Rafael Nadal a debutat cu o înfrângere în turneul de echipe mixte United Cup

Ion Alexandru

Publicat 31/12/2022 la 09:37 GMT+2

Rafael Nadal a pierdut primul meci din noul sezon. Spaniolul a fost învins de Cameron Norrie după o partida lungă, de 2 ore și 45 de minute.

Rafael Nadal, le regard noir, lors de la United Cup - 31/12/2022

Rafael Nadal a debutat cu stângul la United Cup. Numărul 2 mondial a început bine partida din Australia și a câștigat cu 6-3 primul set cu Norrie. Britanicul, numărul 14 ATP, a revenit spectaculos și s-a impus cu 6-3 și 6-4 în următoarele 2. Setul decisiv a fost foarte spectaculos și a durat o oră și 7 minute.
Având în vedere că este o competiție mixtă, Spania își poate lua revanșa. Parrizas-Diaz joacă împotriva lui Katie Swan.
În meciurile jucate ieri Statele Unite au învins Cehia, iar Grecia s-a impus în faţa Bulgariei după a doua zi a United Cup, un nou turneu pe echipe mixte ce are loc în Australia între 29 decembrie şi 8 ianuarie, lansând oficial sezonul 2023 de tenis.
Condusă cu 2-0 de SUA după prima zi, Cehia a întreţinut speranţa când Petra Kvitova, aflată pe locul 16 mondial, a învins-o pe ocupanta locului 3, Jessica Pegula, cu 7-6 (8/6), 6-4. Dar abandonul lui Tomas Machac în urma unei accidentări în setul doi al meciului cu Frances Tiafoe (N.19) a dus la victoria americanilor, scorul devenind 4-1 după întâlnirea de dublu mixt.
Grecia, care conducea cu 2-0 în faţa Bulgariei după victoriile obţinute în prima zi de N.4 mondial Stefanos Tsitsipas şi compatrioata sa Despina Papamichail, şi-a asigurat victoria după al doilea meci feminin de simplu, Maria Sakkari (N.6) dominând-o pe Viktoria Tomova (N.90), 6-3, 6-2.
Australia, slăbită de indisponibilitatea de ultim moment al lui Nick Kyrgios şi condusă cu 2-0 de Marea Britanie după prima zi, s-a înclinat în final, Harriet Dart (N.98) asigurând punctul victoriei în duelul cu Maddison Inglis (N.180), 6-4, 6-4.
La acest turneu participă 18 echipe naţionale repartizate în şase grupe (două la Perth, două la Sydney şi două la Brisbane), întâlnirile cuprinzând două meciuri de simplu masculin şi două de simplu feminin, plus o partidă de dublu mixt.
După faza grupelor, urmează meciurile dintre echipele care au încheiat pe primul loc grupa lor, din acelaşi oraş, cele trei câştigătoare calificându-se în semifinale. Echipa necalificată cu cel mai bun bilanţ în faza grupelor va completa ultimul careu.
Rezultatele din cea de-a doua zi:
Grupa A
Grecia - Bulgaria 4-1
Maria Sakkari (Grecia) - Viktoria Tomova (Bulgaria) 6-3, 6-2
Dimităr Kuzmanov (Bulgaria) - Michail Pervolarakis (Grecia) 6-1, 6-1
Maria Sakkari/Stefanos Tsitsipas (Grecia) - Ghergana Topalova/Adrian Andreev (Bulgaria) 6-4, 6-4
Grupa B
Statele Unite - Cehia 4-1
Petra Kvitova (Cehia) - Jessica Pegula (SUA) 7-6 (8/6), 6-4
Frances Tiafoe (USA) - Tomas Machac (Cehia) 6-4, 2-4 (abandon)
Jessica Pegula/Taylor Fritz (SUA) - Marie Bouzkova/Jiri Lehecka (Cehia) 2-6, 6-3, 10-7
Grupa C
Elveţia - Kazahstan 5-0
Stanislas Wawrinka (Elveţia) - Aleksandr Bublik (Kazahstan) 6-3, 7-6 (7/3)
Jil Teichmann (Elveţia) - Jibek Kulambaeva (Kazahstan) 6-3, 6-2
Jil Teichmann/Marc-Andrea Huesler (Elveţia) - Aleksandr Bublik/Jibek Kulambaeva (Kazahstan) 7-6 (9/7), 6-3
Grupa D
Marea Britanie - Australia 3-2
Harriet Dart (Marea Britanie) - Maddison Inglis (Australia) 6-4, 6-4
Jason Kubler (Australia) - Daniel Evans (Marea Britanie) 6-3, 7-6 (7/3)
Sam Stosur/John Peers (Australia) - Harriet Dart-Jonny O'Mara (Marea Britanie) 7-6 (7/4), 6-4
Grupa E
Italia - Brazilia 3-2
Matteo Berrettini (Italia) - Thiago Monteiro (Brazilia) 6-4, 7-6 (9-7)
Lucia Bronzetti (Italia) - Laura Pigossi (Brazilia) 6-0, 6-2
Luisa Stefani/Rafael Matos (BRA) - Camilla Rosatello/Matteo Berrettini (Italia) 6-4, 6-7 (7/4), 10-4
Grupa F
Franţa - Argentina 5-0
Caroline Garcia (Franţa) - Nadia Podoroska (Argentina) 6-2, 6-0
Adrian Mannarino (Franţa) - Federico Coria (Argentina) 6-1, 6-0
Caroline Garcia/Edouard Roger-Vasselin (Franţa) - Nadia Podoroska/Tomas Martin Etcheverry (Argentina) 6-2, 6-4
Sursa: Agerpres