US Open 2020: Daniil Medvedev s-a calificat în sferturi. Evoluție sclipitoare a rusului

Cezara Paraschiv

Actualizat 08/09/2020 la 05:16 GMT+3

US Open 2020: Daniil Medvedev s-a calificat în sferturi după o adevărată demonstrație de forță în fața americanului Frances Tiafoe, arătând din nou că se simte excelent la New York. Rusul s-a impus cu 6-4, 6-1, 6-0, într-o oră și 38 de minute și va juca mai departe cu prietenul său din echipa Cupa Davis a Rusiei, Andrey Rublev.

US Open 2020: Daniil Medvedev

Daniil Medvedev și-a regăsit forma stelară arătată în 2019 pe hard-ul american, când a jucat finale în toate cele patru turnee disputate după Wimbledon. Jucătorul în vârstă de 24 de ani a obținut, luni, a patra victorie consecutivă în minimum de seturi la Flushing Meadows, site-ul turneului de la US Open comparând evoluția rusului cu ceea ce reușesc de regulă pe teren jucătorii din "Big 3", Roger Federer, Rafael Nadal și Novak Djokovic.
"Am avut noroc, pentru că am reușit repede primul break, m-am relaxat și apoi am jucat un tenis incredibil. De la meci la meci, joc din ce în ce mai bine și sper să reușesc să o țin tot așa. Știu că sunt șapte meciuri de jucat și sunt conștient că e dificil să cresc după fiecare meci. Mă bucur că am câștigat toate seturile jucate și că nu a trebuit să stau prea mult pe teren. Este o veste bună într-un turneu de Mare Șlem", a mărturisit Medvedev la finalul partidei.

US Open 2020: Daniil Medvedev, calificat în sferturi

Daniil Medvedev a completat, luni noapte, tabloul sferturilor de finală masculine de la US Open, după un meci dominat cap-coadă în fața lui Tiafoe.
Iară câteva repere impresionante ce redau evoluția aproape perfectă a lui Medvedev de la US Open 2020:
  • 8 din 11 mingi de break convertite de Medvedev în fața lui Tiafoe
  • 20 din 29 de puncte câștigate cu serviciul doi de Medvedev în meciul cu Tiafoe
  • 0 seturi pierdute (niciun jucător nu a reușit să câștige trofeul la US Open fără set cedat în Era Open!)
  • 29 de game-uri pierdute în patru meciuri jucate (12 seturi)
  • 48% game-uri câștigate la retur în acest turneu (a fost la primire de 50 ori, și-a adjudecat 24 dintre game-uri, având cel mai bun procentaj dintre toți jucătorii calificați în sferturi).