka (Japonia), locul 3 WTA vs Serena Williams (SUA), locul 11 WTA

De la ora locală 19:30 (10:30, ora României)

• Rafael Nadal (Spania), locul 2 ATP vs Dominic Thiem (Austria), locul 3 ATP
  • Ashleigh Barty, locul 1 WTA - Simona Halep, locul 2 WTA – în direct pe Eurosport 1

Precizări înaintea turneului demonstrativ de la Adelaide

Fiecare jucător/jucătoare dispută doar un set, cu super tiebreak în caz de egalitate de gameuri. În tribune vor avea acces și spectatori, însă doar cu respectarea strictă a regulilor de distanțare impuse de organizatori. După acest turneu, jucătorii şi jucătoarele vor pleca la Melbourne, unde vor participa la turneele dinaintea Australian Open. Cum arată programul Simonei Halep la început de sezon competițional 2021:

• Yarra Valley Classic - Melbourne, Australia - 31 ianuarie - 6 februarie 2021
  • Australian Open - Melbourne, Australia - 8-21 februarie 2021 - Din România, direct acceptate pe tabloul principal de la Australian Open sunt Simona Halep, locul 2 WTA, Patricia Maria Ţig, locul 56 WTA, Sorana Cîrstea, locul 71 WTA, Irina Camelia Begu, locul 78 WTA, şi Ana Bogdan, locul 92 WTA.
  • Qatar Total Open – Doha - 1 martie - 6 martie 2021
  • Dubai Duty Free Tennis Championships - Dubai, Emiratele Arabe Unite - 7-13 martie 2021
  • Miami Open - Miami, SUA - 23 martie - 3 aprilie 2021
#SăptămânaCampioanelor Simona Halep, "întâmplarea" frumoasă din tenisul feminin românesc
ACUM O ZI
OFICIAL | Simona Halep, depășită de Barty în topul celor mai longevivi lideri mondiali! Locul ocupat