Novak Djokovic, campionul en-titre la Wimbledon, s-a calificat în cel de-al 12-lea sfert de finală aici după ce a trecut de Cristian Garin (20 ATP) cu scorul de 6-2, 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 51 de minute de joc. Pentru Nole, aceasta este cea de-a 76-a victorie la Wimbledon.
În plus, pentru Djokovic, acesta este cel de-al 50-lea sfert de finală în turneele de Grand Slam. Marele campion sârb a fost azi mult prea puternic pentru adversarul său, care a părut că a cedat primul set încă de la vestiare. Nole a defilat în setul inaugural și nu i-a dat în meci nicio șansă ocupantului locului 20 în clasamentul ATP.
Novak Djokovic, considerat favorit cert la Australian Open 2023! "E cel mai bun și merită"
ACUM 15 ORE

Wimbledon 2021 | Novak Djokovic e în sferturi pentru a 12-a oară în carieră la All England Club

Setul al doilea al confruntării a fost de departe cel mai echilibrat. S-a mers cu serviciul până la 4-4, acolo unde Nole a obținut break-ul, break care s-a dovedit a fi decisiv în economia setului. În setul al treilea s-a instalat dezechilibrul încă din start, atunci când Nole a obținut break-ul. Încă un break până la final, iar Garin a fost victimă sigură. În continuare, Nole se va duela pentru un loc în semifinale cu Marton Fucsovics.
La interviul de după meci, Nole a continuat spectacolul.
"Novak, posibilii tăi adversară din sferturile de finală joacă un meci monumental, o bătălie pe cinste!"
Novak Djokovic: "Minunat! Sper să plouă și să joace și mâine (râde)"
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Presezon plin de evenimente în tenis! Unde vor evolua Alcaraz, Swiatek și Djokovic în decembrie
01/12/2022 LA 11:27
Top 5 cele mai tari meciuri din 2022 în ATP! Carlos Alcaraz, omul "partidelor de foc" din circuit
30/11/2022 LA 14:30