Ashleigh Barty (1 WTA) nu a avut nicio emoție în finala turneului de la Cincinnati, jucată împotriva lui Jil Teichmann (76 WTA). Meciul a fost echilibrat doar la început, dar apoi a curs total în favoarea celei mai bune jucătoare a lumii.
Australianca și-a adjudecat primul game cu 6-2, iar în cel de-al doilea s-a desprins repede la 5-0. Teichmann a reușit un break și a evitat astfel să piardă la 0 setul secund, dar Barty a închis apoi partida cu un nou break. De menționat că elvețianca a acuzat și probleme medicale, având nevoie de îngrijiri pe parcursul manșei secunde (la scorul de 4-0).
Final de an în tenisul feminin. Bornele unui 2021 cum nu a mai fost altul în circuitul WTA
19/11/2021 LA 08:39
Barty a cucerit așadar titlul la Cinncinnati, unul care îi lipsea din palmares, întrucât cea mai importantă performanță a sa la competiția din Statele Unite până în acest an fusese atingerea semifinalelor (2019 - a pierdut cu Svetlana Kusnetsova).
STEFANOS TSITSIPAS, HUIDUIT ÎN SEMIFINALE LA CINCINNATI! CE I-A SCOS DIN MINȚI PE SPECTATORI

Ashleigh Barty, 5 trofee WTA în 2021

Aceasta a fost a 12-a victorie consecutivă pentru Barty în circuitul WTA, Cincinnati fiind primul turneu la care liderul mondial a participat după Wimbledon, turneu pe care de asemenea l-a câștigat. Singura înfrângere a australiencei în toată această perioadă a venit în primul tur la Jocurile Olimpice, competiție care nu intră sub egida WTA.
Titlul de la Cincinnati este al 5-lea al anului pentru Barty, după succesele de la Yarra Valley Classic, Miami, Stuttgart și Wimbledon.
Australianca merge așadar cu un moral excelent la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, care va fi în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player în perioada 30 august - 13 septembrie.
Finala masculină de la Cincinnati va îi va aduce față în față pe Andrey Rublev și Alexander Zverev. Partida va începe la ora 23:30 șo va fi transmisă în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Billie Jean King Cup
Rusia a câștigat Billie Jean King Cup, după o finală cu Elveția
06/11/2021 LA 21:10
Locul ocupat de Simona Halep în "clasamentul adevărului"! Poziție mult mai bună decât în WTA
03/11/2021 LA 12:00