Aryna Sabalenka, a doua favorită de la Wimbledon 2021, s-a calificat în turul al treilea la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului după ce a trecut de favorita gazdelor, Katie Boulter, scor 4-6, 6-3, 6-3, la capătul unui meci incredibil care a durat două ore și 5 minute de joc.
În continuare, sportiva din Belarus se va duela cu învingătoarea meciului dintre Alexandrova, a 32-a favorită, și Osorio Serrano pentru un loc în optimile de finală. După ce a pierdut primul set la 4, pentru Aryna Sabalenka a urmat un tur de forță în fața sportivei din Marea Birtanie, puternic încurajată din tribune.

Wimbledon 2021 | Aryna Sabalenka e în turul 3 la All England Club

US Open
Leylah Fernandez este uluită de propria performanță: "Sunt ani de muncă, de lacrimi, de sânge"
10/09/2021 LA 02:32
Bielorusa a reușit să câștige manșa secundă la 3, dar nu fără emoții, ci după game-uri extrem de lungi, foarte disputate. La fel s-a întâmplat și în setul decisiv, acolo unde game-ul de la 4-3 în favoarea Arynei, care a durat mai bine de 10 minute de joc.
În primul tur la Wimbledon, Aryna Sabalenka a trecut de Monica Niculescu în minimum de seturi, scor 6-1, 6-4. Turul 3 la Wimbledon este cel mai bun rezultat al Arynei Sabalenka la acest turneu major.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Leylah Fernandez este prima finalistă la US Open, după o altă evoluție fabuloasă!
10/09/2021 LA 01:53
US Open
Aryna Sabalenka – Leylah Fernandez, prima semifinală la US Open în turneul feminin
08/09/2021 LA 01:17