Andreas Seppi, ocupant al locului 89 ATP, s-a calificat în turul al treilea la US Open 2021 la cea de-a 18-a lui apariție aici, după ce l-a învins pe favoritul numărul 10, Hubert Hurkcacz. Italianul în vârstă de 37 de ani s-a impus cu scorul de 2-6, 6-4, 6-4, 7-6 (6), la capătul unui meci maraton de două ore și 52 de minute de joc.
US Open
Meci fantastic reușit la US Open 2021 de veteranul Seppi! Victorie după 5 mingi de meci salvate
31/08/2021 LA 21:49
Acum, Seppi se va duela la Flushing Meadows pentru un loc în optimile de finală cu germanul Oscar Otte, ocupant al locului 144 ATP. După ce a pierdut clar primul set în fața lui Hurkcacz, Seppi a revenit fantastic și a câștigat următoarele 3 manșe la limită, producând a doua surpriză în acest turneu.

Andreas Seppi, turneul carierei la 37 de ani la US Open 2021

Andreas Seppi nu e la prima astfel de "boacănă" la US Open. În primul tur, italianul l-a eliminat și pe Marton Fucsovics după un meci maraton de cinci seturi în care a salvat 5 mingi de meci. E pentru a patra oară în carieră pentru Seppi când atinge turul 3 la US Open.
La turneele de Grand Slam, italianul a ajuns cel mai departe în optimile de finală, atât la Australian Open, cât și la Roland Garros și Wimbledon. Doar la US Open nu a reușit această performanță, însă 2021 poate reprezenta anul în care îndeplinește acest obiectiv.
Rezultate de pe tabloul feminin de tenis:
  • Kudla - Otte 4-6, 4-6, 2-6
  • Pospisil - Ivashka 3-6, 4-6, (5) 6-7
  • Cressy - Basilashvili (3) 6-7, 3-6, 5-7
  • Musetti - Opelka (1) 6-7, 5-7, 4-6
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wimbledon
Djokovic - Berrettini, finala Wimbledon 2021, duminică în direct la Eurosport și pe Eurosport player
09/07/2021 LA 10:40
Wimbledon
#Favoriții Wimbledon 2021 | Programul transmisiunilor Eurosport în a 11-a zi de concurs la Londra
08/07/2021 LA 16:38