WTA Miami | Simona Halep e în turul 3 după o revenire magistrală în meciul cu Caroline Garcia

Actualizat 26/03/2021 la 02:17 GMT+2

Simona Halep a debutat cu dreptul în turneul WTA 1000 de la Miami după o victorie în 3 seturi contra franțuzoaicei Caroline Garcia. Simona a pierdut primul set și a fost condusă cu break și în cel de-al 2-lea, dar a găsit resurse să revină, deși a acuzat și probleme medicale la umărul drept.

Simona Halep

După un început echilibrat, Garcia a fost prima care a câștigat contra serviciului și break-ul reușit a fost suficient pentr a-și trece în cont prima manșă, scor 6-3.
Franțuzoaica a început foarte bine și setul 2 și a a fost din nou prima care a făcut break. Mai mult, Simona a acuzat probleme medicale la umăr și a cerut interveția medicului, iar la 1-3 și minge de break pentru Garcia totul părea pierdut.
Totuși, Simona nu a renunțat și a început să riște mai mult, ridicându-și brusc nivelul jocului și revenind în meci. A 2-a jucătoare a lumii a început să evolueze mult mai dezinvolt, ceea ce a dus la pierderea încrederii franțuzoaicei, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă.

Simona Halep, o nouă revenire fantastică

Lăsând durerile în urmă, Halep a preluat conducerea și nu a mai cedat-o până la final. De la scorul de 4-4 în setul secund, Garcia nu a mai câștigat niciun game, Simona impunându-se astfel, fără să strălucească, într-un meci care părea pierdut la un moment dat.
Așadar, Simona a dus la bun sfârșit un meci foarte greu și continuă în turneu, demonstrând încă o dată că este mereu capabilă de a găsi resurse atunci când puțină lume mai crede în acest lucru. În turul 3, Halep se va duela cu învingătoarea partidei dintre Cori Gauff (36 WTA) și Anastasia Sevastova (57 WTA). Cu ambele jucătoare, sportiva noastră are palmares pozitiv.
"Am jucat de multe ori împreună și știam cât e de puternică. Serviciul meu nu a fost prea bun azi. În primul set nu am servit atât de bine și am fost în dificultate, dar apoi am schimbat tactica și am reușit să revin. Nu am mai jucat de la Australian Open, am avut și ceva probleme la umăr, dar sunt aici să lupt și să câștig fiecare meci.", a declarat Simona imediat după finalul partidei.

Simona Halep-Caroline Garcia LIVE TEXT, setul decisiv

• 6-0 Victorie Simona! Halep încheie meciul cu un retur de excepție și e în turul 3 la Miami
  • 5-0 Simona își face serviciul și e la un game distanță de un succes puțin probabil la un moment dat
  • 4-0 Break Halep! Simona continuă să joace aproape perfect și își trece în cont un nou break. Victoria este tot mai aproape
  • 3-0 Simona câștigă al 5-lea game consecutiv. Fără a străluci, a 3-a jucătoare a lumii se folosește de experiență și face exact atât cât trebuie pentru a câștiga punctele. Garcia pare total ieșită din ritm
  • 2-0 Break Halep! Simona continuă seria excelentă și se distanțează pe tabelă.
  • 1-0 Simona începe bine manșa decisivă. Garcia începe să greșească din ce în ce mai mult

Simona Halep-Caroline Garcia, 6-4 în sectul doi

• 6-4 SET SIMONA! Sportiva noastră fructifică cea de-a 2-a minge de meci și împinge meciul în decisiv
  • 5-4 Simona conduce din nou și pune presiune pe Garcia. Senzația este că problema de la umăr nu a dispărut, dar Simona simte din ce în ce mai bine mingea și loviturile ei o pun în încurcătură pe adversară mai des
  • 4-4 Garcia oprește seria Simonei și egalează. Urmează un game extrem de important
  • 4-3 Simona servește impecabil și este pentru prima dată în avantaj în acest meci. 3 game-uri consecutive câștigate de constănțeancă
  • 3-3Break Halep! Simona câștigă pentru prima dată contra serviciului, profitând de o serie de greșeli ale adversarei. Poate fi un moment important al meciului.
  • 2-3 Simona câștigă un game echilibrat, în care a salvat 2 mingi de break
  • 1-3 Garcia se distanțează din nou pe tabelă după un game alb
  • Simona continuă jocul
  • Simona cere un time-out medical! A 3-a jucătoare a lumii a resimțit dureri la brațul drept și a cerut intervenția medicului. Se pare că Simona acuză dureri în momentul în care servește.
  • 1-2 Simona ajunge pe tabelă în setul secund după un game mult mai convingător.
  • 0-2 Garcia câștigă cel mai lung game al meciului de până acum. Simona a avut 3 mingi de break, dar din păcate nu a reușit să fructifice niciuna. Simona alternează momentele bune cu greșeli neforțate
  • 0-1 Break Garcia! Halep nu își revine și începe setul secund cu un game pierdut pe propriul serviciu

Simona Halep - Caroline Garcia, 3-6 în primul set

• 3-6 Garcia câștigă prima manșă după un nou game consistent
  • 3-5 Simona oprește serie de 3 game-uri consecutive ale franțuzoaicei cu un nou game la 0. Românca are însă nevoie de break pentru a rămâne în set.
  • 2-5 Simona a condus cu 30-0, dar Garcia a câștigat 4 puncte consecutive și se distanțează pe tabelă. Românca face prea multe greșeli nespecifice și va servi să rămână în set.
  • 2-4 Break Garcia! Simona are un moment de cădere și pierde la 0 pe propriul serviciu
  • 2-3 Franțuzoaica câștigă din nou fără probleme pe propriul serviciu
  • 2-2 Halep câștigă din nou la 0 pe propriul serviciu. Ambele jucătoare sunt solide deocamdată atunci când pun mingea în joc
  • 1-2 Garcia își face fără probleme serviciul și revine în avantaj pe tabelă
  • 1-1 Simona egalează în urma unui game alb
  • 0-1 Garcia își face serviciul după ce Simona a ratat o minge de break
În câteva momente va începe partida de la Miami.
Știrea inițială
Simona Halep, dublă semifinalistă la turneul de 1000 de puncte de la Miami, o va întâlni în turul secund la Florida pe Caroline Garcia, ocupanta locului 51 WTA. Sportiva noastră a beneficiat de un prim tur liber, iar duelul cu Garcia va fi primul ei meci la Miami. Franțuzoaica în vârstă de 27 de ani a trecut în primul tur de Mihaela Buzărnescu, pe care a învins-o în două seturi, scor 6-1, 6-2, la capătul unui meci care a durat puțin peste o oră de joc.
Simona Halep și Caroline Garcia s-au mai întâlnit în prezent de șapte ori, șase dintre aceste dueluri fiind câștigate de campioana noastră. Ultima lor confruntare directă a avut loc în 2019 la Fed Cup. Atunci, Simona se impunea în trei seturi la Rouen, scor (6) 6-7, 6-3, 6-4. Singura victorie pe care Garcia o are cu Simona Halep a venit la turneul de la Beijing, în finala competiției, la ediția din 2017.
  • 2016, Sydney: 6-4, 2-6, 6-1 pentru Halep

WTA Miami | Simona Halep – Caroline Garcia LIVE TEXT în turul secund. Ora de start

Meciul dintre Simona Halep și Caroline Garcia va începe joi, nu mai devreme de ora 23, ora Românie, fiind al patrulea meci de pe terenul numărul 1, după partidele dintre Shelby Rogers - Elina Svitolina, Angelique Kerber – Renara Zarazua și Tsvetana Pironkova - Aryna Sabalenka. Ziua de tenis de pe această arenă va începe la ora locală 11:00 (17:00 în România).
Simona Halep a ajuns până în faza semifinalelor în urmă cu doi ani (5-7, 1-6 contra Karolinei Pliskova). De asemenea, campioana noastră a mai ajuns până în penultimul act la Miami Open și la ediția din 2015, atunci când a fost eliminată de cea care avea să cucerească marele trofeu, Serena Williams (6-2, 4-6, 7-5 în favoarea americancei). În 2015, în ultimul act, Serena a cedat doar 2 game-uri în fața Carlei Suarez Navarro.
Simona Halep e cap de serie numărul 3 pe tabloul principal la Miami Open, însă sportiva noastră e a cincea pe lista bookmakerilor, care o văd principală favorită pe campioana de anul acesta de la Australian Open, Naomi Osaka. Nipona, pe lângă faptul că traversează o formă de joc de excepție, are și un traseu virtual mult mai "prietenos" pe partea inferioară de tablou decât jucătoarele aflate în partea superioară, printre care și Simona Halep.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și fiecare Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.