#Favoriții Novak Djokovic, calificare la pas în sferturi la Wimbledon 2021! Nole, victorie facilă cu Cristian Garin

Irina Aldea

Actualizat 05/07/2021 la 17:50 GMT+3

Wimbledon 2021 | Novak Djokovic s-a calificat în sferturile de finală la All England Club după ce a trecut în minimum de seturi de Cristian Garin.

Vom Djoker zum Wolfman: Novak Djokovic "musste kämpfen"

Credit imagine: SID

Novak Djokovic, campionul en-titre la Wimbledon, s-a calificat în cel de-al 12-lea sfert de finală aici după ce a trecut de Cristian Garin (20 ATP) cu scorul de 6-2, 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 51 de minute de joc. Pentru Nole, aceasta este cea de-a 76-a victorie la Wimbledon.
În plus, pentru Djokovic, acesta este cel de-al 50-lea sfert de finală în turneele de Grand Slam. Marele campion sârb a fost azi mult prea puternic pentru adversarul său, care a părut că a cedat primul set încă de la vestiare. Nole a defilat în setul inaugural și nu i-a dat în meci nicio șansă ocupantului locului 20 în clasamentul ATP.

Wimbledon 2021 | Novak Djokovic e în sferturi pentru a 12-a oară în carieră la All England Club

Setul al doilea al confruntării a fost de departe cel mai echilibrat. S-a mers cu serviciul până la 4-4, acolo unde Nole a obținut break-ul, break care s-a dovedit a fi decisiv în economia setului. În setul al treilea s-a instalat dezechilibrul încă din start, atunci când Nole a obținut break-ul. Încă un break până la final, iar Garin a fost victimă sigură. În continuare, Nole se va duela pentru un loc în semifinale cu Marton Fucsovics.
La interviul de după meci, Nole a continuat spectacolul.
"Novak, posibilii tăi adversară din sferturile de finală joacă un meci monumental, o bătălie pe cinste!"
Novak Djokovic: "Minunat! Sper să plouă și să joace și mâine (râde)"
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.