#MECIURIMEMORABILE Favorita numărul 4, OUT în turul 2 la Wimbledon 2021, după un meci de 47 de minute

Andrei Bobeica

Actualizat 30/06/2021 la 23:24 GMT+3

Sofia Kenin a oferit una dintre suprizele acestei ediții de la Wimbledon 2021.

Sofia Kenin

Favorita numărul 4 de la acest turneu și locul 6 în clasamentul WTA a fost eliminată de a 82-a jucătoare a lumii.

Sofia Kenin, OUT în turul 2 la Wimbledon 2021

Sofia Kenin a pierdut în doar 47 de minute în fața compatrioatei Madison Brengle, mai în vârstă cu 9 ani decât ea.
Favorita numărul 4 și-a pierdut de 4 ori serviciul în primul set și a cedat în fața lui Brengle cu scorul de 2-6.
Setul al doilea a fost mai echilibrat, dar Kenin nu a reușit să revină în meci și a pierdut cu 4-6 cel de-al doilea act.
Cele două au mai jucat o singură dată înainte, în 2018, când Kenin a câștigat cu 2-1, la US Open.
În turul următor, Madison Brengle va juca cu elvețianca Viktorija Golubic, numărul 66 mondial.
Cele două s-au mai întalnit de 2 ori, fiecare având câte o victorie. Ultima dată s-au confruntat în luna iunie, la Eastbourne. Golubic s-a impua cu 2-1 (4-6, 6-3, 6-0).
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.