#FAVORIȚII Pliskova merge în turul 3 la Wimbledon 2021 fără emoții! Victorie clară cu Donna Vekic

Andrei Bobeica

Actualizat 30/06/2021 la 22:33 GMT+3

Karolina Pliskova, numărul 13 WTA, s-a calificat în turul 3 la Wimbledon după un meci fără mari emoții contra Donnei Vekic, numărul 49 WTA.

Karolina Pliskova steht in Wimbledon in Runde zwei

Pliskova a câștigat partida în două seturi, scor 6-2,

Pliskova, fără emoții în turul 3

După ce în primul tur de la Wimbledon, Karolina Pliskova a trecut de Tamara Zidansek, (7-5, 6-4), jucătoarea din Cehia a întâlnit-o pe croata Donna Vekic.
Cele două s-au mai întâlnit de 5 ori până la partida din această seară, iar Pliskova avea 4 victorii.
În primul set, Vekic a ținut pasul doar până la 2-2, moment în care Pliskova s-a desprins și și-a adjudecat primul set cu 6-2.
În setul al doilea, Pliskova a câștigat cu un scor identic, dar a fost mai rapidă cu 2 minute, terminând al doilea act în doar 33 de minute.
În turul următor, Pliskova va juca cu învingătoarea dintre Podoroska (39 WTA), din Argentina și Tereza Martincova (87 WTA), din Cehia.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.