US Open 2023 | Sorana Cîrstea pierde în sferturi la New York în fața Karolinei Muchova. Cehoaica, superioară

Actualizat 06/09/2023 la 04:34 GMT+3

Sorana Cîrstea a cedat în sferturile de finală de la US Open în fața Karolinei Muchova. Cehoaica a produs un nivel de joc fabulos și s-a calificat în premieră în semifinale la Flushing Meadows.

Parcursul Soranei Cîrstea la US Open s-a încheiat în sferturi. Muchova, prea puternică la New York

Sorana Cîrstea pierde în sferturile de finală de la US Open. Karolina Muchova, a 10-a jucătoare a lumii, s-a impus în mod clar cu scorul de 6-0, 6-3, după o oră și 39 de minute de joc. Pentru cehoaică, aceasta este prima calificare în semifinale la US Open.
  • 3-5. Muchova își câștigă serviciul. Sorana va servi în continuare pentru a rămâne în meci.
  • 3-4. Sorana Cîrstea își cedează serviciul, Muchovae la două game-uri distanță de semifinale.
  • 3-3. Karolina Muchova își face serviciul și egalează la 3 în setul doi.
  • 3-2. Sorana Cîrstea revine de la 0-30 și își face serviciul.
  • 2-2. Karolina Muchova își face serviciul la 0 și egalează la 2 în setul secund.
  • 2-1. Sorana Cîrstea nu reușește să consolideze break-ul, iar Muchova revine în debutul setului 2.
  • 2-0. Sorana Cîrstea obține break-ul la a 12-a șansă în meci!
  • 1-0. Sorana Cîrstea își face serviciul salvând două mingi de break și e pe tabelă!
  • ÎNCEPE SETUL SECUND
  • 0-6. Sorana Cîrstea câștigă primul set la 0 după 43 de minute de joc.

Sorana Cîrstea, 0-6 cu Muchova în sferturi la US Open! Scor nedrept pentru româncă

• 0-5. Sorana Cîrstea a avut două mingi de game, dar Muchova a jucat pur și simplu fabulos și e la un game distanță de câștigarea primului set.
  • 0-4. Muchova salvează nouă (!!!) mingi de break și își menține serviciul, după un game care a durat mai bine de 19 minute!
  • 0-3. Muchova mai obține un break.
  • 0-2. Muchova își face serviciul și consolidează break-ul. Deocamdată, cehoaica arată un tenis de foarte bună calitate.
  • 0-1. Sorana Cîrstea își cedează serviciul în primul game al meciului.
UPDATE | În curând începe meciul dintre Sorana Cîrstea și Karolina Muchova, în direct pe Eurosport 1 și pe aplicația Eurosport. Sorana începe partida la serviciu.
Știre inițială
Sorana Cîrstea s-a calificat la pas în sferturile de finală de la US Open, pentru prima dată în carieră, după ce a trecut de Belinda Bencic în minimum de seturi. Pentru sportiva noastră urmează un nou test dificil, confruntarea cu finalista de la Roland Garros, Karolina Muchova.
Betano, US Open 2023
Toată emoția de la US Open de pe Eurosport se joacă cu Betano.
Meciul dintre Cîrstea și Muchova va începe de la ora 02.00, ora României, în noaptea de marți spre miercuri, în direct pe Eurosport și pe aplicația Eurosport. Câștigătoarea acestui duel se va confrunta în continuare cu Coco Gauff, care a învins-o mai devreme pe Jelena Ostapenko, scor 6-0, 6-2.

De-a lungul timpului, Cîrstea și Muchova s-au întâlnit de patru ori în circuitul feminin de tenis, scorul fiind 3-1 pentru jucătoarea din Cehia. Prima lor întâlnire directă a avut loc chiar la US Open, în 2020. Atunci s-a impus Muchova cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6(7). A urmat tot o victorie a cehoaicei, la Dubai anul acesta: 6-4, 7-6(4). Ulterior, Sorana și-a luat revanșa la Miami și s-a impus cu scorul de 7-5, 6-1. Ultima lor confruntare directă a avut loc la Montreal, acolo unde Muchova s-a impus din nou, 7-5, 6-4.
Sorana nu are însă emoții înaintea acestui duel, iar într-un interviu exclusiv pentru Eurosport a transmis că e pregătită: "Anul acesta am jucat de 3 ori împotriva Karolinei, o cunosc destul de bine, mă cunoaște și ea. Cred că va fi un meci frumos pentru că este o jucătoare talentată, o jucătoare extrem de plăcută vizual atunci când vrei să o urmărești, dar în același timp și eu joc bine și cred că o să fiu pregătită... De fapt nu cred, sunt pregătită de sferturi de finală!", a spus Sorana pentru Eurosport.
US Open 2023, ultimul turneu de Grand Slam al anului, se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și pe aplicația Eurosport în perioada 28 august - 10 septembrie.