GAME, SET & MECI, Simona Halep! Simo merge în semifinalele turneului de la Linz după ce revine superb în meciul cu Jasmine Paolini, scor 4-6, 7-5, 6-0, la capătul unui meci care a durat două ore și 14 minute de joc. În continuare, Simona se va duela cu învingătoarea meciului dintre Jaqueline CRISTIAN și Veronika Kudermetova.
Desfășurarea partidei:
  • 6-0. Simona Halep închide meciul fără a ceda niciun game în manșa decisivă.
  • 5-0. Simona Halep obține un nou break și va servi pentru victorie.
  • 4-0. Simona Halep e la doar două game-uri de victorie.
  • 3-0. Simona Halep are situația sub control acum. Un nou break în dreptul româncei.
  • 2-0. Simona Halep consolidează break-ul obținut în debutul setului decisiv.
  • 1-0. Debut excelent de set 3 pentru Simona Halep, care obține break-ul.
  • Începe setul decisiv.
  • SET HALEP 7-5. Simona Halep își adjudecă setul secund și trimite meciul în decisiv.
  • 6-5. Simona Halep obține un break vital și va servi pentru a trimite meciul în set decisiv.
  • 5-5. Simona Halep egalează la 5, rezistă în acest meci atât de dificil.
  • 4-5. Paolini rămâne în față, la doar un game distanță de victorie.
  • 4-4. Halep egalează la 4.
  • 3-4. Paolini continuă să servească foarte bine și e la doar 3 game-uri distanță de victorie.
  • 3-3. Simona egalează la 3. Urmează câteva game-uri foarte tensionate de ambele părți.
  • 2-3. Simona recuperează break-ul și încearcă revenirea.
  • 1-3. Paolini obține un nou break.
  • 1-2. Paolini își face serviciul, trece la conducere în setul 2.
  • 1-1. Paolini recuperează imediat break-ul.
  • 1-0. Simona Halep începe setul secund cu break.
  • Începe setul secund.
  • SET PAOLINI 4-6. Paolini obține break-ul și primul set, după 42 de minute de joc.
  • 4-5. Simona Halep recuperează break-ul și va încerca în continuare să egaleze la 5.
  • 3-5. Simona Halep rezistă cu mari dificultăți, însă presiunea se mută pe umerii italiencei.
  • 2-5. Paolini își face serviciul, iar Simo va servi în continuare pentru a rămâne în manșa inaugurală.
  • 2-4. Simona Halep își face serviciul, stă la 2 game-uri în spatele italiencei.
  • 1-4. Paolini își face serviciul, italianca rămâne în față.
  • 1-3. Simona Halep își face pentru prima dată serviciul în acest set inaugural.
  • 0-3. Paolini își consolidează break-ul, joacă foarte agresiv în acest debut de meci.
  • 0-2. Paolini obține primul break al meciului cu Simona.
  • 0-1. Jasmine Paolini își face serviciul în debutul meciului din sferturi.
  • UPDATE / Jasmine Paolini începe la serviciu.
Simona Halep, despre completarea echipei pentru 2022: "Cu el n-aș fi ajuns la accidentări grave!"
IERI LA 14:27
Știre inițială
Simona Halep a debutat cu dreptul la turneul WTA 250 de la Linz, învingând-o pe Aliaksandra Sasnovich în 2 seturi, scor 7-5, 6-3. Românca și-a luat astfel o binemeritată revanșă în fața jucătoarei care a eliminat-o în urmă cu puțin timp la Indian Wells.
În sferturile de finală, Simona o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini. cap de serie numărul 7. Acesta a trecut în primele două tururi de Dayana Yastremska, respectiv Saisai Zheng, ambele meciuri fiind câștigate în set devisiv. Simona Halep și Jasmine Paolini s-au mai întâlnit o singură dată în circuit, în 2020, în 16-imile turneului de la Roma, constănțeanca impunându-se atunci în 2 seturi, scor 6-3, 6-4.
"RĂZBOI" ELVEȚIA - RUSIA, ÎN TENIS: "E UN COMPLIMENT DACĂ OPONENȚII TRIȘEAZĂ CA SĂ TE BATĂ?"

Simona Halep - Jasmine Paolini | Românca, mare favorită la calificarea în semifinale la Linz

Partida dintre Simona Halep și Jasmine Paolini va fi a 3-a a zilei pe arena centrală și va începe în jurul orei 18:30. În mod normal, Simona nu ar trebui să aibă mari probleme cu adversara de astăzi, clasată pe locul 51 WTA, cel mai bun ocupat în carieră.
Totuși, italianca traversează o perioadă excelentă, ea câștigând în septembrie singurul trofeu din carieră, la Portoroz (Slovenia). La Indian Wells a pornit din calificări și a ajuns până în 16-imi, iar acum 2 săptămâni a făcut semifinale la Courmayeur (Italia).
După acest meci va intra în scenă și Jaqueline Cristian, care a ajuns pe tabloul principal din postura de lucky-looser, după retragerea Soranei Cîrstea. Românca a profitat din plin de șansa oferită și s-a calificat în sferturi după ce a trecut în primul tur de Kamilla Rakhimova, iar în optimi a beneficiat de abandonul suedezei Rebecca Peterson (5-2 în primul set pentru româncă).
Pentru un loc în semifinale, Jaqueline va juca împotriva Veronikăi Kudermetova. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată în carieră, în 2020, la Fed Cup (actuala Billie Jean King Cup), românca impunându-se atunci în 2 seturi, scor 7-5, 6-3. Totuși, rusoaica pleacă azi cu prima șansă, ea fiind pe locul 32 mondial în acest moment. În actualul sezon, Kudermetova a câștigat și primul ei titlu din carieră, la Charleston.
Dacă Simona și Jaqueline își vor câștiga meciurile din sferturi, vom avea parte de o semifinală românească, cele două urmând a fi din nou față în față, după ce s-au duelat și la Cluj Napoca în urmă cu 2 săptămâni.
Turneul Campionilor de la Torino va fi în direct și în exclusivitate, în perioada 14-21 noiembrie, pe Eurosport și Eurosport Player.
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Topul câștigurilor din tenis în 2021! Cât a încasat Simona Halep în cel mai slab sezon din 2012
23/11/2021 LA 12:23
Revenire de senzație în echipa Simonei Halep! Anunțul româncei înainte de noul sezon competițional
22/11/2021 LA 16:45