Gabriela Ruse a venit la Țiriac Open și a vorbit despre BJK Cup! "Am undeva la 400 de puncte de apărat"
Gabriela Ruse a trecut astăzi pe la Țiriac Open, fiind prezentă la partida dintre Nuno Borges și Damir Dzumhur din optimile de finală. Înainte de finalul primului set, românca a stat de vorba cu jurnaliștii și a fost întrebată inclusiv despre refuzul de a evolua la acțiunea reprezentativei de BJK Cup din această lună.
Gabriela Ruse, prezentă la Țiriac Open! "Am venit să îmi susțin prietenii"
Sursa video: Eurosport
După Indian Wells și Miami, Gabriela Ruse a hotărât să nu se înscrie la Charleston și a revenit în România, urmând ca peste câteva zile să plece în Austria pentru a juca la Linz. Având o săptămână liberă, românca a hotărât să vină astăzi la Țiriac Open, fiind prezentă la partida dintre Nuno Borges și Damir Dzumhur, câștigată de bosniac în două seturi.
Spre finalul primului set, Gabriela Ruse a ieșit din arenă și a stat de vorbă cu jurnaliștii. Ea a spus că a venit la Centrul Național de Tenis "Simona Halep" pentru a-și susține prietenii, iar la meciul care s-a jucat pe arena principală l-a încurajat pe Nuno Borges.
"Am venit să mă uit puțin, sunt foarte fericită că avem un asemenea eveniment în București și am venit să-mi susțin prietenii. Mă gândeam că ar trebui să le fac un mic tur al Bucureștiului, însă nici eu nu am foarte mult timp la dispoziție, am doar câteva zile până la următorul turneu. Sper să se bucure și ei de acest frumos turneu", a spus Gabriela Ruse.
Gabriela Ruse a vorbit despre BJK Cup
Gabriela Ruse a discutat și despre BJK Cup. Întrebată despre absență, ea a spus că programul ei este foarte aglomerat, iar Alexandra Dulgheru a înțeles-o atunci când a refuzat să fie convocată pentru acțiunea care va avea loc în Portugalia peste câteva zile.
"Și eu, şi Jaqueline avem multe puncte de apărat. Cumva ne dorim să rămânem... cel puţin eu îmi doresc să rămân pe tablou la turneele mari, la cele de Grand Slam, pentru că acesta este ţelul meu. Şi atunci ar fi fost dificil să participăm la echipa naţională în momentul de faţă.
Alexandra a înţeles cu siguranţă situaţia, nici nu se pune problema. Ne-a fost alături pentru că nu este ca şi cum noi nu ne dorim să venim la echipa naţională. Dar eu am undeva la 400 de puncte de apărat în următoarea lună şi este un moment... nu vreau să-i spun dificil, dar stresant pentru mine", a spus Gabriela Ruse.
Ea a avut și un mesaj pentru jucătoarele care vor participa la competiția din Portugalia: "Fetelor din lot le doresc foarte mult succes, să se bucure de această experienţă pentru că e un moment unic să joci pentru echipa naţională. Le doresc şi fanilor să înţeleagă toată această situaţie pentru că nu este una uşoară. Uneori lucrurile nu merg aşa cum îţi doreşti tu".
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/07/image-19c5c715-2ca1-4fe3-9eb2-58a69c434231-68-310-310.jpeg)