Sorana Cîrstea, a șasea favorită de pe tabloul de simplu de la Birmingham, s-a calificat în prima ei semifinală pe iarbă după ce a trecut de jucătoarea de pe locul 92 WTA, Donna Vekic. Românca s-a impus cu scorul de 5-7, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 31 de minute de joc.
Deși a condus cu 3-0 și 5-3 în primul set, arătând un tenis foarte bun, Sorana Cîrstea nu a reușit să treacă linia de finish, iar Donna Vekic a reintrat în set excelent, impunându-se cu 7-5 după o oră și 4 minute de joc. În setul secund, Sorana a condus cu 3-1 și 5-3, însă de data aceasta sportiva noastră a reușit să închidă manșa atunci când a avut șansa.

Acum, Sorana Cîrstea se va duela pentru un loc în marea finală de la Birmingham cu învingătoarea partidei dintre Shuai Zhang, favorita numărul 8, și Dayana Yastremska. Aceasta a fost cea de-a 5-a întâlnire directă dintre Sorana Cîrstea și Donna Vekic, scorul fiind 2-2 înaintea partidei de azi.
România mai are o reprezentantă în turneul de simplu. Simona Halep va juca astăzi în sferturi în fața britanicei Katie Boulter, beneficiară a unui wild-card la această competiție. Meciul ar putea începe în jurul orei 17:00 și va fi transmis în format LIVE TEXT pe eurosport.ro.
Simona Halep și Katie Boulter se vor duela pentru prima dată în circuit, iar miza este calificarea în semifinale la Birmigham. Dacă Halep a trecut de Tsurenko și Dart, Boulter a ajuns în sferturi după ce le-a învins pe Alison Riske (35 WTA) și Caroline Garcia (74 WTA), două sportive mult mai bine clasate decât ea.
Wimbledon
Organizatorii de la Wimbledon au anunțat programul de luni! Când joacă Sorana Cîrstea și Irina Begu
25/06/2022 LA 16:30
Rothesay International Eastbourne
Motive de îngrijorare înainte de Wimbledon! Cîrstea s-a retras în meciul din turul 1 la Eastbourne
20/06/2022 LA 16:54