Wimbledon LIVE BLOG | Barty, în optimi. Meci de colecție între Cilic și Medvedev. Toate rezultatele

Actualizat 03/07/2021 la 23:17 GMT+3

Astăzi au continuat meciurile din turul al treilea la cel de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, Wimbledon, în direct pe Eurosport și Eurosport Player. România a rămas fără reprezentant, Sorina Cîrstea părăsind competiţia. Federer şi Medvedev au avut parte de partide grele, dar au mers mai departe.

• Ashleigh Barty - Katerina Siniakova 6-3, 7-5
UPDATE / Daniil Medvedev a reușit o revenire de senzație la Wimbledon, în partida din turul 3, cu Marin Cilic. Rusul s-a impus în cinci seturi, după ce a fost condus cu 2-0 de croat. S-a încheiat 6-7(3), 3-6, 6-3, 6-3, 6-2 și numărul doi mondial e în optimi.
UPDATE / Medvedev e pe punctul să facă o revenire de senzație. Condus cu 2-0 la seturi de Cilic, rusul, al doilea favorit la All England Club, a împins partida în decisiv: 7-6(3), 6-3, 3-6, 3-6.
UPDATE / Ashleigh Barty s-a calificat fără mari emoții în optimile de finală de la Wimbledon. Liderul mondial a trecut de Siniakova, scor 6-3, 7-5.
UPDATE / Roger Federer s-a impus în cele din urmă în patru seturi în fața favoritului gazdelor, Cameron Norrie. Elvețianul a câștigat primele două seturi, însă britanicul a dat semne de revenire și și-a adjudecat al treilea set cu 7-5. În cele din urmă însă elvețianul a câștigat al patrulea set cu 6-4 pentru a merge în turul patru.
UPDATE / Alexander Zverev s-a impus în fața lui Taylor Fritz în patru seturi (6-7, 6-4, 6-3, 7-6).
UPDATE / Nick Kyrgios s-a retras de la Wimbledon! La 1-1 la seturi (2-6, 6-1), australianul a suferit o accidentare și a fost nevoit se declare învins.
UPDATE / Roger Federer controlează cu autoritate partida cu Cameron Norrie de pe Eurosport 2. Elvețianul a câștigat primele două seturi (6-4, 6-4) iar victoria pare doar o chestiune de timp.
UPDATE / În curând pe Eurosport 2 va începe partida dintre Roger Federer și britanicul Cameron Norrie.

Sorana Cîrstea - Emma Răducanu 3-6, 5-7 LIVETEXT

5-7. GAME, SET, MECI RĂDUCANU! Britanica câștigă break-ul în momentul decisiv, iar curajul din acest meci îi este răsplătit cu o victorie.
5-6. Un game mai echilibrat, însă în cele din urmă Răducanu se impune și pune din nou presiune pe Sorana.
5-5. Sorana se impune clar pe propriul serviciu și avem prelungiri în al doilea set.
4-5. Răducanu își câștigă mult mai lejer serviciul iar Sorana va servi pentru a rămâne în meci.
4-4. După un game maraton, Sorana reușește în cele din urmă să își câștige serviciul! Egalitate din nou în acest set.
3-4. În ciuda unei noi duble greșeli, Emma Răducanu își câștigă game-ul de pe serviciu. Patru ași, patru duble greșeli astăzi pentru britanică. Nu îi e frică să riște.
3-3. Game Sorana! Românca a câștigat ceea ce a fost în cele din urmă un game echilibrat pe propriul serviciu și este egalitate în al doilea set.
2-3. REBREAK SORANA! Românca profită de o nouă dublă greșeală a adolescentei și revine în al doilea set.
1-3. Sorana revine și salvează două mingi de break pentru a-și păstra speranțele în viață de la acest meci.
0-3. Răducanu este de neoprit în aceste momente. Al optulea game la rând câștigat.
0-2.. Emma Răducanu a reușit rapid break-ul în acest set secund și pare să se îndrepte spre o victorie destul de clară.
3-6. SET EMMA RĂDUCANU! Sorana a pierdut total controlul în aceste momente. Răducanu a câștigat cinci game-uri consecutive și și-a adjudecat primul set.
3-5. Răducanu își câștigă confortabil serviciul, din nou. Backhandul britanicei este ceva cu adevărat remarcabil. Sorana va servi pentru a rămâne în set.
3-4. BREAK EMMA! Tânara britanică este în controlul partidei în aceste momente și câștigă al treilea game consecutiv pentru a trece la conducere în acest prim set.
3-3. Game Răducanu! Adolescenta britanică își câștigă fără emoții serviciul.
3-2. REBREAK EMMA! Britanica face imediat rebreak-ul, avem parte de un meci extrem de echilibrat astăzi la Londra.
3-1. BREAK CÎRSTEA! Sorana reușește să facă break-ul și preia conducerea în primul set.
2-1. Un nou game extrem de dificil pentru Sorana pe propriul serviciu, însă sportiva din Târgovșite a revenit de la 0-30 și a reușit să facă 2-1.
1-1. Răducanu a egalat rapid, câștigându-și fără probleme propriul serviciu.
1-0. Cîrstea câștigă, destul de dificil, primul game al meciului. Emma Răducanu a avut chiar minge de break, însă sportiva noastră a revenit.
A început partida dintre Sorana Cîrstea și Emma Răducanu pe Terenul Nr. 1 de la Wimbledon.
știrea inițială
Pe lângă interesul pentru meciul sportivei noastre, atenția ni se va concentra în a șasea zi de concurs pe duelul dintre campionul finalistul ultimei ediții și marele campion elvețian, Roger Federer, și favoritul gazdelor, Cameron Norrie. Vă prezentăm, în continuare, meciurile zilei:

#Favoriții Wimbledon 2021: Sorana Cîrstea – Emma Răducanu

Sorana Cîrstea, (45 WTA), a reușit să se califice în turul al treilea de la Wimbledon după o victorie de senzație în fața Victoriei Azarenka (14 WTA), scor 7-6 (7-5), 3-6, 6-4. Sportiva din România reușește astfel să își egaleze cele mai bune performanțe de pe iarba londoneză, ajungând în acest punct al competiției de alte 3 ori (2009, 2012, 2017). La ediția din acest an, Sorana Cîrstea are șansa să ajungă pentru prima oară în optimile de finală de la All England Club, în cazul în care va trece de una dintre surprizele din acest an, Emma Răducanu (338 WTA).
Wimbledon 2021, ziua a șasea
Britanica în vârstă de 18 ani se află pentru prima oară pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, asta după ce a primit un wildcard din partea organizatorilor după câteva partide bune pe iarbă la turneul ITF W100 de la Nottingham. Emma Răducanu, care are origini românești, a produs surpriza în turul al doilea al competiției după ce a reușit să treacă de Marketa Vondrousova (42 WTA), scor 6-2, 6-4. Partida dintre Sorana Cîrstea și Emma Răducanu din turul al treilea de la Wimbledon va reprezenta prima partidă directă dintre cele două jucătoare.

#Favoriții Wimbledon 2021: Roger Federer – Cameron Norrie

Roger Federer (8 ATP), de 8 ori campion la Wimbledon, s-a calificat în turul al treilea al competiției după o evoluție care a adus aminte de vremurile sale de glorie în fața francezului Richard Gasquet (56 ATP), scor 7-6 (7-1), 6-1, 6-4. La aproape 40 de ani, elvețianul cu 20 de titluri de Grand Slam în palmares arată că încă poate juca la nivel înalt. Adversarul său de sâmbătă va fi britanicul Cameron Norrie (34 ATP).
Jucătorul de 25 de ani are o singură înfrângere în ultimele șapte meciuri pe iarbă, aceasta venind în finala pe care a disputat-o la turneul de la Queen’s, acolo unde a pierdut în fața lui Matteo Berrettini (9 ATP). Ajuns pentru prima oară în cariera sa în turul al treilea de la Wimbledon, Cameron Norrie a trecut în primele două runde de francezul Lucas Pouille (95 ATP) și australianul Alex Bolt (149 ATP). Roger Federer și Cameron Norrie s-au mai întâlnit o singură dată la finalul anului 2018, la Cupa Hopman, acolo unde elvețianul s-a impus în două seturi clare, scor 6-1, 6-1.

#Favoriții Wimbledon 2021: Nick Kyrgios – Felix Auger-Aliassime

Nick Kyrgios (60 ATP), care a revenit pe terenul de tenis după aproape jumătate de an, a reușit să se califice în turul al treilea de la Wimbledon. Dacă în primul tur, australianul în vârstă de 26 de ani a trecut de Ugo Humbert (25 ATP) după un meci de 5 seturi care s-a desfășurat pe durata a două zile, în turul al doilea, Kyrgios a avut o misiune mai ușoară în fața italianului Gianluca Mager (77 ATP), în fața căruia s-a impus cu scorul de 7-6 (9-7), 6-4, 6-4. Kyrgios, care are două optimi de finală pe iarba londoneză, îl va întâlni în turul al treilea pe canadianul Felix Auger Aliassime (19 ATP). Prezent pentru a doua oară pe tabloul principal de la Wimbledon, canadianul de 20 de ani și-a egalat performanța din 2019 de pe iarba londoneză. Elevul lui Toni Nadal a trecut în primele două tururi de brazilianul Thiago Monteiro (81 ATP) și de suedezul Mikael Ymer (98 ATP).
Auger Aliassime se simte foarte bine pe această suprafață. Înaintea turneului de la Wimbledon, tânărul de 20 de ani a jucat finala turneului de la Stuttgart, pierdută în fața lui Marin Cilic, în timp ce la turneul de la Halle a reușit una dintre cele mai importante victorii ale carierei, acolo unde l-a învins pe Roger Federer, de 10 ori câștigător al turneului din Germania. Singura partidă dintre Nick Kyrgios și Felix Auger Aliassime a avut loc în 2019, tot pe iarbă, la Queen’s. După o partidă echilibrată, Auger Aliassime s-a impus cu scorul de 6-7 (4-7), 7-6 (7-3), 7-5.
Orice lovitură de la Wimbledon de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.