Victorii pentru Cîrstea și Ruse la turneul ITF de la Dubai. Sorana a învins-o clar pe favorita patru

Cezara Paraschiv

Actualizat 08/12/2020 la 14:19 GMT+2

Sorana Cîrstea a revenit cu victorie în cel mai important turneu al lunii decembrie în tenisul feminin, reușind să o învingă clar pe favorita patru de la Dubai, rusoaica Anna Blinkova (60 WTA).

Sorana Cîrstea. Sursă foto: Jimmie48 Photography

Sorana Cîrstea, a patra româncă în clasamentul mondial - în prezent pe locul 86 WTA, joacă în această săptămână, alături de alte câteva tricolore, la turneul ITF de 100.000 de dolari de la Dubai, acesta fiind cel mai important turneu din această lună.
După un sezon 2020 complicat, de-a lungul căruia s-a confruntat cu accidentări și pe care l-a încheiat cu bilanț de 10 victorii și 10 înfrângeri, Sorana Cîrstea începe pregătirea pentru noul sezon la Dubai, acolo unde de altfel este foarte probabil să se dea start-joc în WTA în 2021.
Cîrstea a revenit după un start lent de meci în fața Annei Blinkova, câștigând nouă game-uri consecutiv de la 0-2 pentru a-și deschide culoarul spre optimile de finală, acolo unde va înfrunta învingătoarea duelului sută la sută Italian dintre Elisabetta Cocciaretto (134 WTA, jucătoare venită din calificări) și Jasmine Paolini (96 WTA). Sorana a închis meciul cu Blinkova într-o oră și 31 de minute, scor 6-2, 6-1.

Victorie și pentru Gabi Ruse, pe tabloul principal la Dubai

Plecată din calificări, Gabriela Ruse (177 WTA) și-a continuat parcursul bun și pe tabloul principal, reușind să treacă la capătul unui meci-maraton de slovena Kaia Juvan (20 ani, 104 WTA), scor 6-2, 6-7(6), 6-1. Partida a durat peste două ore și 40 de minute.
În optimi, Gabi Ruse ar putea să o înfrunte chiar pe principala favorită a turneului ITF de la Dubai, Kristina Mladenovic. Reprezentanta Franței trebuie să treacă însă mai întâi de poloneza Magdalena Frech. Mladenovic, 49 WTA, a avut evoluții modeste în 2020, încheind sezonul cu bilanț negative, opt victorii și zece înfrângeri.
  • Într-un alt meci disputat marți, Jaqueline Cristian a fost eliminată în primul tur pe tabloul principal. Danka Kovinic (77 WTA) a învins-o pe Cristian, 6-1, 6-3.