LIVE BLOG | Rezultatele zilei la Wimbledon! Turneul continuă miercuri la Eurosport

Actualizat 30/06/2021 la 01:14 GMT+3

Miercuri continuă meciurile de la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, Wimbledon, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

Roger Federer in Wimbledon im Einsatz

UPDATE / Kyrgios - Humbert a fost întrerupt în setul 5 la scorul de 3-3. Meciul va continua miercuri.
UPDATE / Medvedev merge în turul următor, după 3-1 cu Struff. (4-6, 1-6, 6-4, 6-7)
UPDATE / Serena s-a retras la scorul de 3-3, contra jucătoarei din Belarus, Aliaksandra Sasanovich.
UPDATE / Adrian Mannarino s-a retras înaintea setului decisiv la Londra după o accidentare gravă la genunchi. Federer e în turul 2 la Wimbledon și va juca în continuare cu învingătorul dintre Gasquet și Sugita.
UPDATE / E 1-1 la seturi în meciul dintre Roger Federer și Adrian Mannarino. Elvețianul a câștigat manșa inaugurală cu 6-4 după 40 de minute de joc, însă francezul s-a impus în setul 2 la tiebreak, scor 7-6 (3), după 53 de minute de joc.
UPDATE / Din păcate, ploaia strică din nou planurile la Wimbledon. Meciurile Patriciei Țig și al Soranei Cîrstea au fost amânate pentru mâine!
UPDATE / Ashleigh Barty, liderul modial, s-a calificat astăzi în turul secund al turneului de la All England Club, după o victorie dificlă în fața Carlei Suarez Navarro, jucătoare care evoluează în ultimul sezon al carierei. Partida dintre cele două s-a încehiat cu scorul 6-1,6-7, 6-1 la o oră și 46 de minute de la startul meciului.
UPDATE / Alexander Zverev s-a calificat astăzi în cel de-al doilea tur al turneului de la Wimbledon, după ce l-a învins pe olandezul Tallon Griekspoor, locul 124 ATP. Germanul, favorit patru la cucerirea trofeului, s-a impus în doar o oră și 34 de minute, într-un meci încheiat cu scorul 6-3, 6-4, 6-1.
UPDATE / În direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player urmărim partida dintre Ashleigh Barty și Carla Suarez Navarro. Liderul mondial din WTA a câștigat primul set cu scorul de 6-1, după 26 de minute de joc.
UPDATE / Din păcate, ploaia continuă să strice planurile la Wimbledon. Mai multe meciuri sunt acum suspendate din cauza vremii nefavorabile.
  • 5-7, 6-4, 3-6. Venus Williams se califică în turul secund la Wimbledon după ce trece de Mihaela Buzărnescu la capătul unui meci care a durat două ore și 39 de minute de joc. Americanca se va duela în continuare cu favorita numărul 21, Ons Jabeur.

Wimbledon 2021: Rezumatul meciului dintre Mihaela Buzărnescu și Venus Williams

• 3-5. Miki supraviețuiește în meci, dar Venus va servi pentru a încheia partida din turul întâi.
  • 2-5. Miki Buzărnescu recuperează un break și rămâne în meci.
  • 1-5. Venus Williams obține break-ul și va servi pentru a se califica în turul 2.
  • 1-4. Venus Williams nu mai pierde nicio șansă în fața Mihaelei și dictează ritmul în acest meci.
  • 1-3. Miki își face serviciul și e pe tabelă!
  • 0-3. Venus își face din nou serviciul și se distanțează în setul 3.
  • 0-2. Venus Williams face prima break-ul în setul decisiv.
  • 0-1. Venus Williams începe cu dreptul setul decisiv și-și face serviciul.
  • Începe setul al treilea.
  • 6-4. Miki Buzărnescu câștigă setul al doilea! Avem set decisiv.
  • 5-4. Venus Williams își face serviciu, dar Miki Buzărnescu va servi pentru a încehia setul secund.
  • 5-3. Miki rămâne în față.
  • 4-3. Venus Williams continuă să-și facă serviciul.
  • 4-2. Miki rămâne în față și se apropie de trimiterea partidei în decisiv.
  • 3-2. Venus Williams își face serviciul din nou și e din nou aproape.
  • 3-1. Mihaela Buzărnescu își face serviciul și menține avantajul.
  • 2-1. Venus Williams e pe tabelă în setul secund.
  • 2-0. Miki își consolidează break-ul onținut în debutul setului 2.
  • 1-0. Miki Buzărnescu începe cu break acest set secund.
  • Începe setul secund!
  • 5-7. Miki Buzărnescu e prima jucătoare care-și cedează game-ul în meci și pierde automat și setul inaugural.
  • 5-6. După trei mingi de break avute de Miki, Venus Williams salvează și e din nou în față.
  • 5-5. Miki Buzărnescu egalează la 5! Avem prelungiri în acest prim set.
  • 4-5. Venus Williams trece din nou în față după un game alb pe propriul serviciu.
  • 4-4. După un challenge câștigat la mingea de game, Miki Buzărnescu egalează la 4.
  • 3-4. Se merge cu serviciul în continuare în acest prim set.
  • 3-3. Miki nu se lasă mai prejos și continuă să facă legea pe propriul serviciu.
  • 2-3. Venus Williams rămâne în față, dar Miki se apropie tot mai mult de break.
  • 2-2. Miki egalează la 2 fără emoții.
  • 1-2. După ce salvează două mingi de meci, Venus Williams e iar în față.
  • 1-1. Miki Buzărnescu își face și ea serviciul cu multă hotărâre.
  • 0-1 Venus Williams începe foarte bine la serviciu. Americanca își face game-ul de serviciu în debutul partidei.
  • Venus Williams va începe la serviciu partida din turul întâi la Wimbledon cu Mihaela Buzărnescu.
Știre inițială
Prima zi de concurs de la Wimbledon 2021 a venit cu ploaie și amânări de meciuri, însă asta înseamnă că în cea de-a doua zi de concurs vom avea mai multe partide de urmărit. Ziua de marți ne propune câteva partide foarte interesante, de neratat, printre care duelurile a patru românce pe tabloul principal, Mihaela Buzărnescu, Ana Bogdan, Patricia Țig și Sorana Cîrstea dar și meciuri foarte bune pe partea de tablou masculină.
Pe lângă interesul pentru meciurile sportivelor noastre, atenția ni se va concentra în prima zi de concurs pe duelul dintre finalistul de acum doi ani și campionul de 9 ori la All England Club, Roger Federer, și francezul Adrian Mannarino. Vă prezentăm, în continuare, meciurile zilei:

Wimbledon 2021: Patricia Țig - Daria Kasatkina

Marți va avea loc duelul din primul tur al turneului de la All England Club, dintre Patricia Țig și Daria Kasatkina. Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în cadrul unui turneu, în urmă cu cinci ani, la Madrid. Românca, venită din calificări, reușea să o învingă pe rusoaică într-un meci de peste două ore, încheiat cu scorul 3-6, 6-4, 2-6.
Wimbledon 2021 - ziua a doua
Va fi un test greu pentru Patricia Țig (63 WTA), care o va înfrunta pe Daria Kasatkina (35 WTA), una dintre cele mai în formă jucătoare din acest moment. Partida dintre cele două este programată marți, în direct pe Eurosport și Eurosport Player.

LIVE BLOG Wimbledon 2021: Sorana Cîrstea - Samantha Murray

Sorana Cîrstea, jucătoarea cel mai bine clasată dintre româncele de la Wimbledon, o va confrunta pe Samantha Murray, beneficiara unui wildcard, în primul tur al competiției de la All England Club. Cele două jucătoare se vor întâlni pentru prima dată în circuit.
Chiar dacă ambele vin după un început greu al sezonului de iarbă, Sorana intră ca favorită clară în acest meci. Partida dintre Cîrstea, locul 45 WTA și Samantha Murray, ocupanta locului 230 WTA, va fi va fi transmisă în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.