Victoria cu Ionel din Davis Cup i-a dat aripi! Afirmație uluitoare la Atena: "Cel mai bun meci din viața mea!"

Irina Aldea

Publicat 03/02/2024 la 23:08 GMT+2

Aristotelis Thanos a făcut ca scorul confruntării dintre Grecia și România să fie 2-o în cadrul Cupei Davis, iar după meciul în care l-a bătut pe Nicholas David Ionel a făcut o serie de afirmații surprinzătoare.

Aristotelis Thanos

Credit imagine: facebook

Echipa masculină de tenis a Greciei conduce România cu 2-0 după prima zi de concurs în play-off-ul pentru Grupa Mondială I a Cupei Davis, asta după ce Nicholas David Ionel a fost învins surprinzător de Aristotelis Thanos, cu 4-6, 6-3, 6-2, sâmbătă seara. Nicholas David Ionel (21 ani, 265 ATP) a jucat slab şi a pierdut după două ore şi 17 minute în faţa unui jucător pe jumătate amator, Aristotelis Thanos (22 ani), aflat pe 1.433 în clasamentul mondial.
Cea mai bună rachetă a României a făcut un prim set decent, câştigând cu 6-4, dar apoi a evoluat tot mai slab, cu foarte multe erori, astfel că Thanos a reuşit să egaleze situaţia la seturi, câştigându-l pe al doilea cu 6-3. Ionel nu s-a regăsit nici în decisiv, în care grecul a dominat clar şi s-a impus cu 6-2, deşi a comis 8 duble greşeli în acest meci.

"Am luptat mult. Am fost un luptător și nu mi-am lăsat mintea să se rătăcească. M-am ținut de planul meu și a mers foarte bine. Mi-am schimbat puțin jocul, am devenit mai agresiv. În mintea mea am crezut mereu că voi câștiga, că voi întoarce situația. Iar la 4-1 pentru el în primul set, cu această atmosferă, îmi spuneam că voi reuși. Cred că a fost cel mai bun nivel la care am jucat, este cel mai bun meci din viața mea. Din punct de vedere mental am fost solid, cu excepția începutului de meci. Nu că nu eram concentrat, dar a existat un pic de presiune. Dar am luptat, iar când lupți și ai încredere, se întâmplă lucruri bune", a spus Thanos.
Aristotelis Thanos, care nu a urcat niciodată mai sus de locul 1074 în clasamentul ATP, a recunoscut că atunci când joacă pentru Grecia e mult mai motivat: "Concentrarea mea crește atunci când joc fiind susținut de oamenii mei. Sunt mai motivat. O problemă pe care o am este că în meciurile în care nu sunt oameni, când sunt singur, îmi este greu să am acest nivel și această intensitate. Când joc cu atât de mulți oameni în tribune, simt întotdeauna că voi juca bine, am multă încredere în jocul meu", a transmis Thanos pentru presa din Grecia.