Sorana Cîrstea e în semifinale la Birmingham! Românca, victorie superbă în fața croatei Donna Vekic

Irina Aldea

Publicat 17/06/2022 la 15:37 GMT+3

Sorana Cîrstea s-a calificat în prima semifinală a carierei pe iarbă după ce a trecut de Donna Vekic în 3 seturi, revenind de la 0-1 la seturi.

Sorana Cîrstea

Sorana Cîrstea, a șasea favorită de pe tabloul de simplu de la Birmingham, s-a calificat în prima ei semifinală pe iarbă după ce a trecut de jucătoarea de pe locul 92 WTA, Donna Vekic. Românca s-a impus cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 31 de minute de joc.
Deși a condus cu 3-0 și 5-3 în primul set, arătând un tenis foarte bun, Sorana Cîrstea nu a reușit să treacă linia de finish, iar Donna Vekic a reintrat în set excelent, impunându-se cu 7-5 după o oră și 4 minute de joc. În setul secund, Sorana a condus cu 3-1 și 5-3, însă de data aceasta sportiva noastră a reușit să închidă manșa atunci când a avut șansa.

Acum, Sorana Cîrstea se va duela pentru un loc în marea finală de la Birmingham cu învingătoarea partidei dintre Shuai Zhang, favorita numărul 8, și Dayana Yastremska. Aceasta a fost cea de-a 5-a întâlnire directă dintre Sorana Cîrstea și Donna Vekic, scorul fiind 2-2 înaintea partidei de azi.
România mai are o reprezentantă în turneul de simplu. Simona Halep va juca astăzi în sferturi în fața britanicei Katie Boulter, beneficiară a unui wild-card la această competiție. Meciul ar putea începe în jurul orei 17:00 și va fi transmis în format LIVE TEXT pe eurosport.ro.
Simona Halep și Katie Boulter se vor duela pentru prima dată în circuit, iar miza este calificarea în semifinale la Birmigham. Dacă Halep a trecut de Tsurenko și Dart, Boulter a ajuns în sferturi după ce le-a învins pe Alison Riske (35 WTA) și Caroline Garcia (74 WTA), două sportive mult mai bine clasate decât ea.