Kudermetova, campioană la Tokyo! Pegula a dezamăgit în finală, dar are un mare motiv de satisfacție

Veronika Kudermetova a cucerit al doilea său titlu WTA, după ce a învins-o pe Jessica Pegula în marea finană de la Tokyo, scor 7-5, 6-1. În ciuda eșecului din ultimul act, americanca are și ea motive de satisfacție după competiția din Japonia, pentru că a obținut calificarea matematică la Turneul Campioanelor de la Cancun.

Jessica Pegula și Veronika Kudermetova

Credit imagine: Eurosport

Jucătoarea de tenis Veronika Kudermetova (Rusia, 19 WTA, favorită nr. 8) a câştigat duminică turneul WTA 500 de la Tokyo, dotat cu premii totale de 780.637 de dolari, după ce a învins-o în finală pe Jessica Pegula (SUA, 4 WTA, favorită nr. 2) în două seturi, 7-5, 6-1.
Rusoaica s-a impus neaşteptat de lejer, în mai puţin de o oră şi jumătate de joc. Sâmbătă, în semifinale, Kudermetova o învinsese în trei seturi, 7-6 (8/6), 6-7 (2/7), 6-3, pe compatrioata sa, Anastasia Pavliucenkova (86 WTA), după o partidă de trei ore şi jumătate. Kudermetova o eliminase în sferturi pe principala favorită a turneului, poloneza Iga Swiatek.
Pentru Kudermetova, acesta a fost al doilea titlu WTA cucerit în carieră, după cel de la Charleston, din 2021. Rusoaica mai are și 4 finale pierdute la nivel WTA: Abu Dhabi (2021), Melbourne, Dubai și Instanbul (202).

Jessica Pegula a pierdut finala de la Tokyo, dar s-a calificat la Turneul Campioanelor

Pegula a acces în finală după ce în penultimul act trecuse cu 6-2, 6-3 de grecoaica Maria Sakkari (6 WTA, favorită nr. 4). Înainte de această finală, Pegula şi Kudermetova se mai întâlniseră în luna mai, la Madrid, unde rusoaica s-a impus în trei seturi, în sferturi.
Chiar dacă nu a cucerit trofeul, Jessica Pegula pleacă de la Tokyo cu un obiectiv îndeplinit. În urma punctelor acumulate, americanca este sigură de participarea la Turneul Campionelor, care va avea loc la Cancun (Mexic).
Aryna Sabalenka, Iga Swiatek, Cori Gauff și Elena Rybakina au și ele biletele asigurate, în timp că bătălia pentru ultimele 3 locuri este una doarte strânsă și se va decide în săptămânile următoare. Marketa Vondrousova, Karolina Muchova și Ons Jabeur sunt momentan pe locurile 6, 7, 8 în WTA Race, dar Maria Sakkari și Maddison Keys sunt destul de aproape.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo