Simona Halep e în semifinale la Indian Wells! Petra Martic, "luată pe sus" de "taifunul" Simo

Actualizat 17/03/2022 la 02:32 GMT+2

Simona Halep s-a calificat în această dimineață în penultimul act la Indian Wells, după ce a trecut fără nicio emoție de Petra Martic în sferturile de finală. Simona Halep e campioana ediției din 2015 de la Indian Wells și speră să repete acea performanță anul acesta, când șansele ei sunt destul de bune.

Simona Halep

GAME, SET & MECI! Simona Halep, a 24-a favorită de pe tabloul de simplu la Indian Wells, s-a calificat în semifinale la turneul de 1000 de puncte din California, după ce a trecut în mod categoric de Petra Martic (79 WTA) cu scorul de 6-1, 6-1, la capătul unui meci care a durat 53 de minute de joc. Pentru un loc în marea finală de la Indian Wells, Simona Halep se va duela cu învingătoarea meciului dintre Iga Swiatek (a treia favorită) și Madison Keys (a 25-a favorită).
  • 5-1. Simona mai obține un break și va servi în continuare pentru calificarea în semifinale la Indian Wells.
  • 4-1. Simona își face serviciul din nou, fără a lua piciorul de pe pedala de accelerație. 2 game-uri până la calificarea în semifinale.
  • 3-1. Petra Martic e pe tabelă în setul secund.
  • 3-0. După un game dificil pe propriul serviciu, în care a salvat 2 mingi de break, Simona Halep se distanțează la 3-0 și e la 3 game-uri distanță de calificarea în semifinale.
  • 2-0. Simona Halep defilează pur și simplu pe teren în drumul spre semifinale. Campioana noastră obține break-ul și în setul al doilea și e la 4 game-uri distanță de penultimul act la Indian Wells.
  • 1-0. Simona Halep începe setul al doilea cu un game la 0, arătând un nivel de joc excelent.
  • Începe setul al doilea.
  • 6-1. Simona Halep mai obține un break și e la un set distanță de calificarea în semifinale la Indian Wells. Simo a arătat un joc excelent în meciul cu Petra Martic, care a comis o mulțime de erori.
  • 5-1. Simona Halep ajunge rapid la 5-1, iar Martic e nevoită acum să servească pentru a rămâne în acest prim set.
  • 4-1. Simona Halep e net superioară până acum. Martic pare total pierdută pe propriul serviciu, iar Simo profită de fiecare eroare.
  • 3-1. Simona Halep face un game de serviciu foarte solid și își consolidează avantajul obținut mai devreme pe serviciul adversarei.
  • 2-1. Simona Halep se agață de fiecare șansă pe serviciul adversarei și obține primul break al meciului.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul fără probleme.
  • 0-1. Petra Martic își face serviciul în primul game al meciului din sferturile de finală la Indian Wells.
  • UPDATE / Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească. Petra Martic va începe la serviciu meciul din sferturile de finală la Indian Wells.
  • UPDATE / Meciul Halep - Martic va începe în curând pe stadionul numărul 1 la Indian Wells.
  • UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Petra Martic va începe imediat după finalul partidei Nadal - Opelka.
Știre inițială
Simona Halep s-a calificat fără prea mari emoții în sferturile de finală de la Indian Wells, după ce a trecut în două seturi de Sorana Cîrstea, scor 6-1, 6-4.
Pentru un loc în semifinale, Simona o va înfrunta pe Petra Martic, care a învins-o în optimi pe rusoaica Ludmilla Samsonova, scor 7-6 (6), 6-4. Dacă până acum sportiva noastră a avut parte de câte o zi liberă între dispute, de această dată ea va reveni în arenă după aproximativ 24 de ore de la disputa cu Sorana. Astfel, organizatorii au anunțat că disputa Halep - Martic va avea loc în această noapte, nu înainte de ora 0:00 (ora României), pe terenul 1.

Simona Halep și Petra Martic nu sunt străine una de cealaltă, cele două întâlnindu-se în alte 3 rânduri până acum. Primul duel direct a avut loc acum 11 ani, croata impunându-se la Copenhaga în 3 seturi foarte disputate (6-3, 5-7, 7-5).
În următoarele două partide directe victoria i-a revenit Simonei. Prima a fost în 2015, la Goangzhou (6-4, 6-2), iar a doua în 2018, chiar la Indian Wells (6-4, 6-7, 6-3). De notat că întâlnirea de acum 4 ani a avut loc tot în sferturile de finală ale prestigiosului turneu din California, în ceea ce a reprezentat cea mai bună performanță a croatei la această competiție. După victoria de atunci cu Martic, Simona a pierdut în semifinale cu Naomi Osaka. Totuși, românca are în palmares acest trofeu, câștigând în 2015.
Petra Martic se află momentan pe locul 79 WTA, dar în ianuarie 2020 ocupa poziția a 14-a în ierarhia mondială. Ajunsă la 31 de ani, jucătoarea din Croația are în palmares un singur titlu WTA, la Istanbul, în 2018. La turneele de Grand Slam, un sfert de finală la Roland Garros (2019) reprezintă punctul culminant al carierei Petrei Martic.
Fără îndoială, Petra Martic traversează cea mai bună formă din acest sezon. Aceasta a pierdut în primul tur la cele două turnee jucate pe tărâm australian la începutul anului, Melbourne Sumnmer Set și Australian Open, iar apoi nu a reușit să treacă mai departe de runda secundă la turneele de la Sankt Petersburg și Montpellier. Croata și-a găsit însă cadența la Indian Wells, unde a învins câteva jucătoare mai bine clasate decât ea, cea mai răsunătoare victorie fiind cea împotriva Emmei Răducanu.
Ținând cont de palmares și pozițiile dinn clasament, Simona Halep este mare favorită la meciul cu Martic din sferturi, dar croata a demonstrat în trecut că are suficiente arme pentru a se bate de la egal la egal cu jucătoare mult mai bine poziționate.

În urma victoriei cu Sorana, Simona Halep rămâne cel mai bine clasată jucătoare a României în clasamentul WTA și își îmbunătățește recordul victorii-înfrângeri cu româncele din circuit: 35 de victorii și 4 înfrângeri. Prin calificarea în sferturi, Simona Halep și-a asigurat un premiu în valoare de 179.940 de dolari şi 215 puncte în clasamentul WTA. De cealaltă parte, Sorana Cîrstea va primi 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA pentru parcursul din deșertul californian.
Grație acestui succes, Simona Halep a urcat patru locuri (se află pe 22) în clasamentul WTA live, iar Sorana Cîrstea a urcat și ea o poziție, până pe 26. Cele două românce sunt acum la egalitate în meciurile directe, 2-2. În 2008, în sferturile unui turneu ITF la Bucureşti, Cîrstea a câştigat cu 3-6, 6-3, 6-1, Halep şi-a luat revanşa în 2010, în optimi la Marbella, cu 6-4, 7-6 (4), dar Sorana s-a impus în ultimul duel, în 2010, în turul al doilea al calificărilor la Cincinnati, cu 6-2, 6-4.
În cazul în care va trece de Martic, campioana noastră o va întâlni cel mai probabil pe Iga Swiatek, în semifinalele Indian Wells. Partida Simona Halep - Petra Martic va fi în format LIVE-TEXT, în această noapte, nu înainte de ora 0:00, pe eurosport.ro.