Simona Halep, protagonistă în "meciul anului"! Care a fost cea mai frumoasă partidă din 2020

Publicat 08/12/2020 la 07:54 GMT+2

Simona Halep a încheiat anul 2020 pe locul 2 în clasamentul WTA. Campioana noastră a câștigat 3 titluri în acest an marcat de pandemia de coronavirus, iar una dintre finalele disputate a fost votată drept "cea mai frumoasă partidă din 2020".

Simona Halep

Simona Halep a ajuns la 22 de titluri cucerite de-a lungul carierei în circuitul WTA. Ultimele 3 trofee pe care jucătoarea noastră le-a adăugat în vitrină au fost câștigate chiar în acest an.
Primul a fost cucerit la turneul de la Dubai, în luna februarie, când Simona a trecut în finală de Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6 (5). Jocul respectiv, disputat pe hard, a fost declarat "cel mai frumos meci de tenis feminin din 2020", informează spotmedia.ro.
Halep a reușit să întoarcă soarta partidei după ce a pierdut primul set în fața Elenei Rybakina. Simona și-a adjudecat setul secund cu un rezultat în oglindă, apoi i-a impus la tie-break în decisiv.
Pe drumul către finala de la Dubai, campioana noastră le-a mai învins pe Jabeur, Sabalenka și Brady.
Iată celelalte jocuri nominalizate pentru titlul de cel mai frumos meci al anului:
  • Serena Williams vs Venus Williams (scor 3-6, 6-3, 6-4), la Lexington
  • Naomi Osaka vs Anett Kontaveit (scor 4-6, 6-2, 7-5), la Cincinnati
  • Aryna Sabalenka – Cori Gauff (scor 1-6, 7-5, 7-6), la Ostrava

Simona Halep, 3 titluri cucerite în 2020

A urmat apoi pauza generată de pandemie, însă Simona a continuat să se antreneze și s-a menținut în formă. Iar asta s-a văzut când a revenit pe teren. Jucătoarea din Constanța și-a mai trecut în palmares două titluri în acest an. Mai întâi la Praga, când a trecut în finală de Elise Mertens, scor 6-2, 7-5.
Apoi, Simona a învins-o în finala de la Roma pe Karolina Pliskova. Jucătoarea din Cehia s-a retras în setul secund, la scorul de 6-0, 2-1 în favoarea Simonei.
Ultimul meci jucat de Simona Halep în acest an a avut loc la Roland Garros. Românca s-a oprit în optimi, după ce a fost învinsă de viitoarea campioană Iga Swiatek, scor 1-6, 2-6.
Per total, în 2020, Simona Halep a câștigat 23 de meciuri și a pierdut alte 3.