Simona Halep, montată să își ia revanșa cu Sabalenka, după ce a pățit la Adelaide

Cristian Mihală

Actualizat 20/02/2020 la 10:18 GMT+2

Simona Halep e extrem de montată să răzbune înfrângerea cu Aryna Sabalenka de la Adelaide. La început de ianuarie, sportiva din Belarus i-a administrat o corecție severă campioanei noastre, dar aceasta e decisă să nu lase nimic la voia întâmplării în sfertul de finală de la Dubai.

Romania's Simona Halep reacts after winning the first set against Jennifer Brady of the US during their women's singles match on day two of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 21, 2020

Simona Halep, principala favorită la turneul de categorie Premier din Emiratele Arabe Unite, s-a calificat miercuri seară în sferturile de finală ale competiției după ce a învins-o la Ons Jabeur într-un meci maraton, care s-a încheiat în tie-break, după exact două ore de joc, scor 1-6, 6-2, 7-6 (7).
Pentru constănțeancă urmează Aryna Sabalenka, care le-a învins la Dubai pe Maria Sakkari în primul tur și pe Elise Mertens în optimile de finală. Sabalenka a cedat în Emiratele Arabe Unite un singur set, în partida inaugurală. Halep și Sabalenka s-au mai întâlnit până în prezent de trei ori în circuit, scorul fiind 2-1 în favoarea româncei. Totuși, sportiva din Belarus s-a impus în cel mai recent meci disputat, anul acesta, la Adelaide. Sabalenka a câștigat, scor 6-4, 6-2. Cele două jucătoare s-au confruntat doar pe hard.
Înainte de duelul de azi, Halep și-a adus aminte de confruntarea pierdută în ianuarie și e extrem de montată pentru a face un meci mult mai bun decât atunci. "Sunt all-in", a concluzionat marea noastră campioană.
A fost un meci interesant la Adelaide, dar nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Ea a avut niște meciuri în plus și asta a ajutat-o. Joi va fi altceva, sper să joc mai bine decât la Adelaide și să câștig. Sunt all-in”, a spus Halep, pentru DigiSport.

Când are loc partida dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka

Organizatorii turneului de la Dubai au anunțat ora de start a partidei din sferturile de finală. Astfel, partida va debuta după ora 19:00, ora României. Simona Halep și Aryna Sabalenka vor intra pe terenul central de la Dubai după încheierea meciului dintre Petra Martic și Anett Kontaveit.
Programul sferturilor de finală de la Dubai
Elena Rybakina - Karolina Pliskova
Jennifer Brady - Garbine Muguruza
Petra Martic - Anett Kontaveit
Simona Halep - Aryna Sabalenka
Dacă va ajunge în semifinale, Simo o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Muguruza și Brady. Ar putea fi o reeditare a penultimului act de la Australian Open, unde iberica s-a impus după două seturi terminate în prelungiri.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, insa ele se regasesc in continuare la principalii operatori de pe piata. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.