Madison Keys și Sloane Stephens au fost cele 2 finaliste la US Open în 2017, dar cele 2 americance au decăzut mult de atunci, astfel că în acest an s-au întâlnit încă din primul tur. Paritda a fost una savuroasă și suspansul a fost prezent până în final.
Stephens a câștigat primul set cu 6-3, dar Keys și-a ridicat nivelul și s-a impus în cel de-al 2-lea cu 6-1, împingând meciul în decisiv, care a fost unul dramatic.
US Open
Kerber supraviețuiește și e în optimi la US Open 2021! Angie, victorie mare cu Sloane Stephens
03/09/2021 LA 22:22

US Open 2021 | Sloane Stephens, victorie dramatică cu Madison Keys

Keys a avut 3 șanse de break în prima parte a setului 3, dar le-a pierdut pe toate. La 5-5, Stephens a avut 40-0 pe serviciul adversarei, dar s-a văzut egalată. Totuși, câștigătoarea din 2017 a reușit în cele din urmă break-ul și s-a aflat în situația de a servi pentru meci. Aflată cu spatele la zid, Keys a făcut un game foarte bun de retur și a egalat la 6, astfel că învingătoarea s-a decis la tie-break.
Echilibrul a persistat și acolo, niciuna dintre jucătoare nereușind să se desprindă la mai mult de 2 puncte avans. Keys a avut 5-3, dar Stephens a revenit și după ce a ratat 2 mingi de meci a convertit-o pe a 3-a, impunându-se în final cu 6-3, 1-6, 7-6 (7), la capătul a 2 ore și 12 minute de joc.
În turul secund, o va întâlni pe învingătoarea disputei Magda Linette - Cori Gauff, programată ceva mai târziu.
Orice lovitură de la US Open de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Wimbledon
Petra Kvitova, dublă campioană la Wimbledon, eliminată la ediția din 2021 în primul tur de Stephens
28/06/2021 LA 16:42
Roland Garros
Finalista din 2018, OUT! Sloane Stephens, învinsă fără drept de apel în optimile Roland Garros 2021
07/06/2021 LA 10:16