Tsitsipas, de nerecunoscut. A pierdut cu Bedene și are mai multe înfrângeri decât victorii, în 2020

Actualizat 13/02/2020 la 22:01 GMT+2

Aljaz Bedene a reușit marea surpriză a turneului de la Rotterdam, competiție transmisă în direct de Eurosport. Slovenul a reușit a doua victorie a sa în fața unui jucător de top 10 ATP, după ce a trecut de Stefanos Tsitsipas, numărul 6 mondial, scor 7-5, 6-4.

ATP Rotterdam : highlights - Bedene v Tsitsipas

Câștigător al Turneului Campionilor în 2019, grecul de 21 de ani se anunța unul dintre jucătorii capabili anul acesta să le pună probleme mari celor trei titani, Djokovic, Nadal și Federer.
Doar că începutul de an e departe de așteptări, Tsitsipas arătând în multe momente ieșit din formă. Eliminat de Raonic la Australian Open, jucătorul elen spera să își reintre în cadența normală la Rotterdam. Doar că partida cu polonezul Hurkacz, din primul tur, a arătat din nou slăbiciuni pentru Tsitsipas, care a fost condus cu un set și break în față.
În cele din urmă, grecul a revenit și s-a calificat, dar partida de azi, cu Bedene, a arătat din nou limitele sportivului născut la Atena. Paradoxal, Tsitsipas a părut jucătorul mai bun, cel puțin în primul set, când și-a procurat 5 mingi de break, dar nu a fructificat niciuna. În momentele cheie, slovenul a fost mai cerebral, iar prima manșă s-a încheiat cu 11 puncte la rând câștigate de Bedene, după un set de 53 de minute.
În setul secund, locul 52 ATP a făcut breakul la 1-1 și și-a conservat avantajul până la final, pentru una dintre cele mai mari victorii din carieră.
"Am încercat să stau concentrat și lucrurile s-au legat. Am servit foarte bine și am jucat extrem de bine în momentele importante, în punctele cu presiune. Dacă mă gândeam prea mult la victorie sau la adversar, probabil că rezultatul era altul. Am reușit să mă concentrez pe jocul meu și pe ce am eu de făcut", a spus la final Bedene, conform atptour.com.
În turul următor - sferturi de finală - Bedene îl va întâlni pe Felix Auger-Aliassime. Va fi prima confruntare dintre cei doi jucători.
De notat că prestația de azi a lui Tsitsipas e posibil să fi fost influențată și de mici probleme de sănătate. În partida cu Hurkacz a acuzat dureri la umăr, dar după intervenția fizioterapeutului a părut că este la potențial normal.
3-4 este raportul victorii/înfrângeri pentru Tsitsipas în 2020.

ATP Rotterdam: Rezumat: Bedene vs Tsitsipas