LIVE BLOG Wimbledon | Murray a câștigat ultimul meci al zilei! Kenin și Venus Williams, eliminate din turneu

Irina Aldea

Actualizat 01/07/2021 la 00:36 GMT+3

Astăzi au avut loc mai multe meciuri din primul și al doilea tur al Wimbledon 2021.

Andy Murray in Wimbledon im Spiel gegen Oscar Otte

UPDATE / Andy Murray a obținut calificarea în turul 3 după un meci nebun cu Oscar Otte.
UPDATE / După ce a câștigat primul set, Andy Murray este condus acum cu 2-1 la seturi de Oscar Otte, în direct pe Eurosport 2.
UPDATE / Irina Begu s-a calificat în turul 3 după ce a trecut de Martic în 3 seturi.
UPDATE / Venus Williams este eliminată de Jabeur, scor 0-2 (5-7, 0-6).
UPDATE / Rublev câștigă în 3 seturi cu Harris și merge în turul 3.
UPDATE / Pliskova merge în turul 3 fără emoții după victoria cu Donna Vekic.
UPDATE / Sofia Kenin este eliminată surprinzător de numărul 82, Madison Brengle, scor 6-2, 6-4.
UPDATE / Irina Begu câștigă primul set cu Petra Martic, scor 7-5, după 54 de minute de joc.
UPDATE / A început meciul dintre Irina Begu și Petra Martic la Wimbledon, în direct pe Eurosport Player.
UPDATE / Patricia Țig a pierdut în trei seturi meciul din primul tur la Wimbledon 2021. Românca, pentru care iarba nu este suprafața preferată, a pierdut cu 0-6, 6-3, 3-6, în fața rusoaicei Daria Kasatkina, într-un meci care a durat o oră și 40 de minute de joc.
UPDATE / Patricia Țig își adjudecă setul al doilea cu Daria Kasatkina cu scorul de 6-3 după 41 de minute de joc. Primul a fost câștigat de rusoaică după 20 de minute de joc, scor 6-0.
UPDATE / Novak Djokovic s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon 2021 după ce a trecut de finalistul din 2018, Kevin Anderson, scor 6-3, 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 43 de minute de joc. În continuare, Nole se va duela în turul al treilea cu învingătorul partidei Andreas Seppi și Denis Kudla.
  • 6-3. Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon după ce a trecut de beneficiara unui wild card, Samantha Murray, scor 6-3, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 19 minute de joc. În continuare, Sorana se va duela în turul secund cu învingătoarea dintre Vika Azarenka și Kateryna Kozlova.
  • 5-3. Sorana își face serviciul. Murray va servi pentrua rămâne în meci.
  • 4-3. Samantha Murray își face serviciul.
  • 4-2. Sorana Cîrstea își păstrează break-ul și e la doar 2 game-uri distanță de victorie.
  • 3-2. Samantha Murray își mai face o dată serviciul, se menține aproape.
  • 3-1. Sorana își face rapid serviciul.
  • 2-1. Samantha Murray își face și ea serviciul.
  • 2-0. Sorana își consolidează break-ul.
  • 1-0. Sorana Cîrstea începe și acest set doi cu break.
  • Începe setul al doilea.
  • 6-3. Sorana Cîrstea câștigă primul set după 37 de minute de joc.
  • 5-3. Sorana Cîrstea obține break-ul și va servi pentru a încheia primul set.
  • 4-3. Sorana se menține în față în acest prim set.
  • 3-3. Samantha Murray egalează la 3.
  • 3-2. Sorana Cîrstea își face serviciul cu ceva emoții.
  • 2-2. Se restabilește egalitatea în acest prim set.
  • 2-1. Samantha Murray recuperează imediat break-ul.
  • 2-0. Sorana Cîrstea obține primul break al meciului.
  • 1-0. Sorana Cîrstea începe cu dreptul acest meci.
UPDATE / Pe Eurosport Player a început meciul dintre Sorana Cîrstea și Samantha Murray.
UPDATE / Pe Eurosport 2 începe meciul dintre Novak Djokovic și Kevin Anderson din turul al doilea la Wimbledon.
UPDATE / Matteo Berrettini se califică în turul al doilea la Wimbledon după ce trece de Guido Pella cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4, 6-0, după două ore și 18 minute de joc. Italianul, favorit numărul 7 la Wimbledon, se va duela în continuare cu învingătorul dintre Van DeZandschulp și Barrere.
UPDATE / Bianca Andreescu, a cincea favorită la Wimbledon 2021, a fost eliminată încă din turul inaugural la Alll England Club de către franțuzoaica Alize Cornet, ocupantă a locului 58 WTA, cu scorul de 2-6, 1-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute de joc.
  • GAME, SET & MECI Pavlyuchenkova. Ana Bogdan, a 92-a jucătoare a lumii, a cedat azi în turul inaugural în fața Anastasiei Pavlyuchenkova după un meci de două seturi, scor 2-6, 2-6, la capătul unui meci care a durat mai puțin de o oră de joc.
  • 2-5. Mai vine un break în dreptul rusoaicei. Va servi pentru victorie.
  • 2-4. Pavlyuchenkova își face serviciul și consolidează break-ul.
  • 2-3. Ca în primul set, Pavlyuchenkova rupe ritmul și obține prima break-ul.
  • 2-2. Pavlyuchemkova își face și ea serviciul. Se menține echilibrul în setul secund.
  • 2-1. Ana începe setul 2 la fel ca pe primul, cu foarte mare încredere la serviciu.
  • 1-1. Pavlyuchenkova își face și ea serviciul fără mari emoții.
  • 1-0. Ana Bogdan salvează trei mingi de break și își câștigă game-ul în debutul setului secund.
  • Începe setul al doilea!
  • 2-6. Anastasia Pavlyuchenkova câștigă setul inaugural al întâlnirii cu Ana Bogdan după 25 de minute de joc.
  • 2-5. Ana Bogdan își mai pierde o dată serviciul, iar Pavlyuchenkova va servi acum pentru a încheia manșa inaugurală.
  • 2-4. Pavlyuchenkova își face serviciul și consolidează break-ul obținut mai devreme.
  • 2-3. Ana Bogdan își cedează prima serviciul în acest meci.
  • 2-2. Se merge cu serviciul pentru moment.
  • 2-1. Ana Bogdan își face din nou serviciul fără să cedeze niciun punct.
  • 1-1. Pavlyuchenkova își face și ea serviciul rapid, cedând un singur punct.
  • 1-0. Ana Bogdan începe cu dreptul la serviciu și își câșitigă game-ul la 0.
UPDATE / Începe meciul dintre Ana Bogdan și Anastasia Pavlyuchenkova, în direct pe Eurosport Player! Românca va începe partida la serviciu.
Știre inițială
Primele două zile de concurs de la Wimbledon 2021 au adus ploaie și amânări de meciuri, însă asta înseamnă că în cea de-a treia zi de concurs vom avea mai multe partide de urmărit. Ziua de miercuri ne propune câteva partide foarte interesante, de neratat, printre care duelurile a patru românce pe tabloul principal, Irina Begu, Ana Bogdan, Patricia Țig și Sorana Cîrstea dar și meciuri foarte bune pe partea de tablou masculină.
Pe lângă interesul pentru meciurile sportivelor noastre, atenția ni se va concentra în a treia zi de concurs pe duelul dintre campionul en-titre, Novak Djokovic, câștigător a celor două turnee majore din acest sezon, Australian Open și Roland Garros, și Kevin Anderson, finalistul din 2018. Vă prezentăm, în continuare, meciurile zilei:

LIVE BLOG Wimbledon 2021: Novak Djokovic - Kevin Anderson

Novak Djokovic, favoritul principal al turneului de la Wimbledon, îl va întâlni pe Kevin Anderson, locul 102 ATP, în cel de-al doilea tur al competiției. Cei doi au un istoric înărcat de confruntări directe, Novak învingându-l pe acesta în 10 din cele 12 partide disputate. Trei dintre reușitele sârbului în fața lui Anderson au fost la turneul de la All England Club, una fiind chiar finala din 2018, când acesta s-a impus cu scorul de 2-6, 2-6, 6-7.
Wimbledon 2021, a treia zi
După o serie de eșecuri pe iarbă, Kevin Anderson a reușit să treacă în primul tur al competiției de jucătorul venit din calificări, Barrios (209 ATP), în timp ce actualul său adversar, Djokovic, l-a învins pe Draper, beneficiarul unui wildcard. Liderul mondial este favoritul clar al partidei. Meciul dintre cei doi jucători este programat miercuri și va fi transmis de Eurosport și Eurosport Player.

Wimbledon 2021: Ana Bogdan – Anastasia Pavlyuchenkova

Ana Bogdan (92 WTA) o va întâlni în primul tur al competiției de la Wimbledon pe Anastasia Pavlyuchenkova (19 WTA), finalista turneului de la Roland Garros. Cele două jucătoare sunt la a doua întâlnire în circuit, după meciul de la Shenzhen din 2018. În urmă cu trei ani, Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de rusoaică, după un meci încheiat în mai puțin de o oră, cu scorul 6-0, 6-1.
Niciuna dintre jucătoare nu are multe meciuri pe iarbă în acest sezon. Ana Bogdan nu a jucat la niciun turneu de pregătire, spre deosebire de adversara sa, care a participat la Eastbourne, dar a fost eliminată încă din primul tur de Jelena Ostapenko. Partida dintre cele două va avea loc miercuri la Londra, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

LIVE BLOG Wimbledon 2021: Patricia Țig – Daria Kasatkina

Marți nu s-a putut juca acest meci din cauza ploii, așa că miercuri va avea loc duelul din primul tur al turneului de la All England Club, dintre Patricia Țig și Daria Kasatkina. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în cadrul unui turneu, în urmă cu cinci ani, la Madrid. Românca, venită din calificări, reușea să o învingă pe rusoaică într-un meci de peste două ore, încheiat cu scorul 3-6, 6-4, 2-6.
Va fi un test greu pentru Patricia Țig (63 WTA), care o va înfrunta pe Daria Kasatkina (35 WTA), una dintre cele mai în formă jucătoare din acest moment. Partida dintre cele două este programată miercuri, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.