Prima zi plină de concurs a turneului WTA 250 de la Istanbul a fost una excelentă pentru românce. După ce Sorana Cîrstea a trecut ușor de Kamilla Rakhimova, Ana Bogdan (90 WTA) s-a calificat și ea în turul secund, învingând-o pe Ana Konjuh (63 WTA).
Jucătoarea croată a început mai bine și a avut 3-1 în primul set, dar apoi românca a preluat inițiativa și și-a adjudecat prima manșă cu 6-4. Scenariul s-a repetat în setul secund, cu mențiunea că din momentul în care Konjuh a condus cu 3-1, Ana Bogdan nu a mai cedat niciun game.
Ana Bogdan s-a calificat în semifinalele turneului de la Paris! Victorie muncită cu Magdalena Frech
13/05/2022 LA 10:49

Așadar, sportiva noastră s-a impus cu 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 24 de minute de joc. În turul următor, Ana o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova (29 WTA), a 3-a favorită a competiției, care a trecut fără emoții de conaționala Marina Melnikova, scor 6-2, 6-0.
Ana Bogdan și Kudermetova s-au mai întâlnit de 3 ori în carieră, românca având un avantaj de 2-1. Totuși, ultima întâlnire afost câștigată de rusoaică, exact la Istanbul, în sferturile de finală de anul trecut (2-1 la seturi).
Kudermetova e favorită și prin prisma poziției din clasament, dar și a formei arătate în acest sezon. Rusoaica a făcut finală la Melbourne Summer Set (a pierdut cu Simona Halep) și la Dubai (a pierdut cu Ostapenko) și a bifat sferturi la Indian Wells, respectiv optimi la Miami.
Ana Bogdan nu se poate lăuda cu performanțe remarcabile în turneele WTA în 2022, dar a reușit câteva rezultate notabile la turnee ITF, câștigând la Andrezieux - Beutheon (Franța) și ajungând până în ultimul act la Limoges (Franța).
Ana Bogdan, victorie mare la Marbella! A învins-o pe fosta ocupantă a locului 19 WTA și e în optimi
29/03/2022 LA 18:16
Ana Bogdan, lăudată de o antrenoare de top după meciul cu Yastremska! "Câtă clasă la fileu"
04/03/2022 LA 05:48