Stefanos Tsitsipas, "caput". Grecul a pus capăt celui mai slab sezon al carierei: nu onorează nici măcar turneul lui Djokovic
Publicat 25/10/2025 la 11:53 GMT+3
Stefanos Tsitispas a anunţat că nu va participa la ultimul ATP 1000 al anului, Paris Masters, punând astfel capăt unui sezon de coșmar, cu o singură finală jucată (la Dubai, în februarie, unde a câştigat în faţa lui Felix Auger-Aliassime). Grecul nu a treuct în 2025 de turul secund la vreun turneu major şi speră să se recupereze fizic şi mental pentru stagiunea următoare.
Gabriel Torje, în "Fotbalul - Povestea mea": "Indiferent cât de sus ești, mereu vei coborî..."
Sursa video: Eurosport
Sezonul 2025 al lui Stefanos Tsitsipas nu va fi unul care să intre în cărțile de istorie. Cel puțin nu în ceea ce privește succesul. Dublu finalist de Grand Slam şi fost număr 3 mondial, campionul campionilor din 2019 a fost accidentat în mai multe rânduri în acest sezon, prestațiile sale fiind de cele mai multe ori mediocre (ocupă locul 25 ATP în prezent).
Grecul a anunța că nu va fi prezent la Rolex Paris Masters, care începe în câteva zile, încheindu-şi practic sezonul. El nu va fi prezent nici măcar la Atena, turneul adus de Djokovic în capitala Greciei, acest lucru fiind o lovitură de imagine pentru competiţie.
La 27 de ani și după ce pare că a atins punctul cel mai de jos al carierei sale sportive, Tsitsipas speră într-o recuperare completă, fizică şi mentală, astfel ca 2026 să revină la forma sa maximă, care i-a adus nu mai puţin de 12 titluri, inclusiv 3 de turnee ATP 1000.
Tsitsipas, probleme fizice şi mentale în 2025
Stefanos Tsitsipas a trecut printr-o perioadă dificilă în acest sezon, în care nu a reușit să ajungă mai departe de turul 2 la niciunul dintre cele 4 Grand Slam-uri.
Grecul a dezvăluit de curând că în ultima vreme nu s-a confruntat doar cu o accidentare, ci și cu mult stres și anxietate, care i-au afectat prestațiile de pe teren, făcându-l să se îndoiască de capacitățile sale.
"Mă ocup de accidentarea mea, încerc să găsesc o modalitate de a mă recupera, consultând mulți specialiști și fac tot ce pot pentru a înțelege pe deplin ce se întâmplă cu mine. În antrenamentele dinaintea US Open, mă descurcam foarte bine, dar imediat ce am început să concurez, problemele au revenit.
Simt mult stres și anxietate și cred că asta îmi influențează performanța, alături de lipsa de încredere în tenisul meu pe care o simt după ce nu am câștigat multe meciuri în ultimele luni.
Fizic mă simt mai bine decât acum două sau trei săptămâni. US Open a fost dificil pentru mine pentru că am intrat pe teren cu multe îndoieli cu privire la posibilitatea de a termina primul meu meci.
Am avut gânduri foarte negative pentru că mă așteptam să fiu mult mai bine după accidentarea la spate. Cu Altmaier am avut nevoie de îngrijiri medicale de două ori, iar adevărul este că mi s-au întâmplat multe lucruri neplăcute timp de săptămâni întregi, lucruri despre care oamenii nu au nicio idee", a declarat Stefanos Tsitsipas.
Stefanos Tsitsipas a colaborat în acest cu antrenorul Goran Ivanisevic, dar a decis să se despartă de croat, după ce acesta a criticat public nivelul tenisului grecului şi starea fizică în care se află. Ivanisevic a avut o perioadă de succes de peste cinci ani alături de Novak Djokovic, însă parteneriatul cu Tsitsipas s-a încheiat după mai puțin de două luni. Jucătorul în vârstă de 26 de ani a fost eliminat în primul tur la Wimbledon şi a decis să se întoarcă sub "tutela" tatălui său, Apostolos Tsitsipas, pe care anterior îl vedea principal responsabil pentru stagnarea şi regresul din evoluțiile sale.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Gabriel Torje și se vede sâmbătă la ora 18:30 și în reluare duminică la ora 18.00, pe Eurosport 1. Fiecare ediție este apoi disponibilă și pe HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo