Turneul Campionilor | Stefanos Tsitsipas, victorie în duelul "învinșilor" din grupa Londra 2020

Actualizat 18/11/2020 la 00:10 GMT+2

Turneul Campionilor joacă pentru ultima dată în sala O2 Arena din Londra, în perioada 15 – 22 noiembrie. Stefanos Tsitsipas este deținătorul trofeului, după ce anul trecut l-a învins în finală pe austriacul Dominic Thiem, iar Novak Djokovic încearcă să egaleze recordul de victorii (șase), deținut de Roger Federer. Recapitulăm cine joacă, programul, când are loc tragerea la sorți, rezultatele.

Cei opt jucători prezenți la ATP Finals 2020

UPDATE. Marți, 17 noiembrie. Turneul Campionilor, ziua 3

Stefanos Tsitsipas, campion en-titre la Turneul Campionilor, a câștigat primul lui meci la ediția din acest an. Grecul, ocupant al locului 6 ATP, l-a învins pe Andrey Rublev în cadrul grupei Londra 2020, scor 6-1, 4-6, 7-6 (6), la capătul unui meci care a durat aproape două ore de joc.
Așa arată clasamentul grupei în acest moment:
  • 1. Thiem 2 (4-1)
  • 2. Nadal 1 (2-2)
  • 3. Tsitsipas 1 (3-3)
  • 4. Rublev 0 (1-4)
Wesley Koolhof și Nikola Mektic au obținut a doua victorie la Turneul Campionilor. Cuplul croato-olandez s-a impus în fața echipei formate din Ram și Salisbury cu scorul de 7-6 (5), 6-0, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc. Pe Eurosport 2 urmează ultimul duel al zilei, cel dintre Stefanos Tsitsipas și Andrey Rublev.
Victorie pentru Dominic Thiem în fața lui Rafael Nadal, 7-6(7), 7-6(4). Austriacul se apropie de calificarea în faza eliminatorie a turneului, însă un succes al lui Tsitsipas azi în fața lui Rublev, îi asigură deja prezența în semifinale.
  • Dominic Thiem câștigă primul set al partidei cu Rafa Nadal, 9-7 într-un tie-break nebun, în care a salvat două mingi de 1-0 ale lui Nadal. 72 de minute a durat setul inaugural, unul în care nu a existat nici măcar o minge de break!
În O2 Arena începe derby-ul zilei: Rafael Nadal versus Dominic Thiem, al 15-lea meci direct dintre cei doi. În 2018 și 2019 aceasta a fost finala Roland Garros-ului. În 2020, a fost un "sfert" la Australian Open. Este 9-5 la "directe" pentru Nadal, însă doar două meciuri s-au mai jucat pe hard: de fiecare dată s-a ajuns în decisiv, Nadal impunându-se la US Open 2018, iar Thiem în acest an, la Melbourne.
Campionii ultimelor două ediții ale probei de dublu de la Roland Garros, Krawietz și Mies, au câștigat primul meci al zilei de marți, 6-2, 7-6(5) în fața perechii Lukas Kubot / Marcelo Melo.
Astăzi începe faza a doua grupelor de la Turneul Campionilor 2020. Meciul zilei îi aduce față în față pe câștigătorii ultimelor două turnee de Grand Slam disputate, Rafael Nadal și Dominic Thiem.
Programul zilei de marți la Turneul Campionilor - transmise în direct pe Eurosport 2:
  • Krawietz / Mies - Kubot / Melo, ora 14:00 (Grupa "Mike Bryan")
  • Rafael Nadal - Dominic Thiem, nu înainte de ora 16:00 (Grupa "Londra 2020")
  • Ram / Salisbury - Koolhof / Mektic, ora 20:00 (Grupa "Mike Bryan")
  • Stefanos Tsitsipas - Andrey Rublev, nu înainte de ora 22:00 (Grupa "Londra 2020")
Scenariile în care vom ști deja primul semifinalist la Turneul Campionilor încă de marți:
  • Rafael Nadal, dacă numărul doi mondial îl învinge pe Thiem, iar Rublev se impune în fața lui Tsitsipas
  • Dominic Thiem, dacă numărul trei mondial îl învinge pe Nadal, iar Tsitsipas câștigă în fața lui Rublev
Rezultatele înregistrate până acum în grupele "Londra 2020" și "Tokyo 1970"
  • Dominic Thiem - Stefanos Tsitsipas 7-6(5), 4-6, 6-3
  • Rafael Nadal - Andrey Rublev 6-3, 6-4
  • Novak Djokovic - Diego Schwartzman 6-3, 6-2
  • Daniil Medvedev - Alexander Zverev 6-3, 6-4

UPDATE: Luni, 16 noiembrie. Turneul Campionilor, ziua 2

Victorie pentru Daniil Medvedev la debutul în grupa "Tokyo 1970", 6-3, 6-4 în fața germanului Alexander Zverev, campionul din 2018. Într-o reeditare a finalei turneului Masters de la Paris, Medvedev a fost mai puternic, iar miercuri, în al doilea lui meci din grupe, rusul îl va întâlni la Londra pe Novak Djokovic, care a trecut azi de Diego Schwartzman.
Mate Pavic și Bruno Soares au debutat cu victorie la Turneul Campionilor. Cuplul croato-brazilian s-a impus în fața echipei formate din Melzer și Roger-Vasselin cu scorul de 6-7, 6-1, 10-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute de joc. Pe Eurosport 2 urmează ultimul duel al zilei, cel dintre Daniil Medvedev și Alexander Zverev.
Victorie pentru Novak Djokovic la debutul în grupa "Tokyo 1970", 6-3, 6-2 în fața argentinianului Diego Schwartzman. Debutantul de 28 de ani din Argentina are aceeași soartă ca și Andrey Rublev în fața lui Nadal, fiind surclasat de un Djokovic precis și din ce în ce mai confortabil pe suprafața din O2 Arena.
Novak Djokovic a câștigat primul set al partidei cu Diego Schwartzman, 6-3, în 41 de minute, sârbul revenind după ce își pierduse serviciul la scorul de 1-1.
Marcel Granollers și Horacio Zeballos au debutat cu victorie la Turneul Campionilor, învingând luni perechea Peers / Venus, scor 7-6(2), 7-5. Prima partidă din grupa "Bob Bryan" a durat o oră și 42 de minute. Pe Eurosport 2 începe duelul dintre liderul mondial Novak Djokovic și argentinianul Diego Schwartzman.
Programul zilei de marți la Turneul Campionilor:
Programul zilei de luni la Turneul Campionilor:
  • Granollers / Zeballos - Peers / Venus, ora 14:00 (Grupa "Bob Bryan")
  • Novak Djokovic - Diego Schwartzman, nu înainte de ora 16:00 (Grupa "Tokyo 1970")
  • Pavic / Soares - Melzer / Roger - Vasselin, ora 20:00 (Grupa "Bob Bryan")
  • Daniil Medvedev - Alexander Zverev, nu înainte de ora 22:00 (Grupa "Tokyo 1970")

Duminică, 15 noiembrie. Turneul Campionilor, ziua 1

Rezultate grupa "Londra 2020", la Turneul Campionilor:
VICTORIE Rafael Nadal! Ibericul a câștigat și setul secund împotriva lui Rublev, scor 6-4, după o luptă la fel de strânsă ca în prima parte. "Regele Zgurii" a reușit break-ul încă din primul game, apoi cei doi jucători n-au mai greșit pe propriul serviciu, lucru care i-a adus victoria lui Nadal.
Nadal și-a adjudecat primul set cu 6-3, după un joc extrem de echilibrat. Momentul-cheie s-a petrecut la scorul de 3-2, când Nadal a reușit break-ul.
A început meciul dintre Rafael Nadal și Andrey Rublev, în direct pe Eurosport 2!

Ram și Salisbury, victorie în fața perechii Kubot/Melo

VICTORIE Ram și Salisbury! Cei doi s-au impus în setul decisiv, scor 10-5, după 5 break-uri reușite.
Kubot și Melo și-au ajudecat setul secund, scor 6-3, după ce au reușit să facă 3 break-uri.
Pereachea formată din Ram și Salisbury s-a impus în primul set, scor 7-5. Cei doi au reușit primul break la 5-3, apoi Kubot și Melo au reușit rebreak-ul. Kubot și Salisbury au câștigat un nou game pe serviciul adversarilor la 7-5 și și-au adjudecat setul.
Ram/Salisbury luptă cu Kubot/Melo, la Londra, în al doilea meci al zilei la dublu!

Thiem s-a impus în fața lui Tsitsipas, la Londra

Dominic Thiem a câștigat primul meci de la Turneul Campionilor, împotriva lui Stefanos Tsitsipas, scor 7-6, 4-6, 6-3.
În setul decisiv, austriacul s-a impus cu 6-3. Thiem a reușit break-ul la 2-0, apoi a servit excelent și a dus scorul la 3-0 la game-uri. Tsitsipas n-a reușit să câștige pe serviciul lui Thiem, iar austriacul n-a mai putut fi oprit din drumul către victorie.
Stefanos Tsitsipas și-a adjudecat setul secund, scor 6-4. Momentul-cheie a avut loc în game-ul al treilea, când grecul a reușit break-ul.
Dominic Thiem câștigă primul set la tie-break, după o oră de joc extrem de intensă la Londra, împotriva lui Tsitsipas.
Niciunul dintre cei doi nu și-a pierdut serviciul până la intrarea în tie-break. Acolo, grecul a fost cel care a reușit primul mini-break, la scorul de 2-1. Thiem a rămas calm și a câștigat pe serviciul adversarului la 5-4 și, în final, la 7-5.
A început meciul dintre Dominic Thiem și Stefanos Tsitsipas, în direct la Eurosport 2!

Koolhof și Mektic, revenire spectaculoasă în meciul cu Krawietz și Mies

UDPATE // Ce debut la ediția 2020 de la Turneul Campionilor! În primul meci de dublu, Koolhof și Mektic au revenit incredibil în duelul cu Krawietz și Mies, după ce au pierdut primul set la tie-break (3-7).
Perechea Koolhof/Mektic și-a adjudecat apoi setul secund tot la tie-break, scor 7-4, urmând ca în setul decisiv să câștige rapid, cu scorul de 10-7.
A început partida dintre Krawietz/Mies și Koolhof/Mektic, în direct pe Eurosport 2.
UPDATE / Azi încep meciurile de la Turneul Campionilor!
Primele dueluri pe care le vom putea urmări sunt din Grupa Londra 2020. În direct pe Eurosport 2, de la ora 16, va debuta partida dintre Dominic Thiem și Stefanos Tsitsipas. Mai apoi, de la ora 22 va începe meciul lui Rafael Nadal cu Andrey Rublev, cel mai titrat jucător de tenis din 2020 (5 titluri, cu unul mai mult decât a câștigat Novak Djokovic în acest sezon).
De asemenea, de la ora 14 vom putea urmări o partidă de dublu între Krawietz/Mies și Koolhof/Mektic. De la ora 20 va începe duelul dintre Ram/Salsibury și Kubot/Melo.
UPDATE / Organizatorii au publicat programul primelor două zile de competiție la Turneul Campionilor 2020
Duminică, 15 noiembrie - Grupa Londra 2020:
  • Ora 16:00 Dominic Thiem (#3) - Stefanos Tsitsipas (#6): o rejucare a finalei de anul trecut
  • Ora 22:00 Rafael Nadal (#2) - Andrey Rublev (#7): Rafa a câștigat unicul meci direct (US Open 2017 sferturi)
Luni, 16 noiembrie - Grupa Tokyo 1970: (rejucări ale ultimelor două finale Masters 1000 din ATP)
UPDATE / Știm grupele de la Turneul Campionilor!
  • Grupa Tokyo 1970: Novak Djokovic, Daniil Medvedev, Alexander Zverev, Diego Schwartzman
  • Grupa Londra 2020: Rafael Nadal, Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas, Andrey Rublev
Grupa Londra 2020 este una de foc. Finaliștii de anul trecut de la Londra, Stefanos Tsitsipas și Dominic Thiem, au fost trimiși "la pachet", alături de Rafael Nadal și debutantul Andrey Rublev - nimeni altul decât jucătorul cu cele mai multe titluri câștigate în 2020 (cinci trofee, dintre care patru pe hard).
Grupa Tokyo 1970 este dominată clar de liderul mondial Novak Djokovic, care se va duela cu finaliștii ultimelor două ediții de US Open (Zverev și Medvedev), dar și cu singurul jucător din distriuția Turneului Campionilor 2020 care nu are trofeu în acest sezon. Totodată, în această grupă regăsim cei patru jucători ajunși în finalele ultimelor două turneu Masters 1000 disputate în ATP (Roma și Paris).
Știrea inițială
Turneul Campionilor pune punct oficial sezonului de tenis 2020, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Cine joacă la Turneul Campionilor?

Opt dintre cei mai buni nouă jucători ai lumii se află la start: Novak Djokovic, Rafael Nadal, Dominic Thiem, Daniil Medvedev, Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev, Andrey Rublev și Diego Schwartzman, calificarea la Turneul Campionilor 2020 fiind decisă în baza clasamentului mondial din care s-au scăzut punctele făcute de sportivi la ATP Finals 2019, în locul tradiționalei "Race" pe 2020 – din cauza faptului că sezonul a fost unul abreviat din cauza pandemiei de Covid-19. Roger Federer punctează în Top 8 ATP, însă elvețianul și-a încheiat sezonul după Australian Open, din cauza problemelor la genunchi.
Din păcate, ambii finaliști de anul trecut se confruntă cu probleme de ordin fizic înainte de startul ediției 2020: la Masters-ul de la Paris, Stefanos Tsitsipas a acuzat o recidivă a accidentării de la picior suferite în timpul semifinalei de la Roland Garros, iar Dominic Thiem a avut probleme la Viena din cauza unor bășici dureroase la picior. Cu toate acestea, campionul de la US Open a declarat că este sută la sută pregătit pentru întrecerea de la Londra, fiind determinat să încheie anul în forță.
La dublu, sunt cunoscute șapte dintre cele opt perechi care vor evolua la Londra: John Peers / Michael Venus, Rajeev Ram / Joe Salisbury, Mate Pavic /. Bruno Soares, Kevin Krawietz / Andreas Mies, Marcel Granollers / Horacio Zeballos, Wesley Koolhof / Nikola Mektic, Lukasz Kubot / Marcelo Melo. Jurgen Melzer / Edouard Roger Vasselin și Jamie Murray / Neal Skupski își dispută ultimul loc la Turneul Campionilor 2020, prin prisma rezultatelor de la Sofia, acolo unde sunt în semifinale.

Turneul Campionilor 2020: Când are loc tragerea la sorți și cum arată programul

Tragerea la sorți pentru Turneul Campionilor 2020 va avea loc joi, 12 noiembrie, la ora 18:45 (a României), cu trei zile înainte de startul întrecerilor, programate duminică, 15 noiembrie.
Cei opt jucători vor fi împărțiți în două grupe (Grupa Tokyo 1970 - o referință la prima ediție a turneului, găzduită de Japonia și câștigată de Stan Smith, respectiv Grupa Londra 2020) una dominată de liderul mondial Novak Djokovic, iar cealaltă – de recordmenul de la Roland Garros, Rafael Nadal.
De duminică, 15 noiembrie, până vineri, 20 noiembrie, se vor juca zilnic câte două meciuri din grupe: sesiunea de zi va fi deschisă de o partidă de dublu, de la ora 14:00, în timp ce meciurile de simplu vor nu vor începe înainte de ora 16:00. Sesiunea de seară începe de la ora 20:00, tot cu meci de dublu, iar de la ora 22:00 este programat al doilea meci de simplu.
După încheierea meciurilor din grupe se trece la faza eliminatorie a Turneului Campionilor: sâmbătă se joacă semifinalele, iar duminică – finalele (la simplu – ora 20:00).

Turneul Campionilor 2020: Ce criterii stabilesc ordinea în grupă?

Primele două poziții în grupe asigură calificarea în semifinale. Câștigătorul fiecărei grupe va înfrunta în semifinale ocupantul locului doi din cealaltă grupă.
Clasamentul grupei este stabilit în funcție de numărul de victorii, iar în cele din urmă, dacă se înregistrează egalitate între doi sportivi, criteriul de departajare este rezultatul meciului direct.
Cine sunt debutanții de la Turneul Campionilor 2020?
Rusul Andrey Rublev și argentinianul Diego Schwartzman sunt cei doi jucători care își fac debutul la Turneul Campionilor în acest an.
Pentru a doua oară consecutiv, numărul jucătorilor de până în 24 de ani este egal cu cel al jucătorilor de peste 24 de ani.

"Bulă" și la Londra, pentru Turneul Campionilor

Turneul Campionilor se dispută în perioada 15-22 noiembrie cu porțile închise, în condițiile în care în Londra s-a impus carantina generală. De aceea, jucătorii au fost izolați de restul lumii, așa cum s-a întâmplat și la US Open.
Toți jucătorii vor efectua testul Covid-19 înainte de a fi acceptați în competiție, însă re-testare pe durata turneului se va face doar dacă aceștia vor prezenta simptome de Covid.
Jucătorii au dreptul să fie însoțiți la Londra de trei membri ai staff-ului, dar nu vor putea părăsi camera de hotel decât pentru antrenamente și meciuri.
La Turneul Campionilor nu vor exista arbitri de linie, toate deciziile urmând a fi luate de sistemul computerizat Hawk-Eye.

Londra își ia adio de la Turneul Campionilor

Londra găzduitește pentru ultima dată Turneul Campionilor, competiție pe care a preluat-o în 2009 de la Shanghai. Capitala Angliei a fost a 15-a gazdă a ATP Finals, competiție lansată în 1970. În 2021, ATP Finals se mută la Torino.
Doar New York-ul a găzduit mai multe ediții consecutive ale Turneului Campionilor decât Londra, între 1977 și 1989.

Rezultate anterioare la Turneul Campionilor

• Roger Federer are cele mai multe trofee (6), între 2003 și 2011. El este urmat în clasament de Lendl, Djokovic și Sampras, cu câte cinci trofee. Românul Ilie Năstase a câștigat turneul de final de an de patru ori, iar John McEnroe și Boris Becker de câte trei ori.
  • Novak Djokovic este ultimul jucător care a reușit să își apere trofeul la ATP Finals (2015).
  • Djokovic, Zverev și Tsitsipas sunt singurii jucători aflați la start care au câștigat în trecut turneul.
  • Rafael Nadal încearcă să câștige în premieră Turneul Campionilor.