Ana Bogdan, prima victorie românească de astăzi de la Transylvania Open

Actualizat 25/10/2021 la 21:47 GMT+3

Ana Bogdan s-a calificat în turul al doilea al turneului Transylvania Open, după ce a trecut de jucătoarea din Serbia Ivana Jorovic.

Ana Bogdan

Ana Bogdan (106 WTA) merge mai departe în turneul de la Cluj. Tenismena din Sinaia a obținut calificarea în turul al doilea de la Transylvania Open după ce a trecut de Ivana Jorovic (417 WTA), scor 7-6(1), 6-4, după o partidă care a durat o oră și 42 de minute.
După un prim set în care cele două jucătoare au jucat mai bine pe serviciul adversarei, înregistrându-se nu mai puțin de 8 break-uri, Ana Bogdan și Ivana Jorovic au ajuns la tiebreak. Acolo, românca a pierdut un singur punct, reușind să câștige primul set după aproape o oră, după ce s-a impus în tiebreak cu 7-1.
În setul al doilea, Ana Bogdan a reușit să se desprindă la 4-1 și 5-2, dar a avut câteva emoții pe final. Românca a pierdut serviciul la 5-3, dar a reușit să se impună în game-ul următor, pe serviciul adversarei și să câștige partida, scor 7-6(1), 6-4.
În turul următor, Ana Bogdan o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Emma Răducanu (23 WTA) și Polona Hercog (124 WTA).

Andreea Prisăcariu și Alexandra Ignatik, eliminate în primul tur de la Cluj

Tot astăzi, Andreea Prisăcariu (342 WTA) și Alexandra Ignatik (fostă Cadanțu, 209 WTA) au fost eliminate încă din primul tur de la Cluj.
Prisăcariu a fost învinsă de Lesia Tsurenko (127 WTA) din Ucraina, scor 5-7, 2-6, în timp ce Ignatik a fost eliminată după înfrângerea în fața nemțoaicei Anna-Lena Friedsam (137 WTA), scor 7-5, 4-6, 4-6, după o partidă care a durat aproape 3 ore.