După ce s-a calificat lejer în semifinalele competiției, Simona Halep a avut mult de așteptat pentru a-și afla adversara de mâine. După mai mult de 2 ore de joc, Garbine Muguruza (17 WTA) a trecut de Viktoria Azarenka (14 WTA), scor 3-6/6-3/6-4 și se va duela cu sportiva noastră pentru un loc în marea finală de la Foro Italico.

În primul set s-a făcut un singur break, reușit de Azarenka la scorul de 2-1 pentru ea, iar acesta a fost suficient să își adjudece manșa cu scorul de 6-3. În schimb, în setul secund a avut loc o sarabandă de break-uri, bielorusa nereușind să câștige nici măcar o dată pe propriul seviciu. Muguruza a făcut-o de 2 ori și s-a impus cu 6-3, trimițând meciul în set decisiv.

Nicio zi fără antrenamente! Cum se pregătește Simona Halep pentru sezonul competițional următor
ACUM 3 ORE

Acolo, lucrurile au continuat în aceeași notă de nesiguranță la serviciu. Muguruza a fost prima care a avut un avantaj de 2 game-uri, 3-1, dar Azarenka a revenit și a condus cu 4-3. Iberica a salvat apoi o minge de break și a egalat la 4, iar apoi a câștigat contra serviciului, pentru ca în cele din urmă să se impună cu 6-4.

Așadar, iberica revine în semifinalele turneului de la Roma după 3 ani și îi va fi mâine adversară Simonei Halep.

Aceasta va fi cea de-a 7-a întâlnire între cele 2 jucătoare, ultima dată impunându-se iberica în semifinalele de la Australian Open din acest an. De altfel, Muguruza conduce cu 4-2 în întâlnirile directe, dar în singurele meciuri pe zgură de până acum, Simona a câștigat de fiecare dată. Ultimul succes a venit în 2018, la Rolland Garos, când constănțeanca s-a impus clar în semifinale, scor 6-1/6-4.

Pe cealaltă parte a tabloului câștigătoarea meciului M.Vendrousova (19 WTA)-E.Svitolina (6 WTA) va da piept pentru un loc în finală cu învigătoarea dintre E. Mertens (20 WTA) și Ka. Pliskova (4 WTA).

Partida dintre Halep și Muguruza va fi prima de mâine de pe terenul central de la Foro Italico și va începe la ora 13:00.

Simona Halep, cea mai bună jucătoare la retur în 2020! Cum arată topul în care Simo nu are rivală