Simona Halep Miami | Cine e Sevastova, adversara din turul 3. Letona are coşmaruri cu Simo

Actualizat 26/03/2021 la 23:11 GMT+2

Simona Halep Miami | Anastasija Sevastova este adversara campioanei noastre în turul 3 al competiţiei din SUA. Letona a pierdut ultimele 5 partide cu Simo fără să câştige set.

Anastasija Sevastova | Tennis | ESP Player Feature

Simona Halep, numărul 3 mondial și cap de serie numărul 3, a învins-o pe sportiva franceză Caroline Garcia, numărul 51 în topul WTA, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-0, după aproape 2 ore de joc.
Garcia a început mai bine ca Halep, servind foarte eficient, cu 3 ași în primul set și procentaje de peste 70% atât la primul, cât și la al doilea serviciu. La 2-3, în game-ul 6, Garcia a făcut break-ul și a reușit să își adjudece setul cu 3-6. Simona Halep a cerut și o pauză medicală, acuzând probleme la umărul drept. Setul doi a debutat direct cu un break în contul lui Garcia, care părea că se îndreaptă spre furnizarea unei surprize. La 1-3 pentru adversara sa jocul Simonei Halep s-a schimbat radical, românca cedând un singur game din următoarele 12, disperându-și adversara cu tenacitatea cu care a reușit să se apere în mai multe situații dificile. Halep a câștigat setul doi cu 6-4, ca mai apoi, în decisiv, Garcia să fie de nerecunoscut. Simo s-a impus categoric în ultimul set cu 6-0 și s-a calificat în turul 3, unde o va întâlni pe Anastasija Sevastova (57 WTA, 30 ani), care a trecut de Cori Gauff (36 WTA, 17 ani), în trei seturi.

Simona Halep Miami | Sevastova, "clienta preferată" a campioanei noastre

În mod normal, campioana de la Roland Garros şi Wimbledon nu ar trebui să aibă emoţii să se califice în optimi, având în vedere că va da piept cu una dintre sportivele pe care a dominat-o cel mai mult în ultima perioadă.
Înainte de 2013, momentul "exploziei" Simonei în circuitul WTA, Sevastova a câştigat 3 întâlniri cu reprezentanta noastră. Ulterior, raportul de forţe s-a schimbat dramatic în favoarea sportivei din Constanţa.
Punctul de cotitură a fost la Bucureşti, în finala din 2016, când Simo nu i-a dat nicio şansă letonei, administrându-i un dublu bagel, 6-0, 6-0.
"Am fost foarte supărată după acel meci, dar a trebuit să iau lucrurile pozitive. A fost o înfrângere care m-a făcut să cresc ca joc, am învățat mult acolo. Simona era pe cai mari atunci", rememora ulterior Sevastova, pentru ProSport.
Din 2016 până în prezent, Halep şi Sevastova s-au întâlnit de 5 ori, Simo impunându-se de fiecare dată în minimum de seturi. Mai mult, letona a obţinut doar în două rânduri 4 game-uri, în rest pierzând seturile categoric.

Simona Halep Miami | Sevastova, în cădere liberă în ultimii doi ani

Fostă număr 11 WTA, Sevastova a fost în 2018 semifinalistă la US Open şi se părea că în 2019 va ataca top 10 WTA. Doar că ceva s-a rupt în jocul ei, iar de atunci a alunecat pe o pantă descendentă, cu foarte puţine realizări.
Nu a obţinut niciun turneu în 2019, ba mai mult, a reuşit o singură semifinală tot anul: la Mallorca. Ca atare, la finalul sezonului a coborât din top 20. Anul trecut a fost unul şi mai greu, trecând de turul întâi la un singur turneu la care a participat (US Open). Ca atare, a coborât din top 50 WTA pentru prima oară din 2016.
6-6 este raportul victorii-înfrângeri pentru Sevastova în 2021. Ea a pierdut inclusiv în faţa Anei Bogdan, la Phillip Island Trophy (Melbourne).
Simona Halep revine azi pe teren, dar pentru proba de dublu, acolo unde face pereche cu Angelique Kerber. Perechea româno-germană are o misiune foarte grea, în faţa uneia dintre cele mai bune perechi din lume: Mertens-Sabalenka. Halep - Sevastova se va disputa sâmbătă, organizatorii urmând să anunţe în această seară ora de start.