GAME, SET, MECI! Simona Halep se califică în sferturile de finală după ce trece de americanca Coco Gauff cu un dublu 6-4, după o oră și 18 de minute de joc. Pentru un loc în semifinale, sportiva noastră se va duela cu Ons Jabeur, favorita numărul 8 a turneului de la Caja Magica.
  • 5-4. Simona Halep obține break-ul și va servi pentru calificarea în sferturile de finală.
  • 4-4. Simona Halep egalează la 4, e la 2 game-uri de calificarea în sferturi.
  • 3-4. Simona Halep face rebreak-ul!
  • 2-4. Simona Halep mai face un game de serviciu la 0 și e la 2 game-uri în spatele americancei.
  • 1-4. Halep ratează câteva șanse bune, iar Gauff rămâne la conducere.
  • 1-3. Simona Halep e pe tabelă în setul secund, după un game de serviciu la 0.
  • 0-3. Gauff își consolideează break-ul și ia avans în setul 2.
  • 0-2. Gauff obține primul ei break în acest meci și conduce în setul 2.
  • 0-1. Gauff începe setul secund cu dreptul.
  • Începe setul secund.
  • 6-4. Simona Halep își face serviciul și câștigă primul set după 38 de minute de joc.
  • 5-4. Simona Halep obține primul break al meciului și va servi pentru a-și adjudeca primul set.
  • 4-4. Simona Halep egalează la 4 fără emoții. Tensiunea crește în primul set.
  • 3-4. Se continuă cu serviciul în acest prim set la Madrid.
  • 3-3. Simona Halep își face serviciul la 0 după un game foarte bine gestionat.
  • 2-3. Gauff continuă să-și facă serviciul și rezistă foarte bine în acest debut de meci.
  • 2-2. Simona Halep egalează la 2 fără mari emoții.
  • 1-2. Gauff își face serviciul, rămâne în față.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul. Echilibru în startul meciului.
  • 0-1. Coco Gauff a câștigat game-ul de debut al meciului.
UPDATE / Începe meciul dintre Simona Halep și Coco Gauff, în optimile de finală de la Madrid. Americanca a câștigat tragerea la sorți și a ales să servească.
Roland-Garros
Top 3 meciuri de urmărit în prima săptămână la Roland Garros pe tabloul feminin și pe cel masculin
ACUM 17 ORE
Știre inițială
Simona Halep (21 WTA) și Cori Gauff (16 WTA) vor lupta în această după-amiază pentru un loc în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Madrid. Partida dintre cele două se va disputa pe arena Manolo Santana, nu înainte de ora 17:00 (ora României).
Simona Halep are parte de un început foarte bun de parteneriat cu Patrick Mouratoglou. Aflată la primul turneu alături de fostul antrenor al Serenei Williams, dar și la primul turneu de la accidentarea suferită la Indian Wells, românca are un start excelent pe zgură.
În primul tur de la Madrid, ea a învins-o pe Shuai Zhang, scor 6-2, 6-3, în timp ce în turul al doilea a trecut de numărul doi mondial, Paula Badosa, scor 6-3, 6-1.
De partea cealaltă, americanca de 18 ani a trecut fără probleme de Anna Karolina Schmiedlova în primul tur, scor 6-0, 6-2, în timp ce în turul al doilea a stat pe teren aproape două ore și jumătatea, în victoria în fața Yuliei Putintseva, scor 6-2, 2-6, 6-4.

Partida de astăzi din optimile de finală ale turneului de la Madrid va reprezenta a treia întâlnire directă între cele două jucătoare și primul meci pe zgură. În precedentele două întâlniri, Halep și Gauff au jucat pe iarbă și pe hard, iar românca s-a impus de fiecare dată, fără să piardă set.
Prima întâlnire a avut loc în optimile de finală de la Wimbledon, atunci când Simona s-a impus cu 6-3, 6-3, în timp ce a doua partidă a avut loc în urmă cu o lună și jumătate, la Indian Wells, atunci când Simona s-a impus cu 6-3, 6-4.
Câștigătoarea acestei partide o va întâlni în sferturile de finală pe câștigătoarea partidei dintre Ons Jabeur (10 WTA) și Belinda Bencic (13 WTA).
Partida dintre Simona Halep și Cori Gauff din optimile turneului WTA 1000 de la Madrid va fi transmisă în format LIVE TEXT pe eurosport.ro, nu mai devreme de ora 17:00.
Roland Garros
Ce șanse are Simona Halep de a reveni în top 10 WTA! Chris Evert a analizat situația din clasament