Favorit numărul 7 pe tabloul de simplu masculin, Denis Shapovalov a fost eliminat încă din turul al treilea la US Open 2021 de către sud-africanul Lloyd Harris, ocupant al locului 46 ATP, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 13 minute de joc.
Sfertfinalist la ediția de anul trecut, canadianul a fost surprins azi de Harris cu jocul ultra-ofensiv și nu a găsit soluții în fața adversarului său din turul al treilea. În continuare, Harris se va duela la Flushing Meadows în optimile de finală cu Opelka.
US Open
Lloyd Harris l-a eliminat pe Reilly Opelka și a ajuns în premieră în sferturi la US Open
06/09/2021 LA 20:40

Denis Shapovalov, OUT în turul 3 la US Open 2021

Lloyd Harris s-a descurcat admirabil la serviciu în partida de azi cu Shapovalov. Sud-africanul în vârstă de 24 de ani, care l-a învins la Washington pe Rafael Nadal, a lovit 10 ași și a avut procentaj de 75% puncte câștigate cu primul serviciu, iar cu al doilea 52%, față de Shapovalov, care a avut 68%, respectiv 33%.
Calificarea în optimile de finală la US Open 2021 reprezintă cel mai bun rezultat al lui Lloyd Harris în cadrul turneelor de Grand Slam. Acesta i-a învins la Flushing Meadows pe Khachanov, Escobedo, iar acum pe Shapovalov, cedând doar două seturi, în meciul inaugural.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Karen Khachanov, OUT în primul tur la US Open! Medaliatul cu argint la JO, învins în 5 seturi
31/08/2021 LA 18:39